Обробіток ґрунту під сою
Вибір способу й глибини основного обробітку грунту під посів сої значною мірою залежить від біологічних особливостей сої, зокрема розвитку її кореневої системи, що на початку вегетації інтенсивно росте і в подальшому може використовувати елементи живлення з глибших шарів.
Серед переліку високорентабельних культур, які нині активно культивують у землеробстві України, соя останні п’ять-сім років посідає чільне місце. Значний попит на продукцію сої викликаний необхідністю вирішення проблеми забезпечення білком. І що важливо, цей продукт рослинного походження, як відомо, значно дешевший від тваринного. Статистика свідчить, що не лише за обсягом попиту, а й за економікою вирощування соя перевершує інші культури цієї групи.
Постійний попит на сою потребує не лише забезпечення стабільності, а й подальшого збільшення продуктивності культури. Цього можна досягти тільки шляхом оптимізації всіх складових агротехнології, з-поміж яких ланка обробітку ґрунту під посів сої посідає одне з чільних місць. Зважаючи на те, що соя — яра культура пізніх строків сівби, є можливість якісно підготувати ґрунт під посів сої як у циклі зяблевого обробітку, так і навесні — в передпосівний період. Технологія обробітку під сою визначається низкою чинників, зокрема ґрунтово-кліматичними умовами, біологічними особливостями культури, попередником та строками його збирання, рівнем забур’янення поля, технічним оснащенням господарства.
Вибір способу й глибини основного обробітку грунту під сою значною мірою залежить від біологічних особливостей сої, зокрема розвитку її кореневої системи, що на початку вегетації інтенсивно росте і в подальшому може використовувати елементи живлення з глибших шарів. У такому разі одним із лімітуючих чинників, здатних обмежувати ріст і розвиток кореневої системи, є підвищена щільність ґрунту. Особливо негативно позначається на продуктивності сої сформована плужна підошва. Тому під час вибору поля під сою та в процесі підготовки ґрунту під посів сої важливо моніторити рівень його щільності.
Оптимальним для забезпечення сприятливих умов росту кореневої системи та ризобіальної мікрофлори є діапазон ґрунтової щільності під сою: на початку вегетації — 1,10–1,20, а на час цвітіння і формування бобів — 1,25–1,28 г/см3 ґрунту. Створення можливості для проникнення кореневої системи сої у глибші шари (за даними наукової літератури — до 170–200 см) дає стабілізувати вологозабезпеченість культури сої, особливо за пересихання верхньої частини орного шару, що часто спостерігається в період закладання генеративних органів сої та цвітіння. Збільшене водоспоживання в цей період зумовлене інтенсивним розвитком вегетативної маси культури сої і формуванням більшої площі листкової поверхні. Оптимальний рівень ущільнення ґрунту під сою забезпечує сприятливіші умови для його аерації, що також важливо під час формування симбіотичного апарату на кореневій системі сої (фото 1). Саме це є однією з підстав для проведення оранки під сою: залежно від умов глибина обробітку може коливатися від 22 до 28 см.
Бажаний ефект щодо часткового загортання пожнивних решток і глибокого розпушування підорного шару грунту під посів сої здатні забезпечити сучасні комбіновані агрегати, які в своєму складі мають дискові робочі органи та лапи для глибокого розпушування ґрунту (типу Tiger MT, Sunflower четвертої серії та ін.). Після попередників із меншою біомасою пожнивних решток (соя, гречка тощо) достатній обробіток восени забезпечать чисельні знаряддя типу Agrisem Combiplow або його вітчизняний аналог ЧГ-40.
