Спецможливості
Техніка та обладнання

Причіпні обприскувачі

31.01.2022
11489
Причіпні обприскувачі фото, ілюстрація

Залежно від розміру господарства, щороку обприскувачам «довіряють » суму з бюджету господарства, яка становить не менше як 35 дол./га. Якщо додати до цих витрат ще й інші статті затрат, такі як підвезення води, оплата праці операторів, то ця сума може бути в півтора, а то й два рази вища. Науково доведено, що неякісне чи невчасне внесення препаратів захисту рослин — це втрати мінімум 20, 30, а то й 50% препаратів. Тому техніка для внесення пестицидів має бути відмінною!

 

Наразі досить активно, можна сказати — блискавично, розвивається технологія внесення пестицидів дронами. Але слід бути відвертими: на сучасному етапі їхнього розвитку про повноцінну заміну причіпних чи самохідних обприскувачів говорити не можна. Поки що для себе можна виокремити лише три моменти, де дрони замінять колісні машини. Зокрема, це внесення десикантів, фунгіцидів та інсектицидів. Поки що невирішеним або частково вирішеним питанням залишається внесення гербіцидів, наприклад, коли нам потрібно вносити препарат із високою нормою робочого розчину.

До того ж слід зауважити, що складні погодно-кліматичні умови ведення господарської діяльності змушують переглядати підходи щодо внесення мінеральних добрив. Наразі низка фермерів, особливо у південних та центральних регіонах країни, практикують внесення мікродобрив по листку, де також потрібно використовувати відносно великі норми внесення робочого розчину. Тому без колісної машини фермерам поки не обійтися.

Інше питання — самохідна чи причіпна техніка цього призначення. На перший погляд, відповідь однозначна — особливо, коли у вас є зайві кошти. І вибір тут, беззаперечно, припадає на самохідні машини. Але економічна доцільність такого вибору досить сумнівна. Адже всі свої переваги ця машина показує два, максимум три рази на рік. І незамінними вони є лише під час десикації високорослих культур. Але ми вже визначилися, що із цим завданням із легкістю може справлятися дешевший у рази (а можливо, й десятки разів) дрон. Своєю чергою, причіпні машини завжди були, є й будуть свого роду паличкою-виручалочкою всіх аграріїв без винятку, незалежно від розміру їхнього земельного банку. Адже в простоті експлуатації, маневреності, витривалості причіпним машинам немає рівних. Тому… зважуємо та обираємо правильно!

 

KUHN

Мультинаціональна компанія KUHN пропонує широку лінійку обладнання для захисту рослин. Серед представлених машини є як самохідні, так і причіпні машини. Тому ви з легкістю можете придбати собі обприскувач цієї компанії незалежно від земельного банку вашого господарства.

Обприскувач METRIS — високопродуктивна і водночас легка в застосуванні машина. У лінійці компанії цей агрегат найбільш пристосований для роботи з тракторами потужністю від 80 к. с. Залежно від логістики щодо постачання води та пестицидів, цей обприскувач без проблем може обробити до 300 га/добу.

Залежно від моделі, обприскувач може комплектуватися баками двох типів: на 3000 та 4100 л. Бак обприскувача має спеціальну форму, що дає змогу повністю використовувати робочу рідину (на 99%) незалежно від рельєфу поля. Також, завдяки спеціальній формі бака, обприскувач має знижений центр ваги — це підвищена стійкість машини на дорозі та в полі. Крім того, спеціальна форма бака дає змогу обприскувачу уникати коливання рідини на початку руху та під час гальмування.

У ємності встановлено чотири гідромішалки, які повністю виключають «мертві» зони бака й стовідсотково перемішують увесь обсяг робочого розчину. Також, завдяки системі гідрозмішування, триває постійне перемішування рідини, яка подається до форсунок. Тобто частина рідини розпилюється полем, а частина повертається назад, у бак. Отже, завдяки цій функції, робоча рідина постійно циркулює в обприскувачі.

Ємність бака для промивання становить 450 л. Він установлений на задній осі обприскувача. До такого технічного виконання вдалися невипадково: завдяки цьому обприскувач має постійний центр ваги, що розташований на його осі, незалежно від об’єму основного бака. А це, відповідно, сприяє додатковій стійкості агрегату під час роботи та переїздів дорогами загального користування.

