Спецвозможности
Техника и оборудование

Реверсивні дробарки

15.07.2008
587
Реверсивні дробарки фото, иллюстрация

Головна перевага реверсивних дробарок полягає в тому, що за спрацювання одного рогу молотка достатньо змінити напрям обертання ротора, для чого міняють місцями дві клеми обмоток електродвигуна, що неприпустимо робити у дробарках з однобічним обертанням ротора, де для відновлення роботоздатності потрібно демонтувати, а потім поставити на місце майже 80 штук молотків. Щоб це зробити, треба надовго зупинити процес дроблення, що спричиняє істотні збитки. Порівняно з безрешітними дробарками, які вдвічі-втричі дорожчі за розроблені і в яких частка непотрібного пилу в дерті перевищує 20%, а модуль подрібнення не можна відрегулювати, що, безумовно, збільшує енергозатрати, реверсивні дробарки дають усього близько 5% пилової фракції, і модуль подрібнення плавно регулюється зазором між молотками та решетом або швидким встановленням решета з відповідними отворами.
Розроблена реверсивна дробарка складається з бункера, під яким вертикально розміщено електродвигун, до якого прикріплено подріблювальну камеру з ротором, посадженим на кінець вала двигуна, що виключає габаритну клинопасову передачу. На диску ротора шарнірно встановлено на осях молотки для дроблення матеріалу. Під ротором закріплено решето та вихідний конус для спрямування подрібненої маси в підвішений до конуса мішок або іншу ємність. Усю цю конструкцію вмонтовано на тринозі.
Під час роботи до бункера засипається зерно, яке заслінкою дозується в камеру, де дробиться до відповідної кондиції залежно від діаметра отворів встановленого решета й через конус виводиться із дробарки.
До переваг розроблених реверсивних дробарок належить простота конструкції, застосування всього чотирьох серійних молотків, тоді як в аналогах їх кількість сягає 80 штук і більше. Робоча зона подрібнення — 360°, чим досягається ефективне використання об’єму оригінальної і простої малогабаритної дробильної камери. Невеликі розміри, особливо після швидкого демонтажу триноги, та маса (50–100 кг) дають змогу транспортувати її будь-чим: легковиками й навіть електричкою. Уніфікація деталей сприяла створенню типоряду дробарок продуктивністю 250–1300 кг/год. Як наслідок, ціна дробарок удвічі-втричі нижча аналогів за рівної потужності двигуна, продуктивності та якості подрібнення.
За результатами п’ятирічних виробничих випробувань великої дослідної партії, було виявлено цілу низку переваг реверсивних дробарок. Їхні невеликі габарити (площа 0,6 м2, висота 1,5 м) дають змогу встановити агрегат у будь-якому місці приміщення й на технологічних лініях приготування комбікормів і преміксів. Розроблено модифікації для три- й однофазних струмів, що прийнятно для власників, у яких підключення трифазного струму є економічно невигідним. Причому дробарка з однофазним двигуном вмикається у звичайну розетку, як праска, і не потребує високої кваліфікації споживача. Особливий попит новинка має у фермерів, продавців дерті, власників малих ферм і підсобних господарств. Зокрема, у Васильківському районі Київської області за останні п’ять років впроваджено понад 20 дробарок.
Однофазні реверсивні дробарки, що мають однакову потужність, порівняно із серійними, які продають у господарських магазинах за 500–600 грн, переважають їх у декілька разів за продуктивністю, якістю роботи, функціональністю, надійністю, більшим бункером та універсальністю. Вища якість реверсивних дробарок зумовлена тим, що в них матеріал дробиться ефективнішим ударом, а не енергоємним тертям. Тому багато потенційних клієнтів, які спокусилися дешевизною, шкодували, що не взяли реверсивну дробарку.
Система дозування матеріалів сприяє подрібненню всіх видів зерна, в тому числі й середньої засміченості; сіна, цілих качанів кукурудзи без їх лущення та харчових спецій (лавровий лист, перець тощо). Із зерна отримують дерть різного модуля подрібнення для курей, корів і свиней. А якщо встановити відповідне решето, тоді можна навіть змолоти висівкове борошно для випікання дієтичного та лікувального хліба і пирогів для харчування людей. Відомо, що до складу комбікорму потрібно додавати 5–10% вітамінного борошна, яке можна одержати з якісного сіна, подрібненого реверсивною дробаркою. 1 т сіна коштує 100–150 грн, а подрібнене і додане до комбікорму — вже 1000–1500 грн, що вдесятеро дорожче за сіно. Звичайно, можна придбати універсальні серійні дробарки, але вони коштують близько 20 тис. гривень, що дорого та економічно невигідно за невеликих обсягів переробки.
Добре зарекомендували себе нові дробарки й під час перемелювання черешків лаврового листа. Отриманий порошок пакетують і в такому вигляді він має попит у домогосподарок для приготування страв, коли неможливо використати цілий лист.
Подрібнювати зерно, зокрема кукурудзу для курей, можна без решета, внаслідок чого значно збільшується продуктивність. Взагалі решета можна поміняти протягом 5 хв, а молотки впродовж 20 хв після того, як дробарка переробить 200 т збіжжя. Не пробивається й решето в разі потрапляння неметалевих предметів, які не вловив магніт, бо воно розміщене збоку від молотків, які, своєю чергою, можуть відхилятися.
У новій дробарці, як уже зазначалося, всього чотири молотки, які обертаються в одній площині, й тому циркуляція повітря незначна, що дає змогу відмовитися від громіздких циклонів. Завдяки малій кількості молотків та їх симетричному розміщенню практично не виникає вібрацій, чого важко досягти в аналогах.
Основні дані розробленого інноваційного сімейства реверсивних дробарок подано в табл. 1. Якщо потрібні дробарки більшої продуктивності, то надійніше й значно дешевше встановити кілька розроблених: якщо вийде з ладу одна, залишиться для користування друга. Тим паче, що за ціну однієї серійної дробарки продуктивністю 3 т/год можна купити майже 10 штук реверсивних продуктивністю 1 т/год.
Електродвигуни використовують потужністю 1,5–7,5 кВт з лапами, фланцеві або комбіновані та з синхронною частотою обертання вала 3000 об/хв.
Проведені дослідно-конструкторські роботи підтверджують значні конструктивні, експлуатаційні, інноваційні, вартісні, конкурентні та інші переваги розробленого сімейства реверсивних дробарок, що створює умови для швидкого й ефективного впровадження новинки.

М. Карпенко,
канд. техн. наук

Интервью
Малые запасы влаги и отсутствие осадков в период март-апрель формирует определенные ограничения для выращивания данной культуры. Так, на 10 апреля с. г. в зависимости от типов почв, в южных регионах запасы влаги составляли в метровом слое... Подробнее
Владимир Яковчук, генеральный директор Евралис Семенс Украина
Генеральный директор ООО «Евралис Семенс Украина» Владимир Яковчук рассказывает о новинках французского семенного бренда в сезоне-2017 и "закулисной" жизни компании.    

1
0