Спецвозможности
Новости

Неповернення ПДВ експортерам зерна призведе до збитків сільгоспвиробників

07.12.2009
1087
Неповернення ПДВ експортерам зерна призведе до збитків сільгоспвиробників фото, иллюстрация

Українська зернова асоціація звернулася у відкритому листі до прем'єр-міністра України Ю. Тимошенко з проханням посприяти поверненню боргів з ПДВ експортерам зерна та переглянути суму повернення ПДВ, яку було закладено в бюджеті на 2010 рік.

Ситуація, що склалася нині на ринку зерна, потребує додаткової уваги та реагування всіх гілок влади, бізнесу та громадських організацій.
З урожаю 2008 р. (53 млн т) Україна експортувала близько 25 млн т зерна. Врожай 2009 р. теж непоганий (близько 48 млн т). Таким чином, згідно з балансом, Україна може експортувати понад 20 млн т зерна. Треба зазначити, що експортери українського зерна професійно виконують свою роботу, працюючи в умовах фінансової кризи та жорсткої конкуренції на світовому ринку.
За останнє десятиріччя в Україні створено одну з найкращих у світі систем експорту зерна, яка базується на принципах ринкової економіки та розумної співпраці бізнесу, влади й громадських організацій АПК. Про це свідчить і третє місце в світі з експорту зерна, яке виборола Україна.
Побудовані в портах України за кошт приватних інвесторів перевалкові комплекси вже забезпечують експорт понад 32 млн т зерна, крім цього, триває будівництво нових потужностей.
Внутрішній ринок потребує зерна в межах 26-27 млн т. Отже, половину врожаю потрібно експортувати. В таких умовах ціноутворення на ринку зерна залежить і повністю залежатиме від світових цін на зерно, і ніякі дії в Україні змінити це не зможуть. На території України можна управляти, передусім, собівартістю виробництва зерна та собівартістю його експорту.
У 2009 р. ми дуже багато говоримо про низькі закупівельні ціни на зерно. Назвемо чотири основні чинники ціноутворення на зернові:

  • світові ціни;
  • курс національної валюти до долара США;
  • вартість маркетингового ланцюжка від поля до судна;
  • повернення ПДВ експортерам зерна.

