На старті сорго!
Весна розпочалася, а значить — і новий виробничий сезон. Попереду — наполеглива та непроста праця, нові виклики та перемоги, багато цікавого та неочікуваного. Це стосується вирощування всіх сільгоспкультур, і сорго — не виняток. Ця культура — порівняно нова в Україні, тому потребує вдосконалення наявних та розробки нових технологій вирощування, активного впровадження його у вітчизняні кормовиробництво та харчову промисловість.
Поява сорго в Україні у багатьох асоціюється з ДП «Рейлін», яке вже протягом 25 років залишається лідером соргового руху в Україні, маючи величезний досвід популяризації та вирощування цієї культури. Нам є, що показати і про що розповісти. Тому пропонуємо цей рік провести разом з нами, слідкуючи за виїзними експедиціями у господарства, які вирощують сорго. Це буде надзвичайно цікаво та пізнавально, адже в перебігу заходів висвітлюватимуться актуальні теми та інноваційні рішення, а також ви матимете нагоду безпосередньо ознайомитися із їхнім впровадженням у виробництво. Ми побуваємо в господарствах, які вирощують американські гібриди сорго за технологіями no-till, простежимо за вирощуванням зернового та цукрового сорго в органічних технологіях, а ще — випробуємо технологію, яка передбачає підсів силосних гібридів сорго до озимих кормових культур, покажемо практичні рішення щодо згодовування сорго різним видам тварин і багато іншого. А наприкінці року підведемо підсумки спільної роботи, проаналізуємо помилки, зробимо висновки. Разом із нами ви здобудете наукові знання та отримаєте практичний досвід у вирощуванні та використанні сорго.
До мене, як до практикуючого агронома, за консультацією щодо сорго звертаються господарники з усіх регіонів України, а також — Казахстану, Білорусі, Польщі та інших країн. Хоча з 2014 р. площі під сорго в Україні значно скоротилися (на що вплинули останні події, пов’язані з політичною ситуацією в країні та окупацією територій, які активно займалися вирощуванням цієї культури), але інтерес до сорго як до культури з високим експортним потенціалом, цінної в сівозміні та важливої для збереження й покращення родючості ґрунту, а також перспективної для внутрішнього ринку — зріс.
За даними Міністерства аграрної політики та продовольства України, сорго займає четверту позицію в експорті зернових після кукурудзи, пшениці та ячменю, а за врожайністю воно не поступається кукурудзі, яка є прямим конкурентом сорго, а в зонах ризикового землеробства — навіть у декілька разів перевищує її. Так, 2018 року врожай зернового сорго американської селекції становив у середньому 60–80 ц/га. А найвищі його показники були отримані в с. Макіївка Рокитнянського рну Київської області — 144,3 ц/га зерна, що зафіксовано в Книзі рекордів України. До речі, за даними Міністерства сільського господарства США, в 2016–2017 рр. наша країна увійшла у десятку світових лідерів за врожайністю сорго.
Нові сучасні технології дають змогу знизити витрати на ЗЗР удвічі, тим самим зменшити собівартість вирощеної продукції та підвищити її рентабельність.
Сорго є важливою фуражною та харчовою і, що важливо, безглютеновою культурою Америки, Австралії та Африки. Якщо в Україні це ще нішева культура, то для Африки сорго — провідна харчова та кормова культура.
Сорго вирізняється високою пластичністю та пристосованістю до ґрунтових і кліматичних умов. Це теплолюбна і посухостійка рослина, яка добре витримує підвищену концентрацію солей у ґрунті (засолення), зростає на територіях із низькою вологістю та еродованих, малородючих ґрунтах.
Найбільші площі під сорго відведені в Америці та Австралії. Зокрема, в Австралії, де 95% території — пустеля, ця культура є, фактично, єдиною, здатною успішно рости в таких умовах. Те саме можна сказати й про посушливі штати США, такі як Техас, де не росте кукурудза і не завжди виживає соняшник: сорго там займає великі площі і є основною культурою в виробництві. Завдяки цьому в Техасі добре розвинене тваринництво, адже 80% раціону ВРХ там становить саме сорго.
Для вітчизняних аграріїв, особливо Миколаївської, Одеської, Херсонської, Дніпропетровської, Запорізької, Кіровоградської, Луганської та Донецької областей, де отримують низькі врожаї кукурудзи та ячменю, сорго є надійним альтернативним варіантом цим культурам. Цукрові гібриди сорго американської селекції ідеально придатні для потреб тваринництва і є предметом інтересу для тих, хто цікавиться відновлювальними джерелами енергії. Рослини сягають висоти 4 м, формують потужну вегетативну масу (1500 ц/га), а ті гібриди, що мають низький вміст лігніну (силосні), добре придатні для заготівлі силосу.
У світовому масштабі зерно сорго стоїть на третьому місці після пшеничного та рисового у харчуванні людини. В Україні також на полицях крамниць уже можна зустріти пакунки з крупою та борошном сорго з маркуванням «безглютеновий продукт». Із соргових круп готують плов, супи, каші та навіть нетрадиційні для України суші, а з борошна за особливими рецептами випікають хліб, млинці та всілякі смаколики, зокрема тістечка. Зерно сорго містить вітаміни групи В, С, Е, РР, біотин (вітамін Н), калій, магній, кальцій, фосфор, тощо. А як антиоксидант і протизапальний засіб воно