Спецможливості
Досвід господарств

Бізнес із присмаком м’яти

19.10.2018
18243
Бізнес із присмаком м’яти фото, ілюстрація

Про особливості вирощування та збуту м'яти, догляду та відмінності сортів сайту propozitsiya.com розповіла комерційний директор розсадника “Спаський питомник” Людмила Баранник.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Чому вигідно займатися вирощуванням м’яти

Займатися вирощуванням м’яти вигідно, переконує комерційний директор, оскільки це багаторічна рослина, а вкладення в насадження відбуваються лише на першому році. В наступні роки, при нормальному догляді, якщо є налагоджений полив, вкладення вже не потрібні.

Продавати м'яту в горщику, за її словами,  теж вигідно. Особливо якщо вирощувати у великій кількості. На одній рослинці можна заробити щонайменше 10–15 грн, наприклад взявши рослину за 15 гривень, ринкова ціна якої 25–30 грн.

“Вроздріб продається наших рослин м’яти  близько 10 тисяч за рік. Тобто, близько 100 тис гривень заробити на продажі м’яти в горщиках можливо, маючи площу для вирощування цієї рослини трохи менше  ніж 1 га та налагоджену логістику”,

повідомила комерційний директор розсадника “Спаський питомник” Людмила Баранник.

м'ята марокканська - необхідний інгредієнт мохітоЦе цікавий напрямок, який в Україні лише розвивається. Працюючи на ринку вже 10 років,  ТОВ “Спаський питомник” заклало у себе пряний сад лише 4 роки тому. Якщо порівнювати з європейським ринком, то нинішній український ринок не реалізував свій потенціал і на 10%, відзначає комерційний директор, тому це дуже перспективний напрямок.

Зокрема, зростає попит на напої, особливо влітку, і відповідно, на марокканську м’яту, яку активно  використовують для приготування напою мохіто. А в ландшафтному дизайні модним трендом стало створення пряних садів.  Також м'ята (зокрема, в горщиках), може виступати прикрасою тераси. Пряний сад у мініатюрі можна влаштувати прямо на підвіконні, на кухні чи на балконі.

А м'ята — це не лише смачно, але й красиво, адже вона може мати різні фактури та кольори. Наприклад, багато покупців цікавляться яблучною м’ятою, яка, утворюючи багато гілочок, виступає одночасно і пряною, й декоративною рослиною.

«Якщо виробник розуміє що саме, в якій кількості і кому збирається продавати, то це дуже легкий та швидкий старт, і тоді займатися вирощуванням та продажем м’яти вигідно», — говорить Л. Баранник.

 

Найпопулярніші види

Оскільки “Спаський питомник” продає вже готовий продукт (рослину в горщику) і не практикує вирощування на сировину, наприклад, на сушіння,  то  вибирають вони  лише сорти італійської, голландської, ізраїльської селекції, які  відрізняються своїми смаковими якостями. Наприклад, серед цитрусових сортів це м’ята грейпфрутова, апельсинова, лимонна; серед фруктових екзотичних —   ананасна, бананова м’ята. А ще вирощують полуничну, імбирну, марокканську,  яблучну, шоколадну, тибетську, кучеряву. Загалом у “Спаському питомнику” одних тільки видів м’яти налічується 15, а сортів — набагато більше. Пряними рослинами у розсаднику зайнято близько 1 га, з яких під м’яту відведено близько 70% площі.

“Ми продаємо готовий продукт, тобто м’яту в горщиках. Якби це був відкритий грунт, то це була б зовсім інша кількість та площа. Також ми продаємо пагони м’яти для вегетативного розмноження та подальшого росту у горщику об’ємом 1,2 л, який у нас починають замовляти з листопада, вже для отримання рослини навесні, починаючи з березня”, — говорить комерційний директор.

 

Особливості догляду

М'ята шоколаднаЯкщо рослина росте  в грунті, і треба, щоб було побільше зеленої маси, то важливо зрізати її цвіт, а також налагодити регулярний полив,  тому що інакше вона сильно втрачає вегетативну масу.

