Найрентабельніша технологія вирощування конопель - комплексна
Існує три технології вирощування технічних конопель: вирощувати на насіння; для одержання високоякісного волокна («зеленцева» технологія); комплексна (на насіння і на стебло). Нарентабельнішою з них виявилася третя.
Дані по витратах на вирощування конопель, рентабельності та прибутку навів завідувач відділу маркетингу Інституту луб’яних культур НААН Олег Примаков. Установа практикувала у 2016 році всі три технології, пише propozitsiya.com з посиланням на kurkul.com.
Перша технологія - вирощування на насіння - передбачає отримання високоякісного насіннєвого матеріалу для реалізації за цінами базового насіння. При нормі висіву 15 кг/га або 1 млн/га при застосуванні комбайнового збирання, витрати на виробництво коноплепродукції у звітному періоді склали 11293,51 грн/га. При цьому прибуток складає 12706,49 грн або 112,5 %.
Друга технологія - «зеленцева» - менш рентабельна за першу, але передбачає отримання волокна найвищої якості. Норма висіву складає 100 кг/га або 6 млн/га. В Інституті витрати на вирощування і виробництво волокна склали всього 43821,68 грн/га. При цьому прибуток складав 27378,32 грн/га або 62,5%.
"Тобто, при меншій рентабельності, така технологія дає навіть більше прибутку у грошовому еквіваленті, ніж перша технологія", - зазначає О. Примаков.
Третя технологія передбачає вирощування конопель для двох типів продукції - насіння та треста. За словами науковця, при її використанні основні витрати лягають на мінеральні добрива, насіння і дизельне пальне.
Норма висіву при застосуванні цієї технології складає 50 кг/га або 3 млн/га.
Витрати на вирощування і виробництво волокна у звітний період, за підрахунками фахівців Інституту, склали всього 13460,80 грн/га. Прибуток - 24739,20 грн/га або 183,8%.
"Затрати на гектар в цій технології будуть середніми серед усіх трьох, а рівень рентабельності - найбільшим, адже отримуємо два види продукції", - підсумував О. Примаков.
В Україні в 2016 році коноплями було засіяно 3,5 тис. га, країна зайняла другу позицію за площами конопель серед європейських країн. Цього року прогнозують засіяти 6-7 тис. га. Основна причина такого стрімкого росту - високі рентабельність та ціна на продукцію коноплярства, а також попит на зовнішніх ринках. Основний недолік вирощування - потреба у спеціалізованій сільгосптехніці та великі затратить на виробництво та переробку.