Спецможливості
Техніка та обладнання

Оранка чи глибоке розпушування: що ефективніше?

21.07.2020
22759
Оранка чи глибоке розпушування: що ефективніше? фото, ілюстрація

Кліматичні зміни, критичний брак вологи, ущільнення орного та підорного шарів ґрунту внаслідок дії на них робочих органів машин, ходових систем тракторів і комбайнів, високі ціни на ПММ змушують аграріїв переглядати підходи до ведення господарської діяльності, особливо в питаннях ґрунтообробітку.

Серед нових ефективних рішень у сфері ґрунтообробітку, які дають змогу заощадити на пально-мастильних матеріалах та значно інтенсифікувати процес вирощування сільськогосподарських культур, — використання глибокорозпушувачів.

 

Глибокорозпушувач повинен бути в кожному господарстві

Інтенсивне застосування оранки має низку як переваг, так і недоліків. Останні зміни клімату в бік посухи проявляють себе все частіше та гостріше. Також слід зауважити, що оранка, особливо на схилових полях, є головним чинником зниження родючості й деградації ґрунтів. На перший погляд, єдиним правильним рішенням на таких полях є використання нульової технології ґрунтообробітку, яка дасть змогу знизити ступінь впливу водної ерозії на поля зі схилом. Проте ця технологія не забезпечить інтенсифікації процесу вирощування сільськогосподарських культур та, як наслідок, отримання вищих урожаїв із одиниці площі. Тому фермерам доводиться шукати альтернативу оранці, проте з можливістю якісної підготовки ґрунту під висівання.

До основних переваг глибокого розпушення слід віднести: зниження енергоємності основного обробітку; забезпечення хороших умов для життєдіяльності корисної мікробіоти; зменшення ризику утворення ущільнень у ґрунті, що сприяє хорошому водному та повітряному обміну між різними шарами ґрунту.

Не менш важливим питанням є накопичення вологи в осінньо-зимовий період та її консервація. Практично доведено, що обробіток ґрунту на глибину 30 см краще розпушує його, що дає змогу максимально увібрати та втримати вологу. Рослинні рештки, які залишаються на ґрунтовій поверхні, запобігають подальшому випаровуванню. Як правило, ці рештки перемішуються з ґрунтом на глибину до 15 см, тож на поверхні утворюється багатий на органіку шар, що в свою чергу є ще однією перевагою використання глибокорозпушувачів. Здатність глибокорозпушувачів розпушувати ґрунт без обертання скиби забезпечує стабільні умови для комфортної життєдіяльності наявної пошарової біоти. Тобто за використання глибокорозпушувачів отримуємо якісне розпушення без перемішування та зміщення ґрунтових шарів, руйнацію ущільнення та збільшення пористості ґрунту, в який краще проникають волога та кисень. Ще один позитивний фактор — у ґрунті залишається багато живих мікроорганізмів, які знищують патогени, перетворюють недоступні форми корисних елементів на доступні, що сприяє кращому живленню рослин.

Ринок агрегатів для виконання глибокого розпушування просто величезний. Тому обрати собі надійного помічника непросто. Серед представленої продукції великим попитом користуються агрегати для глибокого розпушування TERRALAND чеської компанії BEDNAR — машини преміум класу з високою якістю та поміркованою ціною. Завдяки продуманій конструкції та низці можливих до встановлення опцій цим агрегатом можна обробити ґрунт не гірше від плуга.

«Більшість виробників поставляють на ринок України агрегати, які розраховані для роботи із тракторами потужністю 150-170 к. с. З точки зору продажів це виправдано. Адже вартість таких машин менша і, відповідно, продати їх простіше. Проте це не завжди виправдано з точки зору надійності та довговічності роботи — наші фермери чіпляють ці агрегати до потужніших тракторів, адже хочуть працювати “дешево та сердито”, і, як наслідок, агрегат швидко виходить із ладу. Тому до вибору глибокорозпушувача потрібно підходити відповідально», — говорить Михайло Кришко, комерційний директор BEDNAR в Україні.

 

Висока якість за помірну ціну

Особливістю глибокорозпушувачів TERRALAND чеської компанії BEDNAR, дилером якої є компанія АМАКО Україна, є використання якісних матеріалів під час створення агрегатів та продуманість конструкції. Рама агрегатів виготовлена з високоміцної сталі ALFORM, що забезпечує на 50% більшу міцність порівняно з іншими видами сталі. До того ж, рами глибокорозпушувачів — модульні, що дає змогу за потреби змінювати лише ту їхню частину (ребро жорсткості, балку), яка вийшла з ладу. До переваг також слід віднести можливість зміни конфігурації самого агрегату: за потреби клієнт має можливість змінювати кількість встановлених на агрегаті робочих органів. Тобто, з п’ятилапового агрегату можна зробити семилаповий або навпаки. І головне — це теж передбачили конструктори компанії!