У м'яти є один істотний недолік: кореневища її розростаються не гірше, ніж у пирію, тому дуже важливо стримувати надмірне розростання. Необхідно враховувати те, що коренів через кілька років накопичиться дуже багато, тому в відкритому грунті м'яту періодично потрібно пересаджувати на нове місце. Вегетативне розмноження м'яти можливе живцями стебел, обрізками коренів, діленням кореневищ і відводками.

М'яту краще не обробляти навіть якимись природними засобами, особливо якщо вона вирощується для споживання. “Ми додаємо так звані розумні добрива, ціна яких досить висока, але їх потрібно додавати всього маленьку ложечку на горщик. Але саме ці добрива — тривалої дії, яких вистачає на весь сезон. Для вирощування у горщику ми додаємо голландське добриво Osmocote Bloom, розраховане на зелені рослини. Інші добрива, такі як наприклад аміачні, селітра можуть зашкодити”, — говорить комерційний директор.

Якщо це вирощування на відкритому грунті, то рослини всі поживні речовини беруть з нього, і в такому випадку додавання добрив не потрібно. За вирощування в теплиці може виникнути проблема з білокрилкою. У відкритому ж грунті ніяких шкідників не було помічено.

Міжряддя залежить від того, як культура буде оброблятися. Якщо вручну, що в нашій країні спостерігається в більшості випадків, то тоді — залежно від розміру кущика. Тобто, якщо кущик діаметром 40 см, то мінімальна відстань між кущиками повинна бути 50 см.

 

Пряний сад і не тільки

М'ята ЯкімаРозсадник «Спаський питомник», що знаходиться у с. Спаське неподалік м. Дніпро, має площу близько 25 га і є одним з найбільших в Україні. Його спеціалізація досить широка, і пряний сад — це лише окремий напрямок виробництва розсадника. Тут крім м’яти вирощують тим`ян, шавлію, лаванду та багато інших запашних і корисних рослин. Культури підібрані таким чином, щоб добре відчували себе як на підвіконні, так і у відкритому грунті. “Спаський питомник” також вирощує декоративні трави, гейхери, однорічні та багаторічні квіти. 

Крім того розсадник займається вирощуванням хвойних та  листяних рослин по повному циклу — від живця до дорослої рослини.  Тут вирощують до 40 видів ялівців, 20 видів туй, звичайні та щеплені сосни та ялинки, багато видів листяних кущів та дерев — штамбових і щеплених. 

В розсаднику освоїли формування рослин згідно європейських стандартів спеціальною технікою. Успіху на ринку власники змогли добитися завдяки тому, що можуть сформувати велику (від 1000 штук) партію однакових рослин одного сорту. Налагоджено масштабне контейнерне виробництво і вирощування рослин у грунті. 

Окремим напрямом діяльності є виробництво міні-матів від бур`яну та сумок-контейнерів для великих рослин. Також “Спаський питомник” займається оптовою торгівлею супутніми агротоварами, такими як торфи, субстрати, добрива, агроволокно, кора, засоби захисту рослин, стимулятори росту, насіння. Торгівля відбувається у розсаднику, їхніх садових центрах та через інтернет-магазин.

Декілька разів на рік “Спаський питомник” проводить семінари за тематиками: сад прянощів в кулінарії та декорі, весняні обрізка та формування рослин, сезонний догляд та захист декоративних рослин. Також проводиться день відкритих дверей, розрахований для фахівців ландшафтної галузі та садових центрів.

 

Ірина Твардовська, i.tvardovska@univest-media.com

Стаття підготовлена за матеріалами виступу комерційного директора ТОВ “Спаський питомник” на  виставці-конференції "Трав'яний бізнес 2018", що пройшла в Миколаєві  11 та 12 жовтня. Організаторами виставки виступили інформаційна компанія “Інфоіндустрія” у партнерстві з Українським проектом бізнес-розвитку плодоовочівництва 

Інтерв'ю
клубника
Ринок ІТ-рішень для сільського господарства у світі сягає $400 млрд. Застосування ІТ-технологій значно збільшує продуктивність аграрного виробництва.  
Керівник сектору продажів ГК "БІОНОРМА" Мирослава Мазур
Нещодавно в Києві пройшла виставка «АгроВесна-2019», в якій взяв участь провідний вітчизняний виробник біопрепаратів — група компаній «БІОНОРМА». Про масштаби участі у виставці, її результати та також про те, що викликало найбільший... Подробнее

1
0