Спецможливості
Технології

Що таке кетфейсинг та причини появи химерних помідорів

12.10.2023
1320
Що таке кетфейсинг та причини появи химерних помідорів фото, ілюстрація

Вирощування великих помідорів вважається такою самою ознакою городньої майстерності, як і захоплення гігантськими гарбузами. На сьогодні є безліч великоплідних сортів і гібридів – і тут немає проблеми з дефіцитом насіння, головне уникнути фізіологічних каліцтв плодів томатів, що виникають через різні помилки. І хоча потенціал якості без шкоди для розміру і закладений у генах сучасних великоплідних томатів, його не буде досягнуто, якщо не оптимізувати умови догляду.

Серед небажаних деформації плодів, які не викликаються патогенами, добре відомі верхівкова гниль (причина – дефіцит кальцію), розтріскування (неправильний полив) та кетфейсинг.

Американським терміном «кетфейсинг» позначають проблему томатів фізіологічного походження, коли плоди деформуються рубцями, що нагадують мордочку кішки.

Кетфейсинг впливає лише на плоди, а не на стебла чи листя помідорів, що допомагає одразу відрізнити проблему від інших хвороб. Розтріскування плоду до «котячої морди» не відносить.

Незважаючи на те, що наукових досліджень щодо кетфейсингу на помідорах недостатньо, визначено кілька факторів як можливих тригерів аномального розвитку плодів.

 Американським терміном «кетфейсинг» позначають проблему томатів фізіологічного походження, коли плоди деформуються рубцями, що нагадують мордочку кішкиЯкщо зелені помідори вже показують «котячу морду», краще їх видалити, адже плоди все одно не дозріватимуть рівномірно.

1. Винуватець номер один – прохолодна погода нижче 15 °С, що припадає на момент, коли молоді рослини томатів вже розвинули квіткові бруньки. Різкі перепади температури на початку сезону – теплі дні та холодні ночі – також збільшують ризик деформації майбутніх помідорів.

Тому кетфейсинг найчастіше відбувається на перших плодах рослини через чутливість до температурних стрибків.

2. Причина номер два – захоплення великоплідними індетермінантними сортами. Проблема завжди частіше зустрічається на великих томатах, ніж на дрібних кущових, які практично не страждають від «котячої морди».

Сорти, звані «сімейними реліквіями» з відкритим запиленням, мабуть, частіше схильні до впливу кетфейсингу, ніж гібридні томати.

3. Третя причина – надмірне захоплення ґрунтовими азотними добривами чи органікою.

Взагалі вносити органіку під помідори у надмірній кількості – дуже погана ідея. Спочатку все нібито добре, рослини здадуться вам справжнім уособленням здоров’я з густим, темно-зеленим і пишним бадиллям. Але потім у сезоні можна зіткнутися з такими наслідками:

пожовтіння, в’янення та опадання листя (сіль у добриві відводить воду від коріння, і рослини відчувають дефіцит вологи, навіть отримуючи рясний полив)

опіки країв та кінчиків листя

загниваюче коріння, які швидко чорніє

повільний розвиток на верхівці рослини або його відсутність

кірка із добрива, що виступає на поверхню ґрунту

дуже мало плодів і вони мають деформацію, у тому числі у вигляді «котячої морди».

Якщо ви помітили на початку вегетації ознаки опіку азотом, слід провести вимивання надлишку добрив протягом п’яти днів вологозарядковим поливом. Робити це слід вранці, щоб ґрунт встиг висохнути, а коріння не залишилося у воді на ніч. Щоправда, разом із азотом вимиваються й інші речовини, тому в час, що залишився, можна скористатися рідким листковим добривом відповідно до вимог томатів на цьому етапі вегетації.

 Кетфейсинг найчастіше відбувається на перших плодах рослини через чутливість до температурних стрибківЗахоплення великоплідними індетермінантними сортами — одна з причин прояву кетфейсингу

Після поливу бажано замульчувати ґрунт, залишивши відстань в 5 см навколо основи рослини, шаром деревної стружки або тирси завтовшки 3 см. Мульча повільно витягуватиме азот із ґрунту і перешкоджатиме випаровування води навколо коренів.

Також до томатів можна підсадити броколі, ця культура активно споживає азот із ґрунту.

Як боротися з «котячою мордою» томатів

Дотримуйтесь загального томатного правила: не садіть занадто рано.

Незалежно від того, чи вирощують рослини з насіння або з розсади, потрібно зачекати, поки денна та нічна температура не підніметься вище 15 °С. Ґрунт також повинен прогрітися. Зазвичай це відбувається приблизно за два тижні після останніх заморозків.

Не слід надто сильно обрізати індетермінанти – шоковий стан після сильної обрізки сприяє появі кетфейсингу. Обрізати рослини варто на стільки, щоб тримати індетермінантні рослини під контролем.

Уважно слід поводитися з азотними добривами будь-якого плану, будь вони синтетичними чи органічними.

Якщо зелені помідори вже показують «котячу морду», краще їх видалити, адже плоди все одно не дозріватимуть рівномірно. Втім, якщо вони дозріють, їх можна використати для переробки, наприклад, для приготування томатного соку чи соусу.

До речі, аналогічні деформації зустрічаються і у полуниці, але викликані вони дефіцитом бору та годуванням ягідних клопів. Коли вони протикають для харчування ягоди, що ростуть, то в тому місці, де харчувався клоп, згодом розвиток тканин не відбувається.

О. Єрмоленко,  o.yermolenko@univest-media.com, за матеріалами інопреси

Інтерв'ю
Міжнародна насінницька компанія Strube, яка спеціалізується на селекції цукрового буряка, пшениці, жита і ріпаку, в 2017-му відзначає своє 140-річчя. В Україні офіс компанія відкрила в 2008 році. Про
Богдан Духницький, канд. ек. наук ННЦ «Інститут аграрної економіки», аналітик компанії «Бізнесгрупінвест», що тісно співпрацює з Асоціацією «УКРСАДПРОМ»
Європейський ринок потребує фруктів і ягід і скупує  їх з усього світу. При цьому попитом користується не  лише сировина, а й перероблена продукція. За результатами 2016 року, 70% доходів зі

1
0