Спецможливості
Аналітика

Що приніс "Вітер змін"?

07.04.2017
3528
Що приніс "Вітер змін"? фото, ілюстрація

5-6 квітня 2017 в Києві відбулася XIV Міжнародна конференція «Зерно Причорномор'я: Вітер змін», яку щорічно проводить консалтингове агентство "УкрАгроКонсалт". Завершила конференцію дискусійна панель «Підводячи підсумки: Вітер змін глобального ринку», на якій ключові персони агросектора підвели підсумки форуму і дали прогнози розвитку аграрної галузі країни.

 

Сергій Феофілов, УкрАгроКонсалт

Країни Чорноморського регіону, в першу чергу Україна, за останні 5-10 років домоглися величезних успіхів. Україна, зокрема, зуміла зайняти своє місце на глобальному світовому ринку, розширити присутність і утримувати цей ринок. Це сталося, завдяки росту інтенсифікації та капіталомісткості аграрного виробництва. АПК перетворилася в галузь промисловості, про що свідчать всі наші дослідження і прогнози, які робимо.

Але є й інша сторона медалі: аграрії України орієнтовані переважно на збільшення врожаю: як то кажуть, даєш 80 млн, даєш 120 млн. Але в умовах, що склалися зараз на ринках, потрібно фокусуватися не тільки на подальшому збільшенні обсягів, стратегія повинна бути доповнена зовсім іншими заходами - підвищенням росту ефективності на всіх рівнях і для малих, і для середніх підприємств, і для агрохолдингів.

Необхідно вивчення зовнішніх ринків, щоб закріпити успіх, за який чимало заплачено. Так, українські фермери змогли проспонсорувати з власної кишені той факт, що Україна експортує більше 40 млн т зерна. Необхідно доповнити цю стратегію іншими важливими аспектами - підвищенням ефективності управління, закріпленням на зовнішніх ринках. Ці заходи фермери за рахунок самостійності «не потягнуть». Потрібно шукати додаткові джерела для фінансування. В умовах досить слабкої фінансової системи України та упередженості інвесторів вирішення питань фінансування стає все більш і більш важливим.

Олена Волошина, IFC, Україна

І рекордний урожай, і інновації в секторі неможливі без нормальних, добрих, правильних грошей. Якщо в минулому році їх було зовсім мало, то в нинішньому вони з'явилися, причому саме для АПК і харчової продукції. Такі гроші з'явилися у IFC, інших міжнародних фінансових інститутів, у комерційних банків, особливо у "дочок" західних фінансових груп, які в попередні роки очистили свої баланси від "поганих" боргів і у них з'явилася ліквідність. З'явилася навіть можливість залучення ресурсів на західних фінансових ринках.

Історія з "Кернел", який підняв $ 500 млн за досить непоганою ціною, компанія, яка була оцінена вище суверена - це екстраординарний кейс, який тим не менше ми спостерігаємо.

Кому доступні подібні фінанси? Великим компаніям із серйозним балансом, правильною стратегією і корпоративним управлінням, хорошими власниками, що дотримуються соціальних та екологічних стандартів тощо. Таких компаній в Україні від сили 30, навіть менше. Всім іншим необхідно рости, очищатися, поліпшуватися і працювати над іміджем.

Для невеликих і середніх компаній є альтернативні джерела фінансування - фінансування до врожаю і після нього. На цьому полі активно грають і постачальники ЗЗР, і постачальники обладнання, і трейдери.

IFC докладає багато зусиль, щоб подібні методи фінансування були покладені на правильну основу. Ми входили в партнерство з Райффейзен Банком Аваль, Креді Агріколь, Bayer, коли запускали механізм авалювання векселів. Програму закінчено, що в розумінні IFC є позитивним фактом - наша участь не потрібна, банки навчилися і роблять зараз все самостійно, без суфлювання IFC.

Зараз ми активно працюємо над іншим інструментом - аграрної розпискою, яка видається в 8 областях. Виходимо на загальну суму понад 800 млн грн і наближаємося до моменту видачі 100ї розписки.

Продовжуємо інвестувати свої кошти по всьому ланцюжку. З компанією «М. В. Карго» підписали угоду про кредит на $ 37 млн на будівництво терміналів в порту Південний. Це наші спільні інвестиції з ЄБРР і в подальшому в цій угоді братиме участь Cargill.

