Спецможливості
Інформація

Практичні кейси в рамках AGROIT FORUM 2023

28.12.2023
561
Практичні кейси в рамках AGROIT FORUM 2023 фото, ілюстрація

За точним землеробством майбутнє! Так кажуть сьогодні представники аграрного сектору, адже без залучення інноваційних технологій точного землеробства у сільському господарстві не вдається досягти бажаного результату в полях. Це не лише спрощує роботу фермерам, а і дає можливість ефективно використовувати ресурси, зменшувати затрати на виробництво продукції та примножувати врожайність і прибутки.

Саме про важливість точного землеробства у аграрному секторі України говорили фахівці під час сьомого AGROIT Forum 2023, який відбувся в Києві. Запрошені спікери — представники профільних компаній, агроконсультанти та фермери поділилися власним досвідом впровадження систем точного землеробства як у своїх господарствах, компаніях, так і в полях клієнтів та партнерів.

Олександр Жигаленко, партнер компанії Smart Farming розповів про інвестиції в інновації агросектору, які спрямовують клієнти компанії:

— «Аграрії змушені боротися за виживання, однак на тлі успіхів ЗСУ, у другій половині 2022 року (звільнення правобережжя Херсонщини, Харківщини тощо), фермери почали дивитися на можливості, які є на ринку інновацій, більш оптимістично. Звернення аграріїв до фахівців діджитал-компаній були продиктовані пошуком рішень, які б налагодили роботу чи впоралися б із проблемами, котрі виникли внаслідок повномасштабної війни.

Олександр Жигаленко, партнер компанії Smart Farming

З 2020 року наш клієнт, підприємство з Харківщини (9 тис. га землі), яке тривалий час пробуло під окупацією, вже за кілька тижнів після звільнення звернулося до нас з проханням відновити доступ до програмного забезпечення із автоматизації управління земельним банком. Їм потрібно було сегментувати ризикові посівні площі (які були заміновані) і розробити план по їх розмінуванню, до того ж, була потреба і в оптимізації процесу нарахування платежів за землю з урахуванням зміни структури землекористування та інше.

Ще один приклад, — невелике фермерське господарство з Полтавщини (500 га землі) запросило у нас інструменти для модернізації сівалки. Так, зважаючи на проблеми з добривами та ЗЗР, аграрій хоче сконцентруватися на забезпеченні оптимальної якості висіву культур, а щоб збільшити продуктивність сівалки, було прийнято рішення надати послуги відповідні господарству, що дало змогу також збільшити додаткові надходження в бюджет господарства.

На Сумщині підприємство (4–5 тис. га землі) вирішило впровадити рішення з безпілотними технологіями, аби проводити десикацію соняшника та кукурудзи. При цьому зменшити витоптування високорослих культур, таким чином не пошкоджувався врожай соняшника, а щодо кукурудзи, господарство хоче зменшити витрати на сушіння зернової», — зазначив Олександр Жигаленко.

Про важливість точного землеробства у аграрному секторі України говорили фахівці під час сьомого AGROIT Forum 2023

І таких кейсів, каже фахівець багато сьогодні. Так, ринок пропонує спростити бізнес процеси для аграріїв, оптимізувати витрати як виробничі, так і інвестиційні, максимально раціоналізувати наявні ресурси та підвищити ефективність бізнесу в цілому. На думку Олександра Жигаленка, 2024 рік буде роком зростання тенденцій впровадження інноваційних рішень, проте, — це не буде так масштабно, як у 2021-му, наприклад. Основними залишаться рішення, які дадуть можливість керувати земельним банком (підвищення якості висіву культур, оптимізація живлення, захисту рослин (керування нормами добрив, ЗЗР), автоматизація певних процесів виробництва).

Про досвід автоматизації систем, які впроваджує агрохолдинг «НІБУЛОН» розповів директор з торгівлі компанії, Володимир Славінський:

— «НІБУЛОН» сьогодні працює в чотирьох напрямах діяльності — це трейдинг, агровиробництво, логістика та елеватори. З 24 лютого 2022 року частина наших елеваторів опинилася в окупації (Херсонська, Запорізька, Луганська області), більше, ніж 20 тис. га землі окуповані сьогодні на Луганщині і приблизно 5 тис. га на Харківщині та Миколаївщині сьогодні деокуповані, але вони дуже важко повертаються до нашого земельного банку, триває розмінування та зберігається небезпека для людей, які там працюють через близьке розташування до лінії фронту. Крім того наш річковий порт сьогодні заблокований у Миколаєві через підрив Каховської ГЕС, можливостей навігації по Дніпру немає. Загалом втрати компанії на сьогодні ми оцінюємо у більше, ніж 400 млн доларів (майно, елеватори, зерно, техніка…).