На обприскувачах установлено насос продуктивністю 320 л/хв. Рама у цього агрегату — посилена, з додатковими ребрами жорсткості. Бак виготовлений не з пластмаси (поліестеру), а зі скловолокна, покритого пластиком.

Усі обприскувачі обладнано системою DPAE, тобто обприскувач постійно «тримає» норму внесення незалежно від швидкості руху. Для цього на ньому встановлено спеціальний датчик, який вираховує оберти колеса. Після цього він передає інформацію на комп’ютер, який і контролює норму виливання розчину.

Обприскувачі цієї серії вражають своєю компактністю. Адже довжина від початку дишла до осі становить лише 4,35 м, а це, своєю чергою, забезпечує високу мобільність агрегату під час роботи в полі та мінімальне травмування рослин колесами обприскувача під час розворотів. Ширина колії змінюється безступінчасто від 1,6 до 2,25 м, що дає змогу працювати за будь-якого міжряддя, з яким висівають сільськогосподарські культури. Є можливість зміни кута нахилу дишла, що дає змогу завжди тримати раму обприскувача в горизонтальному положенні, а регулювальний механізм сприяє безпроблемному агрегатуванню його з різними тракторами.

Дишло має спеціальні полімерні вставки для гасіння коливань бочки. Якщо в інших агрегатах компанії стабілізація відбувалась на паралелограмі та самій штанзі, то тут використовується також демпфероване дишло і 4-рівнева демпферна підвіска (дишла, осі, системи навішування і самої штанги). Ці технічні рішення забезпечують не лише відмінну стійкість обприскувача в полі, а й на дорозі. До речі, згадані вище полімерні демпферні вставки, які використовує компанія на своїх обприскувачах, у Франції також використовують у підвісці швидкісних потягів, які рухаються зі швидкістю 200–300 км/год.

Слід зазначити, що всі штанги, які використовують на причіпних обприскувачах KUHN, виготовлені зі спеціального алюмінієвого сплаву, що піддається зварюванню спеціальними електродами для алюмінію. До того ж вони стійкі до корозії, тому мають довший термін експлуатації. Проте найголовнішою превагою цих штанг є їхня мала вага — 150 кг (два крила), та висока міцність. Регулювання висоти положення штанги відбувається в межах від 0,5 до 2 м.

За бажанням клієнтів обприскувачі KUHN можуть оснащувати системами автоматичної підтримки висоти штанги. Для цього на них додатково встановлюють датчики висоти, які в режимі онлайн підтримують потрібне положення штанги. Є два варіанти виконання: два датчики, які встановлюють на крилах секцій; три датчики по боках і в середній частині штанги, що дає змогу відмінно копіювати поверхню поля незалежно від складності рельєфу. Також компанія KUHN пропонує датчики, що дають змогу вимірювати висоту не лише щодо висоти стеблостою, а також до поверхні ґрунту.

На всіх обприскувачах компанія KUHN використовує перевірену часом надійну систему стабілізації Equilibra. Її особливістю є відмінна стабілізація штанги під час роботи на високих швидкостях. Крім того, завдяки маятниковому механізму, штанга завжди рухатиметься паралельно ґрунту. Є можливість встановлювати штанги з робочою шириною від 21 до 36 м.

Керування процесом обприскування виконується за допомогою комп’ютера Reb 3. Цей комп’ютер для контролю основних робочих параметрів використовує не лише датчик тиску робочої рідини в системі, а й витратомір, що дає змогу значно підвищити ступінь контролю робочого процесу. Крім того, він має низку функцій не лише контрольного характеру, а й для керування різними системами самої машини.

 

Lemken

Компанія Lemken пропонує одні з найсучасніших та найдосконаліших машин для внесення пестицидів. Для невеликих господарств компанія пропонує декілька моделей причіпних обприскувачів, які вже перевірені часом і практикою. Одна з них — це причіпний обприскувач Primus, що його в компанії характеризують як призначений для фермерів-початківців. Хоча за своїми можливостями він може дати фору навіть машинам із кращими технічними характеристиками.

