Спецможливості
Новини

Новації в сертифікації насіння загрожують українським селекціонерам, — Інститут зрошення

30.06.2017
1785
Новації в сертифікації насіння загрожують українським селекціонерам, — Інститут зрошення фото, ілюстрація

Новації в сертифікації насіння істотно вплинуть на матеріальний стан державних аграрних наукових установ. Підвищення вартості сертифікації насіння загрожує життєздатності українських насінницьких господарств, що призведе до різкого скорочення високоякісного насіння на ринку.

Про це в інтерв'ю propozitsiya.com заявила директор Інституту зрошуваного землеробства НААН, доктор сільгоспнаук Раїса Вожегова.

Нагадаємо, при Держспоживслужбі створено госпрозрахункове підприємство ДП «Державний центр сертифікації та експертизи сільськогосподарської продукції». Якщо в 2016-му році апробація та отримання сертифіката на якість насіння коштували 40 грн за один зразок, то в новій держструктурі ця послуга коштує 1,5 тис. грн/зразок.

Один із найбільш передових і підприємливих аграрних вчених України Р. Вожегова розповіла, що в кожному сорті, наприклад зернових культур, є невеликі партії. Якщо підсумувати всю реєстрацію за рік одного селекційного центру України, то наукова установа змушена буде платити Держцентру сертифікації близько 2 млн грн/рік.

З огляду на те, що вітчизняні селекційні центри є неприбутковими організаціями і не мають достатньо коштів для сертифікації нових сортів і просування їх на ринок, це матиме не райдужні перспективи. За словами Р. Вожегової, така «не зовсім відпрацьована політика» держави в плані насінництва «істотно вдарить по конкурентоспроможності вітчизняної селекції і насінництва». «Для виробництва насіння все частіше будуть використовуватися товарні посіви, які не відповідають селекційно-генетичним параметрам нових сортів, що призведе до зниження врожайності та якості зерна», — зазначила професор Р. Вожегова.

Керівник провідного селекційного центру України попередила, що в результаті таких дій на український ринок зайдуть іноземні фірми, що мають достатньо коштів на сертифікацію насіння, але при цьому їх сорти, на жаль, не завжди є найбільш адаптованими для наших грунтово-кліматичних умов.

Детальніше читайте тут

Інтерв'ю
 Стручков
В Україні практично відсутнє власне виробництво ЗЗР. Попит на цю продукцію задовольняється завдяки імпорту. Економічна криза спричинила збільшення фальсифікату засобів захисту рослин. 
Наразі багато виробників ЗЗР, насіння та техніки вдаються до транспортно-складського аутсорсингу. Адже це дає змогу з мінімальними витратами (не секрет, що у великих компаніях витрати на логістику на сьогодні часто перевищують інші... Подробнее

1
0