Спецможливості
Агробізнес

«Роби своє»: Хто може отримати грант?

14.04.2023
1940
«Роби своє»: Хто може отримати грант? фото, ілюстрація

Благодійний фонд «МХП-Громаді» ще у 2016 році запровадив щорічний грантовий конкурс бізнес-ідей «Роби своє» орієнтований на представників малих громад України. Тоді він мав назву «Село. Кроки до розвитку». За час дії конкурсу понад 300 людей змогли започаткувати бізнес у сільській місцевості, отримавши грантову підтримку на суму понад 16 млн гривень. 2020-го конкурс перейменували в «Роби своє» та розширили географію його проведення.

4 квітня 2023 року грантовий конкурс стартував уже всьоме. Цьогоріч планується підтримати не менше 50 проєктів. Підприємці з регіонів зможуть отримати на започаткування чи продовження власного бізнесу до 100 тис. грн. Сумарний бюджет конкурсу становить 6 млн грн.

У 2022 році БФ «МХП-Громаді» профінансував 74 проєкти на понад 6 млн грн. у 11 областях України. Одним із переможців минулорічного конкурсу став Артур Жуковський з Черкащини. Чоловік заснував пекарню, де займається випічкою хліба за прадавніми традиціями. Власна справа для Артура — це антистрес у період війни. Коли йдеш до мети, каже переможець конкурсу, часу на хвилювання не вистачає, страх відходить на другий план.

Артур Жуковський, власник пекарні, Черкаська область:

Свій бізнес я починав з квартири, де в духовій шафі випікав хліб, який продавав друзям та знайомим. Якщо ви вже почали справу, то — це ідеальний варіант, аби зареєструвати ФОП і далі розширювати виробництво. Це означає, що ви точно знаєте, куди спрямувати кошти, що вам потрібно для втілення ідеї та інше. А якщо у когось ідея тільки на папері і він ще практично не підійшов до справи, то — це також важливий етап для старту, варто заповнити заявку, податися на конкурс і поступово розвивати свій бізнес.

Артур Жуковський, власник пекарні, Черкаська область

Наша пекарня знаходиться в самому серці Холодного Яру на Черкащині. Ми відродили традицію випікання хліба, як це було за прадавніх часів. Адже хліб несе певну енергетику і процес створення цього хліба також повинен бути наповнений стародавніми традиціями. Ми випікаємо хліб так, як це робили 500 або навіть 700 років тому. Надскладніше в нашому виробництві — це віднайти саме такі інгредієнти, які використовували 500 років тому. Хліб випікається за стародавніми рецептами, без дріжджів, на заквасці. Я взяв на озброєння рецепт хліба, за яким випікала паляниці моя бабуся, а також вивчав історію та збирав факти щодо випікання хліба п’ятисотрічної давнини. Сотні кілограмів хліба не були придатними до споживання, ми дуже довго відпрацьовували технологію, аби хліб міг потрапити на столи споживачів. Я співпрацюю з місцевим аграрієм, який вирощує пшеницю (сорт Кайдашиха, саме з нього ми випікаємо хліб), спельту, виробляє саме таке борошно, яке потрібно нам. Це борошно в рази дорожче, ніж звичне усім, однак саме таку натуральну сировину використовували раніше і смак хліба був неперевершеним. Я маю нагоду спостерігати як росте пшениця в полі, як її збирають, як мелють зерно на борошно. Це прекрасно, мені дуже пощастило. Я радий, що ми можемо пропонувати українцям справжній хліб. Впевнений, що можливо дехто ніколи в житті не куштував справжнього хліба.

Ми випікаємо хліб так, як це робили 500 або навіть 700 років томуХліб випікається за стародавніми рецептами, без дріжджів, а на заквасці

Ми продаємо свою продукцію як безпосередньо на виробництві, так і співпрацюємо з крамницями, які реалізують виключно крафтову продукцію. У великі торгові мережі йти не плануємо. Поряд з випіканням хліба ми розвиваємо туризм, проводимо в нашій пекарні різноманітні майстер класи. Тому запрошуємо всіх охочих до нас на гостини, помилуватися Холодноярським краєм і скуштувати ароматного свіжоспеченого українського хліба.