Наразі компанія пропонує причіпні обприскувачі Primus із об’ємом бака від 2300 до 4200 л і штангою із шириною захвату від 15 до 30 м. У базовій комплектації передбачено гідравлічне регулювання висоти штанги за допомогою одного гідророзподільника односторонньої дії; складання в транспортне або робоче положення за допомогою гідравлічної системи послідовного включення за допомогою одного гідророзподільника двосторонньої дії; електричний пристрій вирівнювання агрегату на схилі з оптичним покажчиком середнього положення та потенціометром.

Останнє оновлення обприскувачів відбулося декілька років тому. Тому, як полюбляють вітчизняні аграрії, всі технічні моменти машини відпрацьовані на практиці — тож шансів купити «сиру» машину немає.

Про високу досконалість машин Primus свідчить навіть той факт, що навіть базова версія Primus включає в себе циркуляційний трубопровід. Тому розчин для обприскування завжди перебуває в гомогенному стані, що дає змогу розпочинати роботу навіть відразу, без пересторог пропусків чи обприскування звичайною водою, яка залишилася у штанзі після попереднього промивання системи. У пакет оснащення EES входить автоматизована гідравлічна система, тому всіма процедурами очищення можна зручно управляти з кабіни, що знижує екологічне навантаження під час роботи. Ще одна деталь — поворотне дишло, за допомогою якого можливе верхнє та нижнє навішування обприскувача на зчіпні пристрої тракторів. Крім того, обсяг резервуара для чистої води був збільшений до 320 л.

Головна відмінність обприскувачів різних виробників є штанга. Lemken використовує штангу Z-подібного профілю, яка характеризується посиленою жорсткістю на скручування. Основою штанги є запатентована конструкція кріплення та стабілізації, а саме прямокутна рамка кріплення та маятникова система стабілізації, що гарантує горизонтальне положення штанги незалежно від положення осі опорних коліс.

Керування Primus 10 виконується за допомогою терміналу CCI.50 із блоком управління для перемикання окремих секцій. Система автоматичного перемикання окремих секцій поставляється опціонально. Обприскувачі Primus 12 відрізняються від молодшої моделі наявністю ISOBUS-інтерфейсу. Залежно від моделі (10/2500, 10/3500 чи 10/4500), на обприскувачі встановлено мембранно-поршневий насос 1 x 260 л (перші дві машини) та 2 x 200 л/хв (10/4500) виробництва Altek.

Також у базі обприскувач має двоконтурну пневматичну гальмівну систему, непрямий датчик наповнення, дві обертові форсунки з нержавіючої сталі для внутрішнього промивання бака, ручне регулювання мішалки, продуктивний змішувальний пристрій, який дає змогу без проблем змішувати сухі мінеральні добрива. До речі, преміксер обприскувача є також однією із його сильних сторін. Наприклад, можливість регулювання степеня змішування дає змогу без проблем та без спінювання робочого розчину змішувати різні препарати. Також уникненню небажаного спінювання під час заправлення бака сприяє особлива конструкція преміксера, а саме можливість подавання води попід краями його стінок.

Моделі, випущені у 2019–2020 роках, мають вісь з кроком 10 см, регульовану по ширині шляхом здвигу напівосей. Окрім того ширину колії можна змінити шляхом перевертання колеса відносно колісного диска. Таким чином міжколісний просвіт змінюється в діапазоні від 160 см до 225 см. Залежно від типорозміру встановлених коліс кліренс обприскувача може бути 58–80 см.

Бак обприскувача виготовлений із полімера, що зміцнений рідким скловолокном, є гладким усередині як скло, що мінімізує залишки робочої рідини на стінках. Геометрія баку передбачає нахил стінок із напрямком до середини ємності, де знаходиться забірний отвір, тому під час промивання навіть на нерівностях бак повністю очищається. На дні баку закріплена змішувальна магістраль, отвори якої направлені вниз, що гарантує інтенсивність перемішування робочої рідини та відсутність відкладень на дні. У верхній частині баку закріплені дві промивні обертальні форсунки високої інтенсивності, подібні до тої, що розташована в преміксері. Підсумовуючи, можна сказати, що, попри не досить привабливий дизайн, Primus від Lemken має відмінні технічні характеристики та найсучасніші технологічні системи, випробувані практикою.