Для того, аби забезпечити потреби всіх і кожного, компанія має просто величезну лінійку глибокорозпушувачів. Наразі це близько 25 різних моделей, які агрегатують із тракторами потужністю від 150 до 650 к. с. Додатково є лінійка машин для смугового ґрунтообробітку. Взагалі для виконання глибокого обробітку ґрунту виробник пропонує близько 35 різних машин та їхніх модифікацій.  

«Наш триметровий п’ятилаповий агрегат — найдорожчий, порівняно з іншими аналогічними машинами. Проте підвищена вартість цілком виправдана. Адже наша машина має аналогічну раму, як і більшість агрегатів із більшою шириною захвату, тож, відповідно, в ній закладено більші показники міцності та надійності», — говорить Михайло Кришко.

У продуктовій лінійці компанії є класичні навісні глибокорозпушувачі:

TN-M — менші глибокорозпушувачі (менший кліренс агрегату, простіша рама);

TN-D — потужніші: на кожну стійку — два ребра жорсткості.

Останнім конструкторським досягненням є агрегат TERRALAND TN_PROFI. Агрегат доповнено двома рядами самоочисних Cutter-дисків, які відмінно завершать роботу після доліт із крилами та кільчастих тандемних котків. Вже після першого проходу агрегату, завдяки Cutter-дискам досягається відмінна структура ґрунту для висівання. У транспортному положенні диски складаються за допомогою гідросистеми.

Завдяки особливій конструкції робочої стійки, ці агрегати також характеризуються невеликою витратою пального порівняно з аналогами-конкурентами. «Робоча стійка агрегату має три кути атаки для мінімізації витрати пального. Перший кут дає змогу врізатися в землю і руйнувати ущільнення, так звану плужну підошву, а другий і третій — якісно перемішувати ґрунт», — говорить Михайло.

На агрегаті можливе встановлення як одинарних, так і подвійних доліт (робоча кромка — з обох боків) завширшки 40 або 80 мм, які швидко змінюються за допомогою системи Quick-Change, та крила, що підрізають шар ґрунту й спрямовують його вгору, створюючи ефект перемішування. Останньою розробкою компанії зі збільшення ресурсу робочих органів є долота та крила серії LONG-LIFE, які забезпечують обробіток не менше як 3 тис. га. Хоча в умовах України й стандартні робочі органи показали себе добре.

 

Так, Василь Михальченко, директор ПОСП «Нива», що на Київщині, першочергово відзначив високу надійність TERRALAND та значну зносостійкість його  робочих органів:

Загальна площа господарства — 1500 га. Щороку глибокому розпушенню там піддають 500–700 га. «Тобто за три роки експлуатації глибокорозпушувача ми повністю обробили свої поля цим агрегатом. Глибина обробітку становить 55 см, — розповідає пан Василь. — Першочергово слід відзначити надійність машини. Адже основні проблеми з глибокорозпушувачем — заміна зрізних болтів. Проте масовий відрив болтів спостерігався лише під час першого обробітку полів, коли плужна підошва була ще не зруйнована. Наразі жодних проблем із агрегатом немає, хоча практично на всіх полях працюємо на максимально можливу глибину. Завдяки широким можливостям налаштування робочого процесу, якість обробітку ґрунту, незалежно від погодних умов, — на висоті!».

Регулювання глибини обробітку ґрунту відбувається за допомогою опорних котків, зміна положення яких відносно агрегату відбувається за допомогою гідравлічної системи, що дає змогу швидко та оперативно задавати потрібні робочі параметри.

На всіх агрегатах компанії використовується дворядний шпоровий коток, який забезпечує якісне подрібнення ґрунту та додатковий його обробіток на глибину 10–12 см завдяки висоті зубів котка. Відмінністю прикочувальних котків є використання підшипників кочення, що не потребують обслуговування, системи регулювання ступеня входження котка в коток та положення котків один відносно одного. Це дає змогу якісно обробити ґрунт та рівномірно розподілити навантаження між котками, що, своєю чергою, гарантує довговічність роботи агрегату.