Володимир Славінський, директор з торгівлі компанії «НІБУЛОН»

Попри все, «НІБУЛОН» працює, ми визначили пріоритетні напрямки, якими рухаємося вперед — це цифровізація, модернізація, підвищення ефективності як виробничих процесів, так і системи управління підприємствами.

Один із основних проєктів, які «НІБУЛОН» сьогодні реалізовує — це розвиток особистого кабінету фермера. Ми хочемо створити повноцінну цифрову екосистему, через яку будемо комунікувати зі своїм постачальником, з агровиробником. Ще до війни відносини з цими підприємствами ми планували переводити у цифрову площину, бо це ефективно, швидко та безпечно. Реалізовувати відповідну ідею ми почали поетапно, спочатку створили мобільний додаток, який поділений на складові. Основна з них — це електронний документообіг, ми запустили його в сезоні 2023 року. Станом на сьогодні 98 % наших постачальників перейшли на роботу виключно через електронний документообіг. Наші партнери чудово сприйняли дану ініціативу і наразі ми обмінюємося документами (від початку проходження акредитації до укладання договору та його виконання), здійснюємо поставки та оплати виключно в електронному вигляді з використання КЕПів, що займає не більше 5 хвилин на кожному процесі. Це дало нам змогу скоротити витрати часу на роботу і, я впевнений, що це зробило співпрацю з нами набагато зручнішою для агровиробників.

Один із основних проєктів, які «НІБУЛОН» сьогодні реалізовує — це розвиток особистого кабінету фермера

Крім того, ми маємо можливість зберігати всі необхідні документи в електронному архіві. На сьогодні це дуже зручно та необхідно, а головне — безпечно, адже вся документація зберігається в електронному вигляді та захищена від фізичного впливу ворога.

Електронна ТТН та управління транспортом. Ми реалізували цей кейс на експортному терміналі «НІБУЛОН» в місті Ізмаїл. Там ця проблема була найактуальнішою. За нашими оцінками приблизно 10 тис. зерновозів щодня в середньому «проходили» в напрямку Ізмаїлу в період, коли не працювали порти Чорного моря. Зон для відстою там фактично немає, тому виникало багато проблем, робота була не ритмічна і її складно було організовувати. Зважаючи на все це ми створили чат-бот у Telegram, який сьогодні дає можливість водіям і вантажоперевізникам заздалегідь вносити свої дані. Інформація «підтягується» в нашу систему кількісного та якісного обліку зерна, автоматично, за відмітки водієм, у певній точці, показує геолокацію, якщо локація правильна, водієві автоматично видається перепустка і процес проходить набагато швидше та зручніше.

Контроль за якістю та ціною. Поставки агропродукції супроводжуються питаннями щодо якості зерна базисним кондиціям внаслідок знижок в ціні. Традиційний шлях вирішення цих питань зазвичай відбувається вручну, але ми хочемо це автоматизувати, аби постачальник мав можливість працювати онлайн. Ми розробили поки що додаток для власних менеджерів, аби ті обмінювалися інформацією між собою, а також між лабораторією та ЕRP-системою, після відпрацювання також запустимо цей додаток для постачальників.

У майбутньому ми всі ці складові плануємо об’єднати у один повноцінний мобільний додаток, він буде єдиною платформою для комунікації постачальників з «НІБУЛОН». До того ж там з’явиться корисна інформація щодо співпраці, новин, цінових трендів, аналітики тощо.

Про сучасні рішення для збільшення прибутковості господарства та правильний вибір техніки і скаутинг полів розповів на форумі Владислав Тютюнник, заступник директора з виробництва СТОВ «ІНТЕР»:

Владислав Тютюнник, заступник директора з виробництва СТОВ «ІНТЕР»

— «Важливим аспектом у агровиробництві є правильний вибір техніки. Раджу робити так:

  1. Поїздки до виробника. Я вважаю, що це необхідні заходи, аби на власні очі пересвідчитися як працює виробництво того чи іншого агрегату, який необхідний фермеру. До того ж, важливо особисто «помацати» техніку, дослідити її, так би мовити, зсередини;
  2. Вибір техніки на основі рекомендацій агроконсультантів. Якщо ви звертаєтеся до агроконсультантів, то зважайте на те, щоб ці експерти були виробничниками, щоб можна було поїхати до них та на власні очі побачити як працює техніка;
  3. На основі власних досліджень. Дуже ефективно працює вибір техніки на демоділянках власного господарства. Можна організувати такий собі «День поля», куди запросити виробників техніки, які могли б надати свій товар для демонстрації. Так, в польових умовах можна протестувати техніку, оглянути її, побачити як вона працює і на основі результатів роботи обрати кращий з кращих варіант.

Що стосується скаутингу полів, одним із основних пріоритетів у господарстві має бути навчання персоналу. Потрібно мати навчених агрономів, які зможуть оцінювати проблеми і успішно їх вирішувати. Звичайно, можна користуватися послугами спеціалістів інших компаній, однак жоден «чужий» фахівець не зробить роботу краще, ніж власний, котрий працює на даному підприємстві.

