Спецможливості
Новини

Погодні умови листопада були задовільними для перезимівлі озимих культур

30.11.2020
868
Погодні умови листопада були задовільними для перезимівлі озимих культур  фото, ілюстрація

Третя декада листопада характеризувалася нестійкою, прохолодною, з незначними опадами, погодою у вигляді мряки, мокрого снігу, снігу. Протягом двох днів відмічалися тумани та ожеледь.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на НААН.

Середньодобові температури повітря були нижчі звичайної на 1–3°С і знаходились у межах від 1,5°С тепла до 3,2°С морозу та нижчі за норму на 2-5°С, а також на 5°С нижчі за аналогічні минулого року. Лише в останні дні звітного періоду середньодобова температура повітря підвищилася до 2,5–3,0°С, що дещо вище кліматичної норми на 1–2°С або наближено до неї.

Опади, які спостерігалися на початку третьої декади листопада були незначними і не перевищували 0,3-1,0 мм (2—8% від норми), лише подекуди у північних та східних районах країни — 8-9 мм (44-56% від норми), але вони не покращили ситуацію з вологозапасами ґрунту. Зволоження ґрунту на більшій частині території країни залишилось на недостатньому, а місцями незадовільному рівнях. Волога у верхнього горизонті ґрунту поступово втрачається, він є слабозволоженим.

Аномально тепла погода на початку зимового періоду, яку спостерігаємо останніми роками, відтерміновує перехід озимих зернових до вимушеного спокою. Припинення вегетації — це день, після якого 5 діб температура є нижчою за 5°С і в умовах поточного року ця дата настала на два тижні пізніше за середньобагаторічну (6 листопада). Температура повітря 23-26 листопада підвищувалася до 3-5°С, що спричинило тимчасове відновлення вегетації озимих культур.

На теперішній час маємо добрі умови для проходження І фази загартування. Але при умові — зниження температур вночі до 0°С і за денної температури — 6‒10°С. Рослини пшениці озимої після проходження І фази розвитку можуть переносити зниження температур до мінус 14°С, зберігаючи життєздатність.

Залежно від строків сівби озимі зернові культури увійшли у зиму в різному фазовому розвитку: за ранніх та оптимальних строків — добре розкущені з розвиненою вторинною кореневою системою (синхронно розвинені пагони у рослин ранніх строків сівби); допустимих і пізніх строків — фаза «сходів» (4–1 листок), рослини таких посівів не встигли сформувати відповідні параметри для успішної перезимівлі. Аналізуючи попередні роки, впродовж перезимівлі часто спостерігається багаторазове тимчасове відновлення вегетації, тому всі посіви з озиминою мають бути в зоні постійного моніторингу.

Загрозливих агрометеорологічних явищ протягом звітного періоду, які могли б негативно вплинути на перезимівлю озимих зернових культур, не відмічалося. У цілому, погодні умови другої та третьої декад листопада були задовільними для перезимівлі озимих зернових культур, подальший їх стан буде залежати від рівня загартування рослин та гідротермічного режиму впродовж календарної зими.

Інтерв'ю
Статуя кохання в Батумі "Алі та Ніно"
Нещодавно Україну відвідав заступник директора «Агросервіс центру» при Міністерстві сільського господарства Аджарії Леван Болгвадзе. Користуючись нагодою, propozitsiya.com поспілкувалась із
В Україні традиційно нарікають на відірваність освіти від практики, яка виникла ще в радянські часи, коли на виробництві молодим спеціалістам прямим текстом казали: «Забудьте все, чому вас навчали в вузі». Однак деякі аграрні вузи вирішили... Подробнее

1
0