Овочі та ягоди - як дієвий варіант диверсифікації бізнесу
У фермерському господарстві «Відродження» вирощують овочі та ягоди за принципом «всього потроху», перш за все - щоб диверсифікувати ризики і задіяти людей, поки не почався сезон в саду. Про це розповів директор ФГ «Відродження» Іван Ярмолюк в інтерв'ю propozitsiya.com.
За його словами, тільки на зборі 10 га ріпчастої цибулі в господарстві задіяно 150 чоловік. Збирають цю культуру в фермерство вже в червні. Це дозволяє продавати товар за вищою ціною, ніж в серпні-вересні, коли на ринок надходить основна маса врожаю. Цього вдається досягти, вирощуючи цибулю через розсаду, яку висівають в 280-ю касету в січні-лютому в опалювальних плівкових теплицях, а в 60-денному віці висаджують в поле з щільністю 600 тис. раст./га. Тільки теплиці звільняються від розсади цибулі, там висівають пекінську капусту. Вона, а також рання картопля, цукрова кукурудза і весь «борщовий набір» (крім картоплі) займають ще 20 га.
І. Ярмолюк розповів, що на невеликій ділянці відчувають 8 сортів малини, зокрема, ремонтантних, покладаючи на цю культуру чималі надії. А ось суницю, яка зараз займає 2,5 га, в цьому році хочуть вивести - невигідно. «Одна тільки закладка плантації обходиться в 150 тис. грн/га. А ціна на ягоду оптом - ті ж 16-18 грн/кг, що і 10 років тому», - пояснює директор господарства.
Зате кавуном тут пишаються. «Смугасті ягоди збираємо раніше, ніж на Херсонщині - 15 червня», - розповідає керівник. Секрет такого раннього врожаю - вирощування через розсаду на гряді під мульчируючою плівкою.
Але в цілому ягодництво - складний і ризикований бізнес, а мульчуюча плівка, ручне збирання - все це вимагає чималих витрат. «У цій галузі потрібна вузька спеціалізація, під конкретного замовника», - резюмує керівник господарства.