Важливим аспектом у агровиробництві є правильний вибір техніки

Агроконтроль — це один із основних прийомів, який має проводити агроном. За допомогою спеціальних програм можна ефективно дослідити проблеми в полі і опрацювати шляхи їх вирішення».

Про прибутки, які потрібно рахувати. Точне землеробство очима Богдана Круглика, виконавчого директора компанії Frendt:

— «Понад 10 років наша компанія займається впровадженням цифрового точного землеробства. Ми працюємо у більше 75 напрямах, які пов’язані саме з точним землеробством. Основне на чому ми спеціалізуємося — це автоматизація і роботизація процесів. Ще один напрям, який ми розвиваємо — це консалтинг і стратегії. Ми даємо зрозуміти фермерам навіщо їм потрібні автоматизовані процеси та як правильно працювати з роботизованою технікою. Крім того, ми маємо власний сервісний центр і обслуговуємо всі типи обладнань, а ще у нас є RND центр та виробництво. Працюємо з метеоданими і вже у 2024 році у нас з’явиться метеорадар, який збиратиме якісні метеорологічні дані. А ще ми маємо власне виробництво кабелів та проводів для обладнання. Також підтвердили свою сертифікацію з іноземними партнерами і Frendt сьогодні — єдина сертифікована компанія щодо точного землеробства в Україні.

Богдан Круглик, виконавчий директор компанії Frendt

Бізнес має вибудувати стратегію. Якщо ви не розумієте, що будете робити в майбутньому, то будь-яка реалізація найкрутіших рішень буде зводитися до нуля.

Як ефективно впроваджувати точне землеробство?

  1. Потрібно визначити місце та причину виникнення проблеми, яка спричиняє втрати врожаю, чи прибутків;
  2. Задокументувати причини;
  3. Визначити фінансові складові вирішення проблем;
  4. Визначити пріоритетні напрямки вирішення проблем;
  5. Впровадити технологічні рішення;
  6. Оцінити результати роботи продукту.

Аби впровадити всі ці складові, варто працювати системно. Без досвідчених фахівців на підприємстві неможливо реалізувати проєкт. Є відповідна формула успіху, яка дає змогу впровадити ту чи іншу ініціативу пов’язану з точним землеробством.

Для того, щоб підприємство отримало вигоду від впровадження точного землеробства, персонал має бути наділений навичками та розумінням технологій, які втілюються.

Аналіз даних поля. Це такий інструмент, коли можна побачити, що відбувається в полі в режимі онлайн. Сьогодні кожен український фермер залучає в своє господарство технології точного землеробства. Для того, щоб зрозуміти чи правильно використовуються ті чи інші елементи, наша команда розробила промобук про сучасні технології і в ньому розписано те, яку цінність ви можете отримувати від будь-яких елементів точного землеробства, починаючи від агрохімії, закінчуючи використанням будь-якого обладнання (автопілоти, системи паралельного водіння тощо). До речі, якщо ви вважаєте, що у вас є автопілот і ви впровадили круту річ, то цього замало, вам потрібно також впровадити технологію, а там є досить багато нюансів, на які аграрії часто не зважають.

VRA мапи для внесення добрив

Промобук ми розробили цього року у співпраці з британцями (з біологічною компанією). На основі їхніх наукових даних було створено цифровий проєкт, в якому описано, що потрібно проаналізувати в момент, коли закладаються досліди.

Всі хочуть інтегрувати штучний інтелект. На сьогодні — це основний елемент в точному землеробстві, який можна реалізувати, бо — це дані. Отриману інформацію з моніторів техніки можна проаналізувати і змоделювати. Із розмов з нашими американськими партнерами ми почули таку думку: якщо у вас відсутні дані за п’ять останніх років роботи, то немає сенсу говорити про якісь моделі впровадження систем точного землеробства.

Майбутнє рухається до того, що буде від поля до полички в магазині відомо про те, що вирощували, які ЗЗР вносили, яку техніку застосовували та інше. Тобто, кожен український фермер має вирощувати якісну продукцію. Щоб це стало реальністю, варто розробляти рішення і в рамках нашого RND центру ми створили FlyAgData. Це інноваційний девайс, що допомагає фермеру диджиталізувати та візуалізувати кожну операцію, яка проводиться в його господарстві. Все починається зі збору даних, їхньої обробки та візуалізації. Це перший технологічний блок даного продукту. Сьогодні відповідне рішення можна застосовувати на всіх технологічних операціях, починаючи з обробітку ґрунту (можна візуалізувати як відбувається рихлення, дискування, на яку глибину вносяться добрива тощо) до обробки рослин препаратами і т.д.».

