Нова небезпека? Кукурудзяний довгоносик (Sitophilus zea mays Moth.)
Кукурудзяний довгоносик (Sitophilus zea mays Moth.) є космополітом, жук з родини Curculionidae. Поширений в США під назвою великий рисовий довгоносик а також у країнах, Європи, Азії та Африки. Є карантинним об’єктом для деяких країн ЄС,зокрема - Польщі, Словенії та Угорщини.
Його можна виявити у багатьох тропічних районах по всьому світу. Це один із основних шкідників кукурудзи. Довгоносик пошкоджує кукурудзу як в коморі, так і посіви в польових умовах. Наносить шкоди також й іншим зерновим продуктам під час їхнього зберігання — пшеницю, рис, сорго, овес, ячмінь, жито, горох гречку і насіння бавовнику. Кукурудзяний довгоносик також пошкоджує інші види перероблених зернових продуктів, таких як макаронні вироби, маніока та різноманітні грубі молоті зерна. Може пошкоджувати й фрукти за їхнього зберігання.
Кукурудзяний довгоносик близький родич рисового довгоносика, завдовжки від 2,3 до 4,9 мм. Тип живлення личинками, впливає на розмір імаго — 3,9–4,9 мм на кукурудзі, 3,0–4,6 мм на пшениці, 2,9–4,3 мм на рисі (2,7–3,2 мм на необробленому рисі та 2,3–3,9 мм на очищеному).
Довгоносик коричневого кольору, має чотири червонувато-коричневі плями на надкрилах. У нього видовжена голова та колінчасті (ліктеві) вусики на головотрубці. Літає. Кукурудзяний довгоносик і рисовий довгоносик дуже схожі. Їхня достовірна діагностика можлива лише за будовою геніталіїв самців. Ці види можуть спарюватись і схрещуватись, проте подальший розвиток потомства не вивчений.
Цикл розвитку цього вида становить у середньому 36 днів. Самиця прогризає поверхню зерна, куди вона відкладає маленьке овальне біле яйце і закриває отвір, герметизуючи його восковим секретом, який нагадує корок. В кожне зерно відкладається лише одне яйце. З яйця вилуплюється біла безнога личинка, вона залишається в зерні і живиться його вмістом Згодом заляльковується, потім прогризає круглий вихідний отвір, через який з’являється імаго. Одна самиця за життя може відкласти до 400 яєць (за іншими даними — до 680 яєць по одному в зернівку). Імаго можуть жити до 8 місяців. Оптимальні умови для розмноження — температура від 15 до 34 °C та відносна вологість повітря 40 %.
За період вегетації знищує понад 25 % речовини зернівки. Зустрічається в різних типах зерносховищ, зимує в усіх стадіях. Оптимальні умови розвитку: температура – 26 …31 °C, ВВП 70–90 %, вологість зерна 14–17 % (критичний показник 7–8 %). Гине за температури < 0°C і > 34 °C.
Щодо поширення в Україні, то цей вид довгоносика поки що малопоширений За результатами обліків у 2021 році його було виявлено в поодиноких екземплярах в складських приміщеннях Одеської та Херсонської областей. Разом із тим, враховуючи наростання обсягів вирощування кукурудзи, він може набути потенційної небезпеки для України.
В. Федоренко, ентомолог