Спецможливості
Новини

Сезон баштанних в Україні завершиться раніше, ніж в минулому році

13.09.2019
738
Сезон баштанних в Україні завершиться раніше, ніж в минулому році фото, ілюстрація

У нинішньому році сезон баштанних в Україні завершиться в середньому на два тижні раніше, ніж в 2018 році. Про це пише propozitsiya.com з посилання на агентство EastFruit.

Згідно з даними щоденного моніторингу проекту, якщо в минулому році сезон реалізації динь та кавунів закінчився в середині вересня, то в цьому році виробники вже все частіше повідомляють про завершення сезону продажів. На думку експертів, це пов'язано зі зниженням врожайності баштанних в країні через несприятливі погодні умови.

На сьогоднішній день виробники пропонують до продажу залишкові партії кавунів по 1,5-4 грн/кг ($0,07-0,16 кг), що в середньому в 2 рази дорожче, ніж в кінці минулого робочого тижня. Тим часом, останні партії динь фермери готові відвантажувати по 2,5-6 грн/кг ($0,10-0,24 кг) в залежності від сорту та якості, тоді як тижнем раніше ціна на цю продукцію була на 15% вище, ніж сьогодні.

Як відзначають учасники ринку, поточний сезон був вкрай невдалим як в плані темпів реалізації, так і в плані ціноутворення. При цьому в нинішньому році помітно збільшився відсоток продукції нестандартного, більш великого розміру, яку покупці купували неохоче. Ще одним негативним фактором сезону стала посуха, яка спостерігалася в ряді регіонів і нерідко чинила негативний вплив на якість баштанних.

Варто відзначити, що ціна на кавуни в Україні на сьогоднішній день в середньому вже на 35% нижче, ніж в аналогічний період минулого року. Ціни на дині в середньому знизилася на 45% в порівнянні цінної на дану продукцію роком раніше.

Ключові слова: баштанні, Україна

Інтерв'ю
Змінити своє життя та переїхати за кордон, до Європи, мріє зараз чи не кожен українець. Про те, чи настільки позитивним є цей досвід та яким чином будувати свою аграрну стратегію, аби завоювати
Горіхівництво залишається чи не найприбутковішим напрямком садівництва
Цікавість до горіхівництва як до прибуткового бізнесу зростає. Про особливості цього сегменту розповідає директор Інституту горіхоплідних культур Віталій Радько.     

1
0