 

Анатолій Ляшенко, директор СФГ «ЛАД» (Київська область):

 - Щороку за допомогою глибокорозпушувача TERRALAND ми обробляємо від 300 до 500 га. Намагаємося виконувати розпушування мінімум на 40 см на всіх полях хоча б раз на два роки. Основний позитивний момент від використання глибокорозпушувача — накопичення вологи в осінньо-зимовий період та її збереження в нижніх шарах ґрунту. Крім того, застосування глибокорозпушувач дає нам змогу на 100% використовувати поля з наявними водяними блюдцями. У той час, коли за використання оранки вода в них утримується досить тривалий час, що не дає можливості висівати сільгоспкультури в низинах полів, глибоке розпушення легко справляється з цією проблемою. Тому той, хто хоче накопичити більше вологи в міжсезоння та ефективно використовувати кожен квадратний метр землі, без глибокорозпушувача не обійдеться.  

Ми працюємо глибокорозпушувачами вже понад сім років. Два роки тому перед нами постало питання щодо придбання нового агрегату. Вибір просто величезний! Проте, проаналізувавши якість роботи, конструкцію та, звісно, вартість машин різних виробників, ми зупинилися на глибокорозпушувачі TERRALAND. Агрегат відмінно виконує поставлені перед ним завдання й створює гідну конкуренцію навіть плугам. Адже якість роботи дуже добра!

 

Микола Карнаух, головний агроном, Розівська дослідна станція (Запорізька область):

 - Обробіток ґрунту за допомогою глибокорозпушувачів не гірший, а навіть кращий, ніж за допомогою плугів. Хоча порівнювати плуг і глибокорозпушувач дещо некоректно. Адже під кожну технологію — свій набір техніки. Я прихильник такої технології ґрунтообробітку, коли розпушування ґрунту відбувається без перевертання пласта землі. Бо це більшою мірою відповідає умовам природного процесу ґрунтоутворення.

Наразі в господарстві працює два глибокорозпушувачі TERRALAND. Із 4 тис. га за допомогою цих агрегатів щороку обробляємо 1,8–2,0 тис. га. Глибина обробітку — 25–35 см, та втім, за потреби працюємо й на більшу глибину.

Першочергово слід відзначити високу якість обробленого ґрунту. Порівняно з іншими агрегатами, головною перевагою цих машин є наявність масивних тандемних котків, які добре руйнують грудки ґрунту, що запобігає їхньому пересиханню та дає змогу якісно підготувати поле під висівання наступних у сівозміні культур.

Також слід сказати про витрату пального: за роботи в однакових умовах агрегати інших виробників потребують його на 2–3 л/га більше. Все залежить від умов і можливостей трактора.

Наробіток наших глибокорозпушувачів становить 8 і 5 тис. га. За цей час на агрегаті з більшим наробітком не було жодних проблем — ми лише перевернули робочі органи, а на другій машині робочі органи ще в задовільному стані.

 

 

Для підвищення якості обробітку ґрунту компанія BEDNAR пропонує низку опцій, які покращують якість обробітку ґрунту та розширюють сферу застосування глибокорозпушувачів. Насамперед слід сказати про бокові заслінки, які спрямовують грудку під коток, де вона подрібнюється, або ж бокові додаткові котки, які також дають змогу подрібнити грудки.

Великою популярністю серед вітчизняних аграріїв користується система для внесення мінеральних добрив на бажану глибину під час виконання основного обробітку ґрунту.

«Завдяки врахуванню багаторічного досвіду виробництва техніки та побажань клієнтів, у лінійці компанії наявна ціла низка унікальних рішень, до яких і належить система для внесення мінеральних добрив, зокрема бункер-носій FERTI-CART чи COMBO SYSTEM. Ці комплекси досить цікаві для агровиробників, адже з бункером-носієм можуть агрегатуватися не лише глибокорозпушувачі, а й сівалки чи просапні культиватори. Є агрегати для внесення декількох видів добрив у одну зону», — підсумовує Михайло Кришко.

 

Компанія «АМАКО УКРАЇНА» — офіційний дилер продукції Bednar в Україні, пропонує особливі фінансові умови придбання техніки. Зокрема, безвідсотковий кредит в іноземній валюті терміном до двох років.

 

 

 

 

 

Інтерв'ю
Валерія Маринюк
Валерія Валеріївна Маринюк у 2023 році отримала у спадок ТОВ «Алмар Агро», яке розташоване в селі Котюжани Могилів-Подільського району Вінницької області. Аграрне господарство спеціалізується на вирощуванні зернових, олійних та технічних... Подробнее
Керівник СТОВ "Дніпро" (Чорнобаївський р-н Черкаської обл.) Андрій Душейко
Керівник СТОВ «Дніпро», що на Черкащині, Андрій Душейко є унікальною постаттю в українському агробізнесі, адже свій чималий практичний досвід вирощування овочевих та польових культур вдало поєднує з серйозною теоретичною базою, будучи... Подробнее

1
0