Спецможливості
Новини

Несподіванок на вітчизняному ринку картоплі не очікуватимуть

03.09.2018
1021
Несподіванок на вітчизняному ринку картоплі не очікуватимуть фото, ілюстрація

У цьому році економісти не прогнозують суттєвої зміни структури використання врожаю картоплі, як і у попередні роки, передає propozitsiya.com. Про це йдеться у повідомленні ГС «Економічний дискусійний клуб».

Основні балансові показники, за очікуванням експертів, виглядатимуть так:

валовий збір − у межах 22 млн. тонн;
продовольчі потреби – 6,1  млн. тонн (з розрахунку 143,6 кг на особу на рік);
садивний матеріал − 5,7 млн. тонн;
кормові потреби та втрати – 10,2 млн. тонн.

Також, за словами фахівців, обсяги імпорту та експорту, порівняно із обсягами виробництва, будуть не суттєвими та не спричинятимуть впливу на попит і пропозицію на  внутрішньому ринку.

«Виходячи із поточних тенденцій імпорт оцінюється у 10 тис. тонн. Основні обсяги імпорту свіжої картоплі в Україну припадають на першу половину року − до сезону надходження у продаж вітчизняного врожаю. Найбільші обсяги картоплі ми імпортуємо із Єгипту, Нідерландів та Німеччини. Експорт у поточному році очікується у межах 20 тис. тонн. Споживачами української картоплі, насамперед, є країни колишнього СРСР: Білорусь, Молдова, Грузія», — йдеться у повідомленні.

Економісти кажуть, що виходячі з цих прогнозів, ресурсне наповнення на внутрішньому ринку картоплі у поточному  сезоні очікується достатнім. Однак, це не гарантує стабільності споживчих цін, що обумовлюється специфікою виробництва і реалізації картоплі. Здебільшого картопля реалізується на організованих або стихійних продовольчих ринках селянами, які намагаються, зазвичай, у ціні власновирощеного врожаю компенсувати для себе не тільки виробничі витрати, але й закласти економічні і політичні ризики.

«Слід звернути увагу, що за роки незалежності України частка виробництва картоплі домогосподарствами населення помітно зросла. Так, у 1990 році у домогосподарства вирощували 71% від загального обсягу виробництва картоплі, а у 2017 році – 98%. При цьому, частка домогосподарств, які самі забезпечують себе власновирощеною картоплею, за даними статистики, становить близько 65%, а у сільській місцевості цей показник сягає майже 90%», — йдеться у повідомленні ЕДК.

Зосередженість виробництва картоплі у домогосподарствах, де, в основному, застосовують «дідівські» методи вирощування, не сприяє високій урожайності цього коренеплоду. Так, урожайність картоплі в Україні становить 16,8 т/га, тоді як у середньому у світі 19,9 т/га, зокрема у США — 49 т/га, Німеччині — 44 т/га, Данії — 42,48 т/га, Нідерландах — 42 т/га, Австралії — 40,41 т/га.

Незважаючи на це, за рахунок значних площ, зайнятих під цією культурою, вирощуваний в Україні обсяг картоплі, перевищує її продовольче споживання практично утричі.

Упродовж останніх двох десятиліть на харчові потреби використовувалося не більше 7 млн. тонн картоплі. При цьому, середньодушове споживання у всі роки перевищувало раціональну норму (124 кг на рік) на 10%−20%.

Ще близько 5−6 млн. тонн картоплі використовувалося як садивний матеріал. Іншу половина врожаю спрямовувалася на годівлю тварин та втрачалося при зберіганні.

Інтерв'ю
Вже третій рік поспіль у квітні починається масова загибель бджіл. Цього року бджолярі влаштували низку акцій протесту і написали чимало звернень до органів влади. Організатором трьох акцій протесту і автором звернення до президента... Подробнее
КАБП
Завдяки проведенню реформ, Україна сьогодні має найбільший за останній час інвестиційний потенціал. До найважливіших міжнародних партнерів України належить Канада.

1
0