Про обладнання, телематику та комплексні рішення для точного землеробства розповів Вадим Ковальчук, керівник відділу точного землеробства компанії «Агросем»:

— «Точне землеробство потрібно для того, щоб зменшити витрати на виробництво, збільшити прибутки і комфортно працювати. Під час впровадження точного землеробства всі хочуть рахувати гроші. Ми виділяємо два основних моменти: потенціал, де можна збільшити прибуток і потенціал, де можна зменшити затрати.

Вадим Ковальчук, керівник відділу точного землеробства компанії «Агросем»

Для того, щоб точне землеробство було точним, необхідний приймач GPS сигналу, за допомогою якого можна задокументувати дані. Так як аграрії працюють в полі, їм потрібна прив’язка до географічних даних. Потім ці дані документуються в терміналі (дані через ISOBUS стандарт передаються з різних агрегатів) та відправляються через віддалений доступ.

Для того, щоб дисплеї виконували певні функції, у них мають бути типи активацій:

  • Базовий рівень включає: документування, синхронізація даних. Для цього активацій не потрібно;
  • Змінна норма внесення (мапа завдання і техніка на ходу, в залежності від того в якій зоні вона знаходиться, змінює норму). Також активація не потрібна.

Наразі для п’ятого покоління дисплеїв є постійні та тимчасові ліцензії. Постійні ліценції потрібні для автопілоту — це те, що відповідає за рух техніки автоматично, за лініями навігації. Управління секціями — це те, що відповідає за відключення секцій. Автотрек — це те, що веде техніку по рядках, по міжряддю.

Тимчасові ліцензії включають:

  • Автоматичне розвертання техніки (без участі оператора). Оператор під час роботи в полі втомлюється і його якість розвертання на початку зміни і в кінці зміни буде різною, а різна швидкість розвертання призведе до більш пройденої дистанції, а це додаткове витоптування і продуктивність. Тобто, якщо встановити активацію «авторозвертання», то буде стабільний результат;
  • Machine Sync — це активація, яка дає можливість керувати перезавантажувачем віддалено, з комбайна, без участі оператора. Так, можна більш якісно вивантажувати комбайн на ходу;
  • Система навігації знаряддя. Вона дає змогу запам’ятовувати лінію не трактора, а сівалки. Для цього використовується дві антени (одна на тракторі, одна на сівалці) і на схилах, на поворотах, коли обсіваються краї, система автоматично зміщує трактор на таку відстань, щоб сівалка йшла чітко за лінією навігації і стикові міжряддя були однаковими;
  • Спільне використання даних поля. Воно є актуальним тоді, коли в полі працює декілька одиниць техніки одного типу, наприклад, дві однакові сівалки. Налаштовується група, одна техніка їде по краях, інша в полі і вони «бачать» одна одну, тож у них будуть автоматично вимикатися секції і все це без пересівів;
  • Система Auto Pass складається з багатьох компонентів. Тут має працювати дисплей, сівалка ISOBUS, хмарна програма центру операцій. За допомогою цієї системи можна автоматично будувати лінії навігації для всіх наступних операцій таким чином, щоб не витоптувати рядки на полі.

Для впровадження систем точного землеробства наша компанія використовує й інші продукти. Farm Management система — Cropwise і ряд додаткових програмних забезпечень, які допомагають збирати специфічні дані: VRA мапи — програма, яка дає можливість на основі контурів полів будувати оптимальні лінії маршруту під будь-які операції, які виконуються в полі; Field climate збирає показники погоди, накопичує їх, які потім можна проаналізувати; Well Soil дає можливість моніторити індекси вегетації, візуалізувати аналіз ґрунту.

Well Soil дає можливість моніторити індекси вегетації, візуалізувати аналіз ґрунту

Для того, щоб всі ці програми впровадити, потрібні люди, знання. Ми розробили пакети послуг, де разом із господарствами проходимо етапи впровадження того чи іншого рішення».

Тож, впроваджувати системи точного землеробства, чи ні, обирати кожному окремо. За відгуками фермерів, які користуються диджитал технологіями, можна сказати, що це необхідний інструмент в сучасному агровиробництві. А воно у нас справді сучасне і далі буде розвиватися ще стрімкіше.

Вікторія Полевик, v.polevik@univest-media.com

Інтерв'ю
Міжнародна насінницька компанія Strube, яка спеціалізується на селекції цукрового буряка, пшениці, жита і ріпаку, в 2017-му відзначає своє 140-річчя. В Україні офіс компанія відкрила в 2008 році. Про
Компанія «Нор-Ест Агро» свою роботу розпочала у 2013 році як ДП «ТАК» у складі групи компаній «ТАК». А 2019 року ДП «ТАК» стало повністю самостійною компанією, отримало нову назву, новий імпульс до розвитку та нові ідеї. І зовсім не просто... Подробнее

1
0