Жан-Жак Ерве, Франко-українська торгово-промислова палата

У перший день конференції професор Філіп Шальман довів, що ми знаходимося в циклі зменшення світових цін. Зверніть увагу, маржа підприємств буде також скорочуватися. Період, коли можна було отримувати прибуток у результаті валютних девальвацій, закінчується. Зараз можемо очікувати новий період труднощів у фінансуванні підприємств.

Цикл зниження цін закінчиться. І в найближчі п'ять років ми зможемо очікувати росту. Так що зараз дуже вдалий момент для інвестицій, щоб через 5 років отримати гідний результат.

Але комерційні банки беруть участь тільки в 10% від загального обсягу необхідних АПК інвестицій. А адже аграрний сектор - це двигун економіки! Чому такий парадокс? Всі усвідомлюють, що потенціал сільськогосподарського сектора України дуже великий. Центр світового ринку зерна сьогодні - це Одеса, як це було в 20-х роках минулого століття.

Чому готові працювати з агросектором тільки міжнародні і 2-3 комерційних банки? - Питання в довірі.

10 років тому Україна експортувала 8 млн т зерна, а зараз 38 млн т. Я не знаю в світі ніде подібного прикладу росту. Це надихає.

Вадим Чайковський, Державна служба України з питань безпеки харчових продуктів і захисту споживачів

У нас Богом поцілована земля, вона дає можливість заробити і бізнесу, і трейдеру і пишатися хлібом, випеченим із українського зерна. Однак чим більше вирощуємо, експортуємо, тим більше може бути помилок. З боку Служби зроблено все, що можливо по суті: скорочено термін видачі фітосанітарних сертифікатів, постійно переглядається система регулювання, щоб було зручно будувати бізнес, щоб це було по нормам Міжнародного права, з урахуванням наших можливостей.

Фітосанітарні правила в усьому світі - це по суті нетарифні бар'єри, які ставить держава при експорті. Кожна держава має право захищати свою землю від експансії певних шкідників, організмів. Прекрасно, коли умови контракту є жорсткішими за фітосанітарні умови країни. Коли контракт м'якіший, виникає бар'єр і ми намагаємося лібералізувати ті чи інші моменти з урахуванням досвіду, технологій і т.д.

Протягом минулого тижня працювала Комісія з питань захисту рослин Республіки Єгипет. Наші колеги-єгиптяни побачили потужності, з яких здійснюється експорт, побачили потужності зі зберігання, спостерігали як проводиться інспекція. І в цілому на сьогоднішній день Єгипет послабив умови імпорту зерна, не тільки українського, а й загальносвітового. Переговори щодо лібералізації тривають. На останній зустрічі ми домовилися про перегляд деяких вимог, оскільки надали докази відповідності українського зерна висунутим вимогам. За кожен виданий сертифікат, кожну партію зерна ми несемо відповідальність на належному рівні і відповідно проводимо інспекцію. Єгиптяни хочуть йти нам на зустріч, думаю, в найближчому майбутньому спробуємо провести лібералізацію по всій фітопатології.

Активну участь у врегулюванні діяльності України на зовнішніх ринках беруть і FAO, і IFC. Спільно з IFC і ​​низкою інших компаній створено робочу групу, яка буде займатися поліпшенням фітосанітарного стану нашої української землі. У неї об'єднано як бізнес-трейдерів, так і виробників, Асоціації, які займаються вирощуванням, і наукові інститути. Запустили пілотний проект по 4-м областям, будемо займатися як нормативною діяльністю, так і практичними заняттями, які допоможуть нашому зерну відповідати світовим вимогам. Українська продукція повинна бути космополітом, підходити споживачеві будь-якої країни світу. Працюємо також щодо диверсифікації ринків. У 2017 році очікується візит в Україну делегацій з Індії, КНР, Індонезії. Є плани щодо диверсифікації ринку Азії, особливо Китаю, тому на ринку цієї країни у нас не все відкрито.

 

Світлана Цибульськаs.tsybulska@univest-media.com

 

Інтерв'ю
Голова асоціації «Укрцукор», голова ГС «Всеукраїнська аграрна рада», а також лідер низки громадських асоціацій Андрій Дикун у ході І Міжнародного конгресу для виробників і переробників цукрових
Сучасна українська фармацевтична промисловість за роки незалежності нашої держави зробила величезний крок уперед. підтвердженням цього є цифри від Державної фармакологічної комісії ветеринарної медицини України. Так, у 2023 році кількість... Подробнее

1
0