Щодо ефективності вирощування сої за no-till-технологією у зональному розрізі (Степ, Лісостеп) варто зазначити, що вона не має стабільної переваги порівняно з іншими виробничими технологіями. Певні переваги no-till (вищі запаси вологи в окремі періоди вегетації, можливість оперативної сівби в кращі агротехнічні строки, вирівнювання поверхні поля) можуть нівелюватися негативними сторонами цієї технології. Зокрема — вищою щільністю ґрунту; зниженням температури на час сівби на 3…5°С через наявність на полі мульчі (особливо після попередника-кукурудзи), що впливатиме на якість сходів сої; ймовірністю більшого пестицидного навантаження на культуру; доступністю елементів живлення, що зумовлено їхньою локалізацією. Зважаючи на це, одне з важливих завдань аграрія — оптимальний добір сорту для посіву сої за його реакцією на ці особливості no-till.
Кілька слів — про роль попередника у виборі технології обробітку ґрунту під сою. Останнім часом унаслідок звуження спеціалізації та вирощування кількох високорентабельних культур у господарствах доволі часто сою вирощують за такого чергування: зернові колосові (пшениця, ячмінь) — соя, кукурудза — соя, кукурудза (два роки) — соя (два роки). У сівозміні із зерновими за врожайності зерна 4–6 т/га на полі залишається 5–8 т/га соломи, яка має значно кращий ступінь подрібнення, ніж кукурудза. Проте це не є підставою для ігнорування якісного загортання соломи зернових колосових, оскільки з огляду на її хімічний склад (співвідношення C:N), тривалість деструкції та якість утворених продуктів цього процесу може відбуватись погіршення азотного режиму ґрунту, що надалі негативно позначиться на ростових процесах культури (фото 2).
Особливу увагу слід звернути на якомога рівномірніше розподілення післяжнивних решток усією площею поля і, за можливості, знизити негативний вплив валків у місцях масового їхнього зосередження. Для цього доцільно додатково застосовувати подрібнювачі або пружинні борони. Останнім часом проблему з валками на полі вирішують шляхом витримування максимальної висоти зрізу культур під час їхнього збирання. У результаті такого скошування забезпечується доволі рівномірне розподілення біомаси полем. Крім того, комбайнерові вдається зекономити паливо, оскільки в такому разі агрегат обробляє (подрібнює) меншу кількість соломи. Це зекономлене паливо потім можна використовувати для додаткового подрібнення залишеної стерні або поліпшення обробітку ґрунту. У такому разі прийнятну якість обробітку можуть забезпечити дискові знаряддя, застосовані восени або ж навесні (в останньому разі — якщо це не критично з огляду на забур’янення поля). Слід зазначити, що залишена з осені стерня сприятиме додатковому накопиченню вологи взимку завдяки поліпшеному затриманню снігу. До того ж за зиму стерня втрачає частину своїх фізико-механічних властивостей і її можна якісно загорнути в ґрунт навесні, тим більше, що терміни висіву сої дають змогу це зробити.
Якість загортання біомаси дисковими знаряддями залежатиме від діаметра диска. Ясна річ, робочі органи більшого діаметра загортають рослинні рештки глибше, тоді як меншого — мілкіше, проте інтенсивніше перемішують органіку з ґрунтом у шарі 8–15 см. Якщо операцію проводити восени, то солома зернових до початку сівби сої піддасться частковій деструкції і не впливатиме на якість висівання та отримання сходів сої. Якщо ж є потреба загорнути потужнішу кількість листостеблової біомаси (після кукурудзи), якої за врожайності зерна на рівні 8–10 т/га формується від 10 до 12 т/га, то, беззаперечно, з цим завданням краще справляється плуг. Якщо в господарстві практикують високе зрізування кукурудзи, то виникає потреба проведення додаткових операцій із використанням подрібнювача або дискових знарядь. Водночас сучасні плуги із передплужниками та оптимальними за формою полицями (типу Diamant) здатні без додаткових знарядь якісно загортати такі пожнивні рештки за один прохід.
Одне із завдань обробітку ґрунту під сою — регулювати рівень забур’яненості поля. Доцільність застосування ефективних агротехнічних прийомів із використанням загальнопоширених ґрунтообробних знарядь може бути альтернативою застосуванню гербіцидів в економічному (з огляду на вартість засобів захисту, які є переважно імпортованими) та екологічному плані (зниження пестицидного навантаження на агроекосистему, ймовірність формування в бур’янів резистентності тощо).
