Протруювачі, що користуються попитом
Головною складовою великого врожаю є добре протруєне насіння. Сам процес протруювання потребує великої точності, адже одна похибка здатна забруднити або пошкодити насіння і таким чином звести нанівець усю процедуру із захисту рослини.
Головною складовою великого врожаю є добре протруєне насіння. Сам процес протруювання потребує великої точності, адже одна похибка здатна забруднити або пошкодити насіння і таким чином звести нанівець усю процедуру із захисту рослини.
В. Войновський, завлабораторії,
УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого
Тому машини для протруєння посівного матеріалу мають бути довершеними, стабільно та якісно забезпечувати виконання технологічного процесу. Правильний вибір моделі та постачальника сучасного протруювача, який коштує немалих коштів, буде гарантією успіху аграріїв.
На сьогодні розрізняють три способи протруювання насіння:
сухий — насіння обпилюють препаратами за допомогою відповідних апаратів і пристроїв;
напівсухий — насіння за допомогою протруювача зволожують невеликою кількістю розчину препарату або густою суспензією порошкоподібного препарату;
мокрий — насіння сильно змочують розчином препарату або навіть занурюють у нього на кілька хвилин.
Основним завданням протруювання насіння є рівномірне розподілення препарату його поверхнею та повнота обробки отрутохімікатами без пошкодження насінин робочими органами машини у перебігу технологічного
процесу.
Одним із представників протруювачів є мобільний комплекс DOREZ RT 354 виробництва фірми Ateliers DOREZ S.A.S., Франція, дилером якого в Україні є ПП «Агрохім». Він призначений для очищення, сортування та протруювання посівного матеріалу зернових, бобових та інших культур. Мобільний комплекс DOREZ RT 354 цікавий тим, що, на відміну від інших мобільних комплексів, має додатково до протруювальної машини очисний сепаратор, може одночасно обробляти насіння двома діючими речовинами, а також переміщує посівний матеріал не традиційними шнеками, а норіями у спеціальному виконанні.
Процес очищення/розподілення (сепарація) зернової сумішки на фракції за розмірами, вагою, аеродинамічними властивостями та іншими ознаками відбувається у похилому циліндрі, який обертається на зразок трієра і має у своєму складі чотири решета, де й відбувається сепарація зернової маси із одночасним видаленням повітряним потоком легких домішок і пилу. Як протруювач у цьому мобільному комплексі використано машину STM 5 із механічним зважуванням насіння і функцією перекидання бункера із відміряною порцією призначеного для протруєння насіння. Нанесення робочого розчину на саму насінину відбувається у спеціальному розподільному відсіку — аплікаторі, де на насіння, розподілене за шириною тонким шаром, що рухається безперервним потоком, впорскується під тиском робочий розчин у заданій нормі відповідно до кількості насіння. Для отримання однорідності та рівномірності покриття протруювальним препаратом потрібно досягти повної синхронізації потоку робочої рідини і потоку насіння. Для цього слід зафіксувати на постійному, незмінному, рівні співвідношення кількості насіння до кількості робочого розчину. Тому чітко синхронно водночас із перекиданням дозованої ємності із насінням перекидається ємність із робочим розчином, при цьому рівень останнього в ємності для хімікатів залишається на постійному заданому рівні — надлишок зливається назад в основний бак, а потім знову впорскується у ємність для хімікату. Така циркуляція робочого розчину забезпечує високу однорідність рідини і рівномірність покриття.
Аграрії не обходять своєю увагою і протруювачі українського виробника — ТДВ «Львівагромашпроект», що представлений на ринку не однією моделлю як стаціонарних (чотири види), так і мобільних протруювачів. За принципом дії протруювачі компанії поділяються на два типи — шнекові та камерні. Для обробки насіння бобових культур найкраще придатні саме камерні протруювачі, оскільки вони забезпечують протруювання зі значно меншим відсотком травмованого в процесі обробки насіння.
Камерний протруювач ПКС-20. Основне призначення агрегату — протруювання насіння зернових культур водними розчинами препаратів або суспензіями фунгіцидів. Управління роботою протруювача або його механізмами відбувається з допомогою пульта керування, який розміщено на корпусі агрегату. Протруювач можна встановлювати як окрему стаціонарну одиницю, так і монтувати його в складі технологічної лінії для підготовки насіння. На замовлення виробник може комплектувати протруювач системою автоматичного регулювання подавання робочої рідини (САРР).
Продуктивність такого обприскувача становить від 3 до 20 т/год за потужності привідних агрегатів — лише 2,0 кВт.
