Спецможливості
Новини

Чи реально обпектися цибулею? Ціни падають, але в Україні цибулю активно закладають на зберігання

30.08.2019
805
Чи реально обпектися цибулею? Ціни падають, але в Україні цибулю активно закладають на зберігання фото, ілюстрація

За інформацією аналітиків EastFruit, ціни на цибулю в Україні на поточному тижні суттєво знизилися. Зниження досягало 20% за тиждень. На даний момент купити цибулю в Херсонській області України вже можна навіть дешевше 20 центів США за кг (дешевше 5 грн/кг). Про це пише propozitsiya.com з посиланням на EastFruit.

Проте, роком раніше, в цей же час, ціни на цибулю були нижче та коливалися в межах 14-15 центів США за кг. Таким чином в даний момент українські фермери продають цибулю в середньому на 40% дорожче, ніж роком раніше, не дивлячись на значне розширення площ під продукцією в 2019 році.

Для порівняння, ціни на цибулю в Росії в даний момент нижче, ніж в Україні в середньому на 10%. Крім того, купити цибулю в Росії можна зараз в середньому на 22% дешевше, ніж роком раніше - в середньому по 17-18 центів США за кг.

«Ми очікуємо, що експорт цибулі в цьому році може стати дуже важливим, але вкрай складним завданням для багатьох українських виробників. Порівняно висока ціна на цибулю в даний момент обумовлена ​​виключно тим, що всі зараз прагнуть закласти цибулю на зберігання, очікуючи повторення торішнього сценарію ціноутворення, який, взагалі кажучи, трапився вперше в історії та може в найближчі 10 або навіть 20 років більше не повториться», - каже Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту Продовольчої і сільськогосподарської організації ОНН (ФАО).

За словами Олександра Хорева, керівника проекту АПК-Інформ: овочі і фрукти, ціни на цибулю далеко не завжди ростуть під час зберігання. Більш того, в середньому раз в 3-4 роки українські оптові ціни на цибулю в середині квітня виявляються нижчими, ніж під час її закладання на зберігання. У ці роки найбільші гроші втрачають перекупники лука, які не мають власного виробництва, тому що вони закуповують цибулю за готівку у фермерів, платять за оренду сховищ протягом 7-8 місяців, а потім, дуже часто, викидають до половини продукції на смітник, реалізуючи залишки з сильним дисконтом до закупівельної ціни. Як правило, на думку Олександра Хорева, такі роки йдуть саме за роками з рекордно високими цінами на цибулю.

«На жаль ринок лука України, як і раніше, нагадує гру в казино. Системно експортом цибулі практично ніхто не займається. І в цьому році, цілком ймовірно, ми побачимо наслідки цього недалекоглядного підходу - до березня люди будуть готові експортувати цибулю практично по будь-якій ціні, тому що внутрішній ринок не зможе все спожити, а усвідомлення цього до виробників прийде тільки до весни. Так ось проблема в тому, що лука посадили багато у всіх країнах: і в Польщі, і в Нідерландах, і в Іспанії, і в Туреччині і навіть в Росії. Грузія та Молдова, які майже завжди імпортували цибулю, і ті можуть в цьому році отримати достатні врожаї для покриття власних потреб, а може бути і для експорту. Також країни Центральної Азії наростили обсяги виробництва в надії на розширення експорту. Тому знайти ринок збуту для лука в цьому році буде вкрай складно», - говорить Федір Рибалко, керівник Української плодоовочевої асоціації (УПОА).

УПОА проведе відразу кілька торгових місій до кінця 2019 року: в Румунію, Швецію, ОАЕ та торговий форум в рамках конференції «Овочі та фрукти України 2019» з присутністю імпортерів з різних країн. Це стане гарною можливістю для українських постачальників знайти покупців на свій лук, якщо, звичайно, вони захочуть нею скористатися.

«На жаль, ми це бачили вже багато разів. Якщо цибуля була дорогою навесні, то в серпні з'являється багато любителів легкої наживи, які орендують сховища і закуповують цибулю по будь-якій ціні, не особливо розбираючись в якості, будучи впевненими, що навесні вона буде коштувати дорожче. Однак уже зараз цибуля коштує дорожче, ніж зазвичай саме тому, що так багато бажаючих її купити для зберігання, та й самі фермери намагаються теж активно заповнювати сховища. Тому ймовірність гарного заробітку на перепродажі даної цибулі, на наш погляд, поки що не надто висока», - зазначає Андрій Ярмак.

«Ми прогнозуємо, що ціни на цибулю в найближчі тижні будуть потроху знижуватися під тиском просування збирання та зростання пропозиції продукції. Надалі ми будемо робити все можливе, щоб не дати цінам впасти ще нижче, займаючись активним просуванням експорту. Тому запрошуємо всіх бажаючих приєднатися до УПОА - лідера в питаннях просування експорту плодоовочевої продукції », - зазначає Катерина Звєрєва, директор з розвитку УПОА.

Незважаючи на прекрасні умови для вирощування цибулі та наявність глибоководних портів, Україна не входить до числа навіть сорока найбільших країн-експортерів цибулі. При експорті цибулі в сучасному світі цінується акцент на якість продукції, калібрування, упаковку і, найголовніше, системність поставок. Нідерланди - світовий лідер з експорту цибулі, продає близько половини своєї продукції за контрактом, ще до початку посадки. Українська ж галузь цибулі, крім декількох компаній, що мають контракти з місцевими мережами супермаркетів, з експортом системно не працює взагалі, що і сприяє таким ціновим шокам, які галузь відчуває регулярно. Найменше перевиробництво цибулі призводить до різкого зниження цін, до рівня нижче собівартості, а найменший дефіцит - до зростання цін до дуже високих рівнів.

Ключові слова: цибуля, ціни, Україна

Інтерв'ю
Валентина Потапова
Cьогодні група компаній «Штефес» добре відома в Україні. Засоби захисту рослин, що виробляє і реалізовує «Штефес», дали змогу тисячам українських аграріїв зберегти та зібрати мільйонні врожаї, примножити свої статки. Популярності компанії... Подробнее
Нещодавно в Україні з’явилася ще одна громадська організація, що декларує захист інтересів аграріїв — Всеукраїнське об’єднання власників землі. Ця громадська організація вирізняється на фоні цілої низки подібних тим, що ставить за мету... Подробнее

1
0