Спецможливості
Аналітика

Садівники вимагають виплати обіцяної бюджетної підтримки в повному обсязі

10.12.2019
2841
Садівники вимагають виплати обіцяної бюджетної підтримки в повному обсязі фото, ілюстрація

Завдяки реально діючій державній підтримці стосовно компенсації витрат на садивний матеріал українські садівники створили 3925  га молодих промислових насаджень у 2018 році, а за перше півріччя цього року вже закладено 1853,3 га, що значно перевищує показники, які фіксувалися раніше. Це надає впевненості, що розпочатий процес оновлення українського садівництва зробить Україну справжнім потужним та самостійним гравцем на світовому ринку фруктів, ягід та горіхів.

 






 
Садівнича та виноградно-виноробна галузі України в умовах ринкової економіки, на думку Української горіхової 
асоціації, — одні з найперспективніших галузей АПК України. Продукція галузей — це не тільки важлива складова 
продовольчої безпеки країни. Саме ці галузі є найважливішими з соціальної точки зору тому, що  дозволяють 
створити робочі місця в сільській місцевості різних регіонів України.

Більше того, садівнича галузь є експортно-орієнтованою та збільшує надходження валюти до країни. Експорт продукції галузі садівництва з України зростає вже 5 років поспіль. От і за перші 9 місяців цього року він зріс в співвідношенні до аналогічного періоду минулого року на 109,6% та становить $172 млн (по коду 08 УКТЗЕД Держстату).

Динаміка зростання експорту продукції галузі постійно випереджає динаміку зростання українського експорту в цілому.  Так, у 2017 
році загальний експорт з України зріс на 19% до минулого року, а експорт продукції галузі садівництва — на 31,8% і становив $ 195,3 
млн по коду 08 УКТЗЕД. Наступного, 2018 року український експорт зріс на 9,4%, а експорт продукції галузі садівництва — на 17% 
до $228,5 млн. За перші 9 місяців цього року загальне збільшення експорту до аналогічного періоду минулого року склало 7,4%, а 
експорту продукції галузі садівництва —  9,6% (див. графік).

На думку Української горіхової асоціації, стимулювання садівничої галузі на 400 млн. грн в рік (приблизно $16,5 млн за поточним курсом) забезпечує 2–3-разовий мультиплікаційний ефект тільки щодо зростання експорту. Так, за 2017 рік зростання надходження валюти від експорту продукції садівництва становило $47,1 млн, а за 2018 рік — $33,3 млн.

Та останніми тижнями уряд намагається недоплатити садівникам. На підставі постанови Кабміну від 15 листопада 2019 р. № 954 відтерміновано до 10 грудня надходження до Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства (надалі – Мінекономіки) документів на отримання державної компенсації за бюджетною програмою 2801350 «Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників і ягідників і нагляд за ними» (надалі – Бюджетна програма розвитку садівництва).

Відповідно до раніше діючого наказу Мінагрополітики України № 24 від 28 січня 2019р. було визначено, що у 2019 році бюджетна програма розвитку садівництва передбачає виділення по 200 млн грн на компенсацію вартості садивного матеріалу та на компенсацію вартості холодильників з РГС, сортувальних ліній та морозильних камер.

За 1 півріччя 2019 р. на державну компенсацію вартості садивного матеріалу використано майже 120 млн грн, а на компенсацію вартості холодильників з РГС, сортувальних ліній та морозильних камер заяви ще не розглядалися.

Згідно очікувань Української горіхової асоціації та на підставі вже наданих заяв від суб'єктів господарювання, потреба на надання компенсації за придбаний садивний матеріал плодово-ягідних культур та винограду у ІІ півріччі 2019 року буде не меншою, ніж у першому. На останньому засіданні комісії Мінагрополітики з питань державної підтримки розвитку виноградарства, садівництва і хмелярства 8 листопада цього року був затверджений перелік вже 248 суб'єктів господарювання, з числа яких тільки 117 садівничім суб'єктам господарювання було надано державну компенсацію вартості садивного матеріалу у І півріччі поточного року.