 

Lozova Machinery&Landquip — симбіоз професіоналів

Вітчизняний виробник ґрунтообробної та висівної техніки, компанія Lozova Machinery, для того, аби розширити свою продуктову лінійку, пішла, як то кажуть, шляхом найменшого спротиву. Вона просто додала до свого портфоліо новий вид обладнання, наразі це обприскувачі, й уклала договір із провідним виробником цього спеціалізованого обладнання — британською компанією Landquip Crop Sprayers. Остання заснована ще 1984 року Річардом Ебботтом. Виробничий асортимент Landquip досить широкий: розподілювачі добрив, самохідні та причіпні обприскувачі.

Наразі обприскувач SPRAYMARC пропонується вітчизняним аграріям лише в одній комплектації — з баком для робочої рідини місткістю 3000 л, хоча виробник має намір розширити лінійку машинами INTRAC із об’ємом баків 4200, 5200, 6000 і 8000 л. На машині встановлено алюмінієву штангу завдовжки 24 м, яка спеціально розроблена компанією Landquip. Головною перевагою цієї штанги є її низька вага порівняно зі сталевими аналогічними конструкціями. Також слід відзначити її високу стійкість до корозії, впливу кислот, рідких добрив тощо. Завдяки паралелограмній підвісці, робоча висота штанги регулюється в межах від 0,5 до 2,3 м. Підвіска штанги має автоматичну механічну та гідравлічну можливість коригування положення штанги.

Механічне коригування положення відбувається завдяки розташованим у нижній частині рами пружинам, які дають змогу в автоматичному режимі копіювати положення штанги відносно рельєфу поля. Таке додаткове корегування здійснюється без втручання оператора — за допомогою гідроциліндрів. Ця можливість дає змогу працювати на полях зі складним рельєфом.

Бак об’ємом 3000 л усередині місткості має гладку поверхню, що легко миється. Форма бака дає змогу уникати гідроударів під час роботи та використовувати всю рідину, без залишку. Об’єм бака для чистої води — 330 л, для змішування пестицидів використовується преміксер об’ємом 30 л, об’єм бака для миття рук становить 15 л.

Обприскувач SPRAYMARC має компактну транспортну ширину, яка становить 2,5 м, що робить його досить стійким під час переїздів між полями. Під час роботи ширина колії може змінюватися від 1500 до 2200 мм. Кліренс машини становить 700 мм.

Для контролю за робочим процесом обприскувач оснащено системою автоматичного управління обприскувачем із GPS-навігатором, комп’ютером BRAVO-400 італійської компанії ARAG, яка є провідним виробником систем автоматизованого управління для обприскувачів. Можливе також оснащення іншими системами керування.

Комп’ютер із відповідною програмою дає змогу економити препарат завдяки забезпеченню норми рівномірного виливу рідини всією площею та підтримання постійної концентрації робочого розчину, що збільшує продуктивність і робочий час обприскувача. У базовій комплектації обприскувач оснащено мембранно-поршневим насосом продуктивністю 235 л/хв. Максимальний робочий тиск становить 20 бар. Проте потрібно розуміти, що обприскувач — це свого роду конструктор, тож за потреби виробник може комплектувати його іншими насосами, які відповідатимуть вашим критеріям.

 

А. Сухина

a.sukhina@univest-media.com

журнал «Пропозиція», №10, 2020 р.

Ключові слова: KUHN, Lemken

Інтерв'ю
FAO не тільки переймається питанням, як нагодувати людство, а й намагається спрогнозувати прийдешнє АПК. Яким буде сільське господарство через 10 років, розповідає експерт FAO, українець Андрій Ярмак.
Наразі багато країн світу шукають спосіб, як поліпшити екологічні умови та знайти нові джерела енергії. Одним із рішень цієї глобальної проблеми є вирощування унікального дерева, яке вже відоме у всьому світі під назвою «павловнія». Це... Подробнее

1
0