Ще одним щасливчиком, кому вдалося презентувати свою бізнес-ідею і отримати грантові кошти на розвиток власної справи, став Ігор Лаврінець, підприємець із Чернігівщини. Ще до повномасштабного вторгнення росії в Україну чоловік жив у Харкові, а в лютому 2022-го йому довелося разом із сім’єю переїхати на батьківщину, у Чернігівську область. Склавши руки сидіти не довелося, Ігор почав втілювати в життя бізнес-ідею, про яку мріяв раніше.

Ігор Лаврінець, автор проєкту «Крафтове виробництво пастили, фруктових чіпсів та меду» (Hobee™), Чернігівська область:

У мене виникла ідея створити власну справу з виготовлення крем-меду, фруктової пастили, цей проєкт жив в моїй голові ще до початку повномасштабної війни, але втілити задумане вдалося нещодавно. Варто лише подати заявку, викласти ідею на папір і чекати на перемогу. Сталося так, що я виграв грант у минулорічному конкурсі «Роби своє», а вже після цього створив ФОП і почав працювати. За грантові кошти (53606 грн) я придбав кремувалку для меду, блендер, сушильну машину для пастили, тару, кришки та наліпки для оформлення пакування продукції.

Ігор Лаврінець, автор проєкту «Крафтове виробництво пастили, фруктових чіпсів та меду» (Hobee™), Чернігівська областьВиробництво пастили займає від 8 до 12 годин, має проходити постійний процес сушінняКрем-мед виготовляється шляхом збивання меду протягом півгодини. До меду можна додавати різноманітні ягоди та фрукти

2022 рік для мене був дуже важким. Виробництво пастили займає від 8 до 12 годин, має проходити постійний процес сушіння, а так як світло вимикали часто і надовго, то працювати було надскладно. Крем-мед зробити було простіше, бо машина для його збивання працює пів години, а потім відпочиває. Але ми подолали всі ті виклики і продовжуємо робити добру справу. Плоди, ягоди для виробництва продукції закуповуємо у місцевих аграріїв-одноосібників.

Для мене було принципово важливим створити ФОП у селищі Лосинівка, бо то місце, де я народився, ріс і мені важливо сплачувати податки і наповнювати бюджет рідної громади. Ми почали продавати власну продукцію до місцевих магазинів, людям було цікаво, що ж новенького з’явилося, бо таких смаколиків до цього часу в Лосинівці ще не було.

Я планую запускати власну продукцію до торгових мереж, а для цього потрібна сертифікація — це досить складна процедура, крім того нам необхідне більш сучасне приміщення, обладнання. Я буду брати участь в наступних конкурсах, бо я вже розумію, куди потрібно йти, варто розширювати виробництво.

Поряд із проєктами, які спрямовані на підтримку продовольчої безпеки, в конкурсі «Роби своє» – 2022 перемогли також бізнес-ідеї направлені на розвиток туризму, культури. Однією з таких є справа Анни Сухобрус, авторки проєкту «Бабусина хатка. TEPLO». Дівчина займається відродженням сільського туризму у Київській області. Анна має родинну хатинку 19 ст. на Канівщині, яку вдалося відреставрувати і зберегти в ній дух того часу. Кожен охочий може відвідати хатинку, посмакувати традиційними стравами, які готує бабуся дівчини, а також взяти участь у майстер-класах із ліплення з глини, випікання хліба в печі тощо. Сьогодні в селі є вже дві такі хатинки, незабаром приєднається третя. Так, більше людей зможуть відпочити від міської метушні, крім того, заночувати в хатинці, полежати на печі і відчути традиції українського села.

