Спецможливості
Агробізнес

Ноу-хау, про які говорили на AgTech Forum

14.06.2017
7274
Ноу-хау, про які говорили на AgTech Forum фото, ілюстрація

AgTech Forum – конференція, що була присвячена застосуванню високих технологій у сільському господарстві, пройшла в рамках виставки «АГРО-2017». Учасники форуму поділилися успішним досвідом впровадження IT-інновацій в Україні та за кордоном. У демо-зоні можна було ознайомитися з розробками, що дозволяють підвищити ефективність агровиробництва.

 

Офіційним привітанням AgTech Forum відкрила заступник міністра агрополітики та продовольства України з питань європейської інтеграції Ольга Трофімцева: «Наука повинна реагувати на попит. Давати такі розробки, які можуть бути впроваджені на фермі. Приклади подібних досліджень ми бачили на агрохакатоні. Це один із майданчиків, що приносить свіжий вітер змін в Україну».

Ольга Трофимцева, заместитель министра агрополитики и продовольствия Украины по вопросам европейской интеграции Країни, де інновації досягли вершин розвитку і впровадження - Ізраїль і Нідерланди. Доповіді представників цих держав публікує propozitsiya.com.

Овочі в пустелі або ізраїльські технології

80% сільськогосподарських земель Ізраїлю приходиться на пустелю. Це країна, де немає ні землі, ні води, маленька точка на карті, площею з Київську область. При цьому ВВП на душу населення наближається до $ 40 тис, а загальний ВВП становить близько $ 300 млрд. «Складні умови стали одним із драйверів розвитку Ізраїлю», - розповіла торговий аташе держави Ізраїль в Україні Елізабет Соловйова.

В Ізраїлі діє близько 300 компаній, які пропонують агросектору різні агротехнології, понад 200 із них експортують свої розробки. Завдяки успішному впровадженню передових технологій, кількість робочої сили, задіяної в агросекторі, знизилося з 17 до 2,5%, площі оброблюваних земель зменшилася на 20%, обсяги води, що використовується, на 50%, а прибутковість зросла в 8 разів.

В Ізраїлі тільки 50% води отримують із природних джерел. «В останні десятиліття ми спостерігаємо різке виснаження природних водних ресурсів. Але ми придумали для цього рішення - переробку стічних вод. Щорічно в Ізраїлі переробляється близько 90% стічних вод, із них близько 80% витрачається на полив», - пояснила Е. Соловйова.

Одна з найважливіших ізраїльських розробок - крапельне зрошення, що дозволяє заощадити понад 80% води і збільшити врожайність на половину. Низький тиск подається в самий корінь рослини води, разом із добривом дозволяє мінімізувати втрати для грунту і дати рослині стільки живлення і вологи, скільки потрібно, виключаючи недолив і перелив.Элизабет Соловйова, торговый аташе государства Израиль в Украине

Замість грунту - теплиці

Для вирішення питання ґрунту в Ізраїлі придумали багаторівневі теплиці - повністю комп'ютеризовані об'єкти, зі штучним мікрокліматом. Обслуговування таких теплиць недороге. Врожайність досягає рекордних показників: до 300 кг/м2 томатів і 250 кг/м2 ягід, що в 4 рази перевищує показники у відкритому грунті.

Щоб бути країною-експортерм, важливо не тільки виростити хороший урожай, але і доставити продукцію споживачеві в товарному вигляді. Саме в Ізраїлі були придумані машини і технології, які дозволяють скоротити втрати свіжих продуктів з 15 до 2%. Одна з найбільш затребуваних технологій - покриття плодів ефірними маслами, що запобігає їх пророщуванню. А також спеціальна перфорована упаковка, яка особливо популярна для фасування моркви. Перфорація дозволяє доставляти коренеплоди свіжими на всі континенти.

Масаж для корівок

Оскільки в Ізраїлі спекотний клімат і немає площ для випасу худоби, вчені доклали всіх зусиль, щоб зробити молочне виробництво високоефективним. «Під час розвитку молочного сектора надої було потроєно з 4 тис. до 12 тис. л/рік корова - це один із найвищих результатів в світі. Застосовуються різноманітні методи, щоб тваринам було комфортно, включаючи масажери, музику і обливання водою. Спеціальний датчик рахує кількість зроблених тваринами кроків, за якими визначається, чи добре почувається тварина. Доять корів роботи, оскільки не всі в Ізраїлі хочуть вставати рано», - розповіла аташе держави Ізраїль в Україні.

