Спецможливості
Технології

Причини виділення камеді кісточковими деревами

11.06.2012
4013
Причини виділення камеді кісточковими деревами фото, ілюстрація

Виділення камеді (камедетеча, або гомоз) — досить поширена неінфекційна хвороба всіх плодових кісточкових культур. Найчастіше і найбільш інтенсивно вона проявляється на вишні, абрикосі, черешні, персику, сливі.

Виділення камеді (камедетеча, або гомоз) - досить поширена неінфекційна хвороба всіх плодових кісточкових культур. Найчастіше і найбільш інтенсивно вона проявляється на вишні, абрикосі, черешні, персику, сливі.

О. Дерменко, канд. с.-г. наук,
кафедра фітопатології НУБіП України
(фото автора)
 
Характерні ознаки цього явища - виділення на стовбурах і гілках липкої тягучої речовини, камеді. Спочатку вона желеподібна, а після висихання і затвердіння набуває прозорого або темного склоподібного вигляду.
Патологічний процес утворення камеді починається в камбію (твірна тканина), який, замість нових елементів кори назовні і деревини - всередину, продукує великі недиференційовані клітини з потовщеною оболонкою і підвищеним вмістом крохмалю. Наростання таких неспецифічних клітин призводить до руйнування міжклітинної речовини і клітинних оболонок. Утворені продукти гідролізу заповнюють простір під корою і через тріщини витікають назовні гілок або стовбурів у вигляді солодкуватої маси. Отже, камеді - це густі соки, що за хімічною будовою належать до полісахаридів.
Виділення камеді може бути обумовлене різними факторами як фізіологічної, так й інфекційної природи. В основному, це відбувається під впливом механічних пошкоджень і сильного ураження рослин збудниками хвороб, зокрема клястероспоріозу, бактеріального раку, моніліозу, вертицильозу. Часто камедетечу зумовлюють пошкодження, спричинені під час обрізування дерев, збирання врожаю, догляду за садом, а також пошкодження шкідниками. Поштовх для розвитку гомозу можуть дати несприятливі погодні (підмерзання, сонячно-морозобійні опіки) і грунтові умови (перезволожений або сухий грунт, близьке залягання грунтових вод, незбалансоване мінеральне живлення тощо). Відомі випадки виділення камеді за несумісності підщепи з прищепою або в результаті поганого їхнього приживлення.
Таким чином, виділення камеді - це реакція рослини на різні її пошкодження або ослаблення. Вважається, що будь-яке механічне пошкодження кори, якщо воно доходить до камбію, може спричинити гомоз. Збудники грибних і бактеріальних хвороб здатні затримуватися і розвиватися на камеді, проникаючи у пошкоджені тканини. Це також може посилювати виділення камеді й розвиток інфекційних хвороб. Хронічна камедетеча не лише ослаблює рослину і знижує її продуктивність, а й здатна призвести до відмирання окремих гілок і навіть усього дерева.
Основний захід захисту кісточкових порід від камедетечі - профілактика. Потрібно використовувати лише районовані (адаптовані) сорти з високою зимостійкістю і дотриманням агротехнічних вимог до вирощування кожного з них. Закладати сади бажано на більш легких грунтах із доброю їхньою аерацією. Мінеральне живлення має бути збалансованим, без надлишку азотних добрив. Під час обробітку грунту й обприскування дерев не допускається механічне пошкодження рослин. Обрізання дерев проводять своєчасно й правильно, а місця зрізів обов'язково замазують садовим варом. Штамби й основу скелетних гілок захищають від сонячних опіків шляхом їхньої побілки восени і навесні 20%-м вапном, а від морозобійних тріщин - обв'язуванням спеціальним папером. Обов'язковим також є дотримання системи захисту саду від шкідників і хвороб.
Свіжі невеликі місця виділення камеді можна лікувати. Для цього гост-рим садовим ножем зачищають пошкоджену ділянку до здорової тканини із захопленням 0,5-1 см навколо рани. Відразу проводять дезінфекцію 1%-м розчином мідного купоросу і замазують садовим варом. Такі дерева вже потребуватимуть постійного догляду.

Інтерв'ю
Всі ми неодноразово чули, що збільшення продуктивності зернозбиральних комбайнів можливе лише завдяки впровадженню сучасних рішень автоматизації робочого процесу. Адже розширення каналу проходження маси в комбайнах дедалі більше... Подробнее
Протягом останніх років соняшник в Україні — одна з найбільш рентабельних культур, яка для багатьох аграріїв є запорукою економічного добробуту. Саме тому Україна — один із найбільших виробників соняшнику та провідний експортер... Подробнее

1
0