Анна Сухобрус, авторка проєкту «Бабусина хатка. TEPLO»

Керівники БФ «МХП-Громаді» розповіли, що даний конкурс розширює можливості для дрібних підприємців, тим самим підвищує економічний потенціал України, що сьогодні є особливо важливим. Тому організатори запрошують до участі бажаючих втілити задумане в життя.

Володимир Панченко, керівник національних проєктів благодійного фонду «МХП-Громаді»

Володимир Панченко, керівник національних проєктів благодійного фонду «МХП-Громаді»:

Для нас насамперед важливо поліпшити рівень економіки України, бо ми розуміємо, що у громадах не завжди вистачає фінансування, не завжди створені сприятливі умови для розвитку власного бізнеса, тому конкурс «Роби своє» призначений для підтримки тих підприємців, які мають свій бізнес або хочуть його розпочати. Крім того, ми прагнемо покращити рівень обізнаності учасників, щоб вони вдосконалювали свої навички щодо ведення підприємницької діяльності, розвивали свій бізнес, забезпечували людей роботою і підвищували додану вартість у своїх громадах.

Для участь в конкурсі не обов’язково вже бути підприємцем, мати відкритий ФОП, у вас може бути лише крута ідея, яку ви хочете втілити. Так, ви можете подати заявку на участь, а вже потім відкривати ФОП і далі розвивати свій бізнес.

Три прості кроки для участі в конкурсі «Роби своє»:

  1. Зайти на сайт doyourbusiness.com.ua;
  2. Завантажити та заповнити аплікаційну форму;
  3. Заповнити заявку на сайті та прикріпити підписану аплікаційну форму у форматі PDF.

Критерії успіху:

  • Інноваційність;
  • Економічна складова (чи життєздатний ваш бізнес);
  • Створення робочих місць;
  • Соціальний напрям та залучення ВПО до діяльності.

Тетяна Волочай, директорка благодійного фонду «МХП-Громаді»:

Місія нашого БФ — допомогти громадам вирішити екологічні, економічні та соціальні проблеми, тому саме конкурс «Роби своє» є важливим для нас та України в цілому. Бо мікробізнес в громадах — це основа саморозвитку громад, він наповнює бюджет, створює робочі місця, надає необхідні послуги.

Тетяна Волочай, директорка благодійного фонду «МХП-Громаді»

Торік ми провели такий конкурс, підтримали понад 70 бізнес-ідей в різних напрямках, приблизно 30 % проєктів займають сферу продовольчої безпеки (продукти харчування, крафтове виробництво м’ясних продуктів, молочних продуктів, солодощів, заснування теплиць тощо). Цього року, особливо через війну, ми посилюємо підтримку бізнесів саме у сфері продовольчої безпеки і запрошуємо підприємців/підприємиць подавати заявки на участь. Також ми запустили конкурс «Варто робити своє» для наших захисників/захисниць та їхніх родин. Цей конкурс ми організували разом із Українським ветеранським фондом та Міністерством у справах ветеранів, тому ми також запрошуємо бажаючих взяти участь.

Подати заявку на участь в конкурсі бізнес-ідей «Роби своє» можна до п’ятого травня включно, а вже 25 травня організатори планують оголосити чергових переможців 2023 року. Тож, вперед до справи, вперед до Перемоги!

Вікторія Полевик, v.polevik@univest-media.com

Інтерв'ю
Михайло Філатов та Ірина Леженіна
Кількість комах-запилювачів скорочується по всій планеті, оскільки руйнуються осередки їхнього проживання — незаймані куточки природи. Критична ситуація посилилася під час воєнних дій на території України. Ми розпитали вчених Державного... Подробнее
Зараз багато говориться про деградацію грунтів. Сайт propozitsiya.com попросив детальніше прояснити суть проблеми і порадити шляхи її вирішення генерального директора Інституту охорони грунтів Ігоря Яцука. І він дав докладне інтерв’ю.   Як... Подробнее

1
0