В Ізраїлі дуже розвинене птахівництво. У птахівництві була проблема - атаки пташенят дорослими курми. Рішення також було знайдено. Один фермер повісив яскраві іграшки, які суттєво знизили природну агресивність курей.

Кавуни без кісточок і добрива з мінералів

Відомі і насінницькі досягнення ізраїльських вчених. Найцікавіша розробка - кавуни без кісточок, чорні, фіолетові помідори. Для цього не використовуються ГМО-технології, а виконуються певні види схрещування.

Каролин Спаанс, советник по вопросам сельского хозяйства Посольства Королевства Нидерланды в Украине Регіон Мертвого моря і в цілому Південь Ізраїлю багатий мінералами, які експортуються. З них виробляються безпечні для навколишнього середовища добрива. «Подача добрив разом із водою дозволяє мінімізувати втрати і підвищити засвоюваність. Для цього добрива покриваються полімерами, що сприяє більш повільному розкладанню», - розповіли представники ізраїльського бізнесу.

Нідерланди - батьківщина вертикальних ферм і джмелів-запилювачів

Нідерланди посідають 2-е місце в світі серед трейдерів сільгосппродукції. Голландія в 20 разів менша, ніж Україна. Сільське господарство - один з двигунів її економіки, що забезпечує кожне 10-е робоче місце. Однак останнім часом держава взяла курс на експорт наукомістких технологій, знань, інновацій.

Радник із питань сільського господарства Посольства Королівства Нідерланди в Україні Каролін Спаанс зазначила, що співпраця з Україною є дуже перспективно, оскільки в Україні набагато більше ресурсів, а в Голландії більше інновацій і технологій. «Експорт технологій і інновацій в 2016 році приніс Нідерландам понад € 9 млрд. Переважали технології рослинництва в закритому ґрунті та технології точного землеробства», - розповіла К. Спаанс.

З 40 найвідомішіх наукомісткіх компаний, 12 розмістілі свои офіси в Саме в Голландії, в так званій Продуктової долині (Food Valley Netherlands), де зосереджено більшість стартапів.

Деякі інновації насправді мають дуже давню історію. «Дуже популярна помаранчева морква, яка спочатку була насичено-червоною або білою. Саме в Голландії вирішили зробити моркву помаранчевої в честь того, що королівська сім'я в Голландії носить прізвище Ораньє», - навела приклад К.Спаанс і додала, що селекціонери докладено чимало зусиль, щоб вивести помаранчеві тюльпани.

М'ясо з рослин

Ще одна голландська технологія з великим майбутнім - м'ясо з протеїнів рослинного походження. «Через кілька років цей продукт буде доступний на ринку, тому що в розробці беруть участь такі потужні компанії як Unilever. Для виробництва такого м'яса потрібно на 90% менше ресурсів, ніж при традиційних технологіях», - переконана К. Спаанс.

Також голландські вчені розробили програму, яка «зчитує» емоції покупців під час вибору товарів. Це дозволяє дуже оперативно реагувати на споживчі настрої.

Саме в голландському місті Дронтен було відкрито першу в Європі вертикальну 9-поверхову ферму. Кожен день на ній виробляють 30 тис. пучків салату - це в 3 рази швидше, ніж при виробництві в звичайних умовах. Сума інвестицій в будівництво ферми - понад € 8 млн, з яких левову частку витрачено на освітлення.

Інновація від компанії RijkZwaan, яка в 2017 році отримала нагороду Innovation Award в рамках виставки Fruit Logistica, - салат, який не темніє, не окислюється при нарізанні, може довше зберігатися.

І, звичайно ж, всім відомі спеціальні джмелі-запилювачі, виведені в Голландії. Вони працюють в теплицях на всіх континентах. А зараз голландські вчені з цікавістю спостерігають за тим, як ростуть овочі в солоному грунті.

Світлана Цибульська, s.tsybulska@univest-media.com

Фото і відео Даниель Камінский

 

Інтерв'ю
Враховуючи насиченість ринку сучасною багатофункціональною технікою, завоювати позиції лідера продажів доволі не просто. Пропонований продукт чи послуга повинні мати власні унікальні технічні рішення, що робить їх особливим та затребуваним... Подробнее
Керівник агрохімічної лабораторії з дослідження ґрунтів університету Міссурі-Дельта-Центр Девід Данн
Майбутня урожайність приблизно на 60% залежить саме від родючості ґрунту. Визначити, яких елементів бракує, а яких забагато, допоможе аналіз ґрунту. США як один із світових лідерів у вирощуванні зернових та бобових накопичили великий... Подробнее

1
0