Для вивантаження насіння та додаткового його перемішування використовується гумований шнек, який, порівняно зі стаціонарним, зменшує відсоток травмування насіння.
Агрегат ПКС оснащено особливим дозатором, який дає змогу працювати із багатокомпонентними робочими розчинами, чітко контролювати норму виливання рідини на одиницю насіння. Система керування протруюванням має можливість встановлення та контролю всіх робочих параметрів через певний проміжок часу, тобто має функцію самоперевірки.
Також набувають популярності серед фермерів протруювачі насіння ПНУ. Вони призначені для обробки насіння бобових, зернових культур рідкими нерозпилюваними препаратами. За дотримання санітарно-гігієнічних вимог роботи із отрутохімікатами протруювачі ПНУ також можна використовувати у технологіях протруювання насіння на спеціальних майданчиках та у комплексі із насіннєочисними агрегатами ЗАВ.
Відмінність протруювачів ПНУ від інших полягає у тому, що вони наносять робочу рідину на насіння інерційно-фрикційним способом, завдяки чому кожна насінина у момент надходження на робочий орган протруювача в однакових умовах контактує із плівкою рідкого препарату і під дією відцентрових сил рухається з обертанням навколо своєї осі разом із розчином препарату днищем і конічною частиною центрифуги. Після сходження з окрайка центрифуги насіння під гострим кутом потрапляє на тарілкоподібну перехідну поверхню, де продовжує відбирати на себе препарат і рухатися уже спіралеподібною траєкторією, гальмуючись силами тертя, ущільнюючись і приймаючи у свій потік нові порції насіння, що сходять із окрайка центрифуги з інших його відтинків і в пізніші моменти роботи центрифуги, яка обертається зі значно більшою швидкістю, ніж рухається насіння на тарілкоподібній перехідній поверхні. Таким чином забезпечується повнота обробки насіння завдяки якісному покриттю його протруювальним препаратом.
Протруювач STARA моделі Reboke 6000 TSI, виробництва фірми STARA, Бразилія, дилером в Україні якого є ТОВ «Українська овочева компанія». Reboke 6000 TSI — сільськогосподарський причіпний бункер, що дає змогу обробляти насіння безпосередньо під час висіву для підвищення врожайності бобових та зернових культур. Управління системою протруювання насіння відбувається зі спеціальної панелі керування. Цей пристрій допомагає регулювати норми витрати продуктів для обробки насіння, калібрувати, вмикати і вимикати систему. Центральна панель дає змогу операторові швидко і точно регулювати систему протруювання насіння. Захисна решітка, розміщена всередині бункера, запобігає потраплянню в нього сторонніх предметів. Протруювальний шнек має гумове покриття, що запобігає пошкодженню насіння. Бункери — протруювачі насіння серії TSI оснащені двома поліетиленовими баками для робочого розчину — кожен ємністю 35 л. Один із них призначений для засобів захисту рослин, а другий — для біоінокулянтів, для чого він має спеціальну термоізоляцію, що забезпечує максимальний термін життя бактерій. Протруювач оснащено також баком ємністю 45 л для чистої води, що використовується для промивання системи протруювання насіння.
Досить широко застосовують у великих господарствах протруювачі серії Petkus С 100/200. Порційні протруювачі компанії Petkus використовують для протруювання, інкрустації і дражування насіннєвого матеріалу. Протруювач складається із вагів, змішувача, розподільного диска, статора і ротора, а також дозатора із насосом. Як привід використовуються мотори-редуктори. Управління протруювачем відбувається за допомогою сенсорного екрана на електрошафі. Насіннєвий матеріал до протруювача надходить через пристрій зважування в змішувач і рівномірно розподіляється конусом. Робоча рідина подається через дозатор на розподільний диск, який забезпечує рівномірне розпилення препарату. Під час змішування насіннєвий матеріал під дією відцентрової сили відтісняється до стінок змішувача і у вигляді рівномірної «завіси» подається вгору, а потім за рахунок конічної форми статора насіннєвий матеріал знову повертається на ротор, падаючи на нього у формі невеликої «завіси». Такий рух насіння забезпечує абсолютно рівномірне нанесення хімікату на його поверхню. По закінченні процесу виконується повне розвантаження змішувача через електропневматичну заслінку. Протруєна сировина надходить до випускного отвору. Центральний конус забезпечує видалення пилу протягом усього технологічного процесу протруювання.
Вибір протруювача залежить від потреб та можливостей господарства — кількості протруєного матеріалу, потрібного на посівний період, та вартості машини. Подальша якість роботи обраних споживачем машин залежатиме лише від кваліфікації робочого персоналу господарства та правильності вибору технологічного матеріалу (протруйників).