Наукові дослідження та практичний досвід свідчать, що за малорічного типу забур’яненості поля з посівом попередника ґрунт під сою можна готувати із застосуванням післязбирального лущіння, додаткового обробітку дисковими знаряддями у міру появи сходів бур’янів та пізньоосіннього безполицевого обробітку на глибину 15–16 см. У такому разі провокації сходів бур’янів і їхнього знищення досягають не лише використанням дисків, а й оранкою без обертання скиби, що є завершальним заходом у циклі зяблевого обробітку грунту під сою. У разі, якщо поле засмічене коренепаростковими багаторічними бур’янами, застосовують технологію за принципом поліпшеного зябу: вслід за післязбиральним лущінням проводять один-два обробітки важкими культиваторами на глибину до 14–16 см. У жовтні — листопаді поле орють на глибину 22–25 см, що, крім значного зниження забур’яненості, забезпечує ще й зберігання оптимальних параметрів агрофізичного стану орного шару та, відповідно, накопичення вологи осінньо-зимового періоду.
У передпосівному циклі, головним чином — після сівби сої, практикують до- та післясходове розпушування ґрунту класичними зубовими боронами. Традиційно ці операції виконують у фазі «білої ниточки» малорічних бур’янів. Раніше цей агрозахід проводили легкими зубовими (райборонками) або сітчастими боронами. Нині їм на зміну прийшли сучасні пружинні борони (БПН-12 «Метелик», Strigel та інші їхні аналоги), діаметр робочих органів яких і чутливість до опору дають змогу працювати не лише по сходах, а й по культурі, висота якої становить 10–15 см, без істотного зрідження посівів (фото 3). Проведення операції в цей період вегетації рослин дає змогу впливати на другу-третю хвилі появи бур’янів.
Додатковий захист від бур’янів можна забезпечити висіванням сої широкорядним способом, що дає змогу проводити потрібний обробіток грунту протягом вегетації культури. Крім можливості контролювати бур’яни, широкорядний висів, згідно з результатами наукових досліджень, сприяє кращому засвоєнню ФАР, оптимізації площі живлення рослин, зниженню ураженості культури хворобами завдяки кращій аерації посівів.
Весняний передпосівний обробіток під сою спрямований на збереження вологи, боротьбу з бур’янами, вирівнювання поля та розпушення ґрунту. З настанням фізичної ґрунтової стиглості обробіток на легких ґрунтах під сою починають із боронування або комбінованого (культивація з боронуванням) обробітків, на суглинкових і глинистих проводять лише культивацію. У міру появи бур’янів до висівання культури сої проводять дві-три культивації на глибину від 10–12 до 6–8 см. Кратність таких культивацій залежить від ступеня засміченості бур’янами та вологості ґрунту. За недостатнього рівня вологи глибину культивацій та їхню кількість зменшують. Безпосередньо перед сівбою сої проводять культивацію з боронуванням або ж обробіток сучасними комбінованими агрегатами.
Варто зазначити, що потенційний урожай сої забезпечують більшою мірою боби нижніх продуктивних вузлів, тому для уникнення втрат сої збирання врожаю проводять на максимально низькому зрізі (фото 4). У зв’язку з цим важливо, щоб поверхня ґрунту на час і особливо після сівби була максимально вирівняною.
У сучасному землеробстві неможливо розробити загальну технологію обробітку ґрунту під сою навіть для одного господарства, оскільки в ній завжди будуть присутні кілька змінних агротехнічного, економічного чи навіть технічного походження. Тому, зважаючи на принцип рівнозначності й незамінності чинників формування врожаю, найефективнішою, мабуть, буде технологія, розроблена для умов кожного окремого поля.
С. Гаврилов,
ННЦ «Інститут землеробства НААН»
Інформація для цитування
Обробіток грунту під сою / С. Гаврилов // Пропозиція. — 2016. — № 12. — С. 60-62