Спецможливості
Технології

Протруювання озимини: як і від чого?

06.09.2019
3325
Протруювання озимини: як і від чого? фото, ілюстрація

Практика показує, що протруювання посівного матеріалу колосових за допомогою спеціалізованого обладнання вигідніше, ніж підручними засобами. Не менш важливий правильний вибір протруйника, адже кожен сезон має свою специфіку ситуації з поширенням шкідників і хвороб.

 

 

 

Потрібні як фунгіциди, так і інсектициди

«Протруювання – найбільш точна, надійна і екологічно безпечна технологія захисту сільгоспкультур», - відзначає менеджер з розвитку протруйників компанії «Сингента», кандидат с.-г. наук, фітопатолог Світлана Чоні. Наприклад, протруйники забезпечують захист протягом місяця, а сучасні – протягом 1,5 місяців. Тож недарма протруювання давно стало невід’ємною частиною технології вирощування колосових. Однак і досі залишаються можливості вдосконалення технологій протруювання.

«Багато хто з вітчизняних сільгоспвиробників з міркувань економії протруюють посівний матеріал колосових культур тільки фунгіцидними протруйниками», - відзначає кандидат с.-г. наук Григорій Опанасенко. Але останнім часом, продовжує він, спостерігаються такі погодні умови, які сприяють розвитку популяції різноманітних мух. Серед них майже десяток видів є шкідниками колосових, які шкодять, зокрема, і в осінній період. Тому Г. Опанасенко радить протруювати посівний матеріал не тільки фунгіцидним протруйником, а й інсектицидним, наприклад, до Іншур Перформ додати Гаучо. Або ж застосовувати комплексний інсекто-фунгіцидний протруйник.

«Злакові мухи – основний шкідник озимих в Україні, і попередити їх розвиток вигідніше, ніж потім обприскувати», - додає Світлана Чоні. Оптимальним вибором протруйника вона вважає саме комплексний інсекто-фунгіцидний препарат.

 

Основні загрози поточного сезону

В сезоні 2019/20 років українські аграрії, як очікується, матимуть відразу кілька проблем, які найкраще вирішуються саме за допомогою протруйників. Так, у сезоні, що завершився, як відзначає Світлана Чоні, на зернових були поширені сажкові хвороби, причому не лише летюча і тверда сажки, а й карликова, яку ніхто не очікував. Прогнозується, що ця проблема нікуди не подінеться і в новому сезоні.

Також С. Чоні нагадує, що осінь прогнозується тепла й суха, відтак вітчизняні аграрії, скоріше за все, сіятимуть озимину, не чекаючи дощу. Це напевне призведе до того, що сходи з’являтимуться протягом усієї осені і навіть у грудні, а, отже, будуть дуже нерівномірними. Як фітопатолог Світлана Чоні попереджає, що в цій ситуації там, де вдасться отримати більш ранні сходи, спостерігатиметься розвиток хвороб осіннього періоду: фузаріозу в формі кореневих і прикореневих гнилей, снігові плісняви і тифульоз.

«Для захисту від цих хвороб ми рекомендуємо застосовувати д. р. седаксан, яка непогано показує себе в екстремальних умовах вирощування по всій території України. А для озимої пшениці умови стали екстремальними вже по всій країні», - розповідає С. Чоні.

Головними шкідниками озимих, як згадувалося вище, є злакові мухи. Боротися з ними, як відзначає С. Чоні, можна тільки системними продуктами, наприклад, тіаметоксамом.

Ця ж речовина діє й на дротяників. «Агрономи в основній своїй масі вважають, що дротяники шкодять тільки таким польовим культурам, як соняшник і кукурудза. Тим часом дротяники шкодять і пшениці, як восени, так і навесні. Просто мало хто слідкує за цією шкодою і рахує її», - розповідає Світлана Чоні.

У ситуації, коли озимину слід захищати і від хвороб, і від шкідників, професійні господарства зупиняють свій вибір на комплексних інсекто-фунгіцидних протруйниках. «Ми застосовуємо протруйник Вайбранс Інтеграл, який крім усього ще й працює як стимулятор», - розповідає директор агрофірми «Борщівська» (Балаклійський р-н Харківської обл.) Іван Шуляк. «Ми як насінницьке господарство, єдине в районі, до речі, мусимо використовувати найкращий протруйник. Водночас фермери, які купують у нас посівний матеріал, буває, привозять свій препарат, і ми протруюємо ним насіння для них", - додає І. Шуляк.

 

Спосіб протруювання

Для ефективного протруювання зернових мало правильно вибрати препарат. Як відзначає Григорій Опанасенко, протруювання повинне забезпечувати рівномірне нанесення препарату на насінину. А, як показує практика, рівномірне нанесення неможливо забезпечити, якщо розпилювати протруйник вручну на розстелене на брезенті насіння або проводити протруювання в бетономішалці. Хоча останній спосіб ще доволі поширений, і не лише в Україні, а й, наприклад, у такій аграрній країні, як Бразилія. Втім, в Україні він уже відходить у минуле. «Ми купили комп’ютеризований вітчизняний протруювач ПК 20-02 Супер САРР, то навколишні фермери, які купують у нас посівний матеріал, уже в бетономішалках не протруюють, а воліють це робити на нашому обладнанні», - розповідає І. Шуляк.

«На вітчизняному ринку зараз широкий вибір обладнання, і все воно цілком підходить для протруювання насіння – не підходять бетономішалка чи лопата. Зокрема, вітчизняні протруювачі теж досить якісні. А якщо виникають якісь проблеми з обладнанням, наша компанія, наприклад, надає покупцям протруйників допомогу в налаштуванні й калібруванні протруювачів», - пояснює Світлана Чоні. «Навіть такі старі машини, як «Мобітокс» чи ПС-10, забезпечують рівномірне покриття насіння. А зараз з’явилося більш сучасне обладнання різних фірм», - додає Г. Опанасенко.

Останнім часом господарствам пропонують протруювати насіння на обладнанні найвищого класу – в заводських умовах, наприклад, на калібрувальних підприємствах. І фахівці – однозначно за заводське протруювання, бо чим більше воно автоматизоване, тим менший вплив людського фактору. «При цьому різниця у витратах на протруювання в заводських умовах і в умовах господарства знаходиться в межах 1 дол/т», - додає С. Чоні.

Перед протруюванням слід не забувати добре очистити зерно. «10% пилу в насінні знижує ефективність протруйника на 45%, адже пил гігроскопічніший, ніж насіння, тому забирає на себе чималу кількість препарату», - пояснює Світлана Чоні.

Отже, якісна очистка, спеціалізоване обладнання та ефективний протруйник дадуть змогу надійно захистити сходи на ранніх фазах вегетації.

 

Богдан Малиновський, b.malinovskiy@univest-media.com

Інтерв'ю
Олег Вагін найбільш примітний своєю відкритістю і готовністю ділитися секретами вирощування багатьох рослин. В останні роки він повністю сконцентрувався на вирощуванні лохини, перейшовши від вирощування саджанців до закладки власної... Подробнее
Федір Шумейко, головний інженер ФГ «Агро Хорс»
Коротка дискова борона Heliodor 9 від LEMKEN – найлегша дискова борона в продуктовій лінійці компанії. Діаметром дисків цього агрегату становить 510 мм. Серед особливостей агрегату слід відмітити його маневреність, технологічність та... Подробнее

1
0