Світові ціни впали, але поки що дають змогу виробникам зерна працювати рентабельно. Курс національної валюти стимулює експорт. Гірша ситуація з вартістю маркетингового ланцюжка. Є багато прикладів, коли вартість маркетингового ланцюжка з жовтня 2007 до липня 2009 рр. зросла на 210 грн/т, а ці гроші так потрібні виробникам зерна.
Дуже погана ситуація з поверненням ПДВ експортерам сільгосппродукції. За експертними даними, які потребують уточнення з ДПАУ та митницею, для відшкодування ПДВ у 2009 р. тільки експортерам сільгосппродукції потрібно близько 8 млрд грн без урахування заборгованості минулих років. А борг з відшкодування ПДВ експортерам сільгосппродукції на сьогодні сягає близько 3,5 млрд гривень.
9 листопада Міністерство аграрної політики повідомило, що "в рахунок погашення ПДВ трейдери закупили в Аграрного фонду (АФ) 2,1 млн т зерна".
Але за нашою інформацією, 761 млн грн, за давно оформленими біржовими угодами, до трейдерів з казначейства не надійшов і, своєю чергою, не перерахований Аграрному фонду. Ці угоди є лише на папері й повністю не виконані. Останні три місяці навіть на схему повернення ПДВ через зерно АФ виділяють копійки.
За експертними даними, виробники зерна та олійних культур можуть втратити з урожаю 2009 р. близько 10 млрд грн через подорожчання маркетингового ланцюжка та проблеми з відшкодуванням ПДВ. У цьому разі наше сільське господарство з курки, що несе золоті яйця, може стати для держави тягарем у 15 млн осіб, які проживають у сільській місцевості.
На наше глибоке переконання, проблеми бюджетного відшкодування податку на додану вартість грошовими коштами започатковуються на рівні Державного бюджету України через неправильну оцінку сум відшкодування.
Так, бюджетне відшкодування податку на додану вартість грошовими коштами в бюджеті на 2008 р. закладено на рівні 32 592 692,8 тис. грн. Довідково: середній курс долара США до гривні у 2008 р. становив близько 5,05. Усі ми знаємо про проблеми з відшкодуванням ПДВ експортерам у 2008 р. і всім зрозуміло, що закладена сума в бюджеті не відповідала реальним та потрібним обсягам відшкодування. Експортери української продукції сподівалися, що в бюджеті 2009 р. розрахунки бюджетного відшкодування ПДВ буде виконано з урахуванням помилок 2008 року.
Але бюджетне відшкодування податку на додану вартість грошовими коштами в бюджеті на 2009 рік закладено на рівні 36 518 500 тис. грн.
12 вересня 2009 р. Кабінет Міністрів України опублікував Постанову № 974 Про схвалення проекту Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік", згідно з якою належало: "керівникам міністерств, інших центральних органів виконавчої влади забезпечити роз'яснення основних положень проекту Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" під час його розгляду в комітетах, депутатських фракціях Верховної Ради України".
16 вересня 2009 року на офіційному сайті Президента України було опубліковано матеріали "Щодо проекту бюджету на 2010 рік". Зокрема, там йдеться про таке: "Виходячи з планових обсягів відшкодування ПДВ 2009 року (36,5 млрд грн), прогнозного темпу зростання експорту (на 9,5%) та необхідності погашення термінованих сум (4,9 млрд грн), обсяг відшкодування в 2010 році мав би становити 45 млрд грн. Водночас у проекті його зменшено на 15,7 млрд грн навіть порівняно з обсягом, запланованим на 2009 рік". Отже, маємо зменшення на 24 млрд грн ресурсу для бюджетного відшкодування ПДВ.
На нашу думку, якщо невідкладно не вирішити питання повернення ПДВ у 2009 році та якщо задекларовані обсяги відшкодування ПДВ залишаться в бюджеті'2010, це призведе до зниження закупівельних цін для виробників на зернові та олійні на 20% і спричинить значні проблеми з експортом сільгосппродукції.
Враховуючи значення аграрного сектору для економіки держави в цілому, та щоб запобігти можливим катастрофічним наслідкам у 2009/2010 маркетинговому році, УЗА пропонує:
1) в листопаді 2009 р. повністю профінансувати операції Аграрного фонду (повернення ПДВ) за біржовими угодами з експортерами зерна на суму 761 млн грн;
2) в листопаді-грудні 2009 р. вирішити питання про відшкодування ПДВ грошовими коштами експортерам сільгосппродукції на рівні 3 млрд грн, маючи на увазі, що із запланованих у бюджеті 2009 р. 36,5 млрд грн за десять місяців відшкодовано 31 млрд та мінімум 5,5 млрд грн треба відшкодувати, найперше, саме експортерам сільгосппродукції;
3) без зволікань провести засідання Координаційної ради з питань аграрної політики при Кабінеті Міністрів України для розгляду питання фактичного бюджетного відшкодування податку на додану вартість грошовими коштами експортерам сільгосппродукції у 2009 р. та аналізу розрахунків сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість у бюджеті 2009 р. й проекті бюджету на 2010 рік.

 

Интервью
Українська делегація на продовольчій виставці в Японії. Крайній праворуч - Юрій Луценко
Япония, как известно, - одна из самых богатых стран мира. При этом по количеству населения лишь немного уступает России. А еще очень ограничена в земельных ресурсах, поэтому большинством продуктов обеспечить себя не может. Это делает рынок... Подробнее
В успехе совместной работы компании обычно значительная доля принадлежит ее руководителю и вдохновителю, который смог сплотить команду единомышленников, нацеленных на достижение желаемого результата.   Таков Ярослав Чабанюк - человек,... Подробнее

1
0