Очікувано, що на компенсацію вартості холодильників, морозильних камер та ліній сортування у 2 півріччі цього року буде використано близько 80 млн грн. Згідно з Наказом Мінагрополітики № 545 від 5 листопада цього року був затверджений перелік суб’єктів господарювання, які мають право на отримання компенсації витрат, пов’язаних з будівництвом холодильників з РГС на загальну суму 53,78 млн. грн.

Таким чином, складається ситуація, що при врахуванні попереднього розподілу фінансування за бюджетною програмою розвитку садівництва на підставі раніше діючого наказу Мінагрополітики України № 24 від 28 січня ц. р. залишку коштів для фінансування вартості придбаного садивного матеріалу у ІІ півріччі не вистачить для забезпечення фактичної потреби садівничим суб'єктам господарювання.

Разом з тим значна частина коштів, виділених на компенсацію вартості холодильників, морозильних камер та ліній сортування, не використана.  Тобто, вони можуть бути остаточно перераховані назад до бюджету.

Логічно було б їх перенаправити на іншу статтю витрат у рамках програми підтримки садівництва — на компенсацію вартості садивного матеріалу. Українська горіхова асоціація та асоціація «Укрсадпром» запропонували Мінекономіки так і зробити.

Для цього потрібно небагато: Мінекономіки, яке, згідно постанови Кабміну № 954 від 15 листопада ц. р., сьогодні є головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми «Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників і ягідників і нагляд за ними», має видати відповідний наказ, який технічно не потребує додаткових погоджень з іншими структурними підрозділами Уряду.  Тим більше, що в такий спосіб питання перерозподілу у межах запланованих бюджетних коштів згідно фактичних потреб садівників уже вдалося успішно вирішити торік — наказом Мінагрополітики № 540 від 8 листопада 2018р., який відкоригував попередній наказ № 131 від 12 березня 2018 р.

Тож «Українська горіхова асоціація» підготувала відповідний лист-звернення на ім’я Міністра економіки Тимофія Мілованова та запропонувала всім галузевим громадським організаціям та об’єднанням садівничої та виноградно-виноробної галузей України підписати цей лист та 2 грудня направити на розгляд міністра.

Того дня на черговій нараді з заступником Міністра Тарасом Висоцьким останньому вручив відповідного листа віце-президент Української горіхової асоціації Геннадій Юдін.

Однак заступник міністра економіки категорично відмовив садівникам, навіть не подавши листа на розгляд міністра. Що це значить?

Насамперед, компенсацію вартості посадкового матеріалу розподілять з понижувальним коефіцієнтом. Тобто, заявникам недоплатять у рівній мірі тих коштів, на які вони сподівалися. Причому постраждають тільки садівники, які посадили свої насадження у 2 півріччі року, адже за 1 півріччя компенсація виплачена в повному обсязі. Отже, хто рано встає — тому Бог дає. Хоча садівники такого не очікували.

А от невикористані кошти на компенсацію вартості холодильників будуть остаточно перераховані назад до держбюджету. Як свідчить вітчизняна практика, подібні нерозподілені кошти стають першочерговою здобиччю різноманітних крадіїв.  

Сьогодні останній день подання документів для отримання компенсації у 2 півріччі. З 10 грудня комісія буде остаточно підраховувати, скільки фактично заявлено на компенсацію вартості садивного матеріалу, та яка фактично потреба на компенсацію вартості холодильників, морозильних камер, тощо, які належать до однієї бюджетної програми 2801350 «Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників і ягідників і нагляд за ними».

Інтерв'ю
Активні військові дії на території України перевернули з ніг на голову життя мільйонів українців. Але не слід забувати, що в стані гібридної війни Україна перебуває із 2014 року і страхіття окупації до 2022 року пережила значна частина... Подробнее
ТОВ «Дніпро-99» — це релоковане підприємство. З 1999 року успішно працювало на Херсонщині, там обробляли 200 га землі, вирощували овочеві культури (моркву, редиску, цибулю яру та озиму, столові буряки, коренеплідну селеру, солодкий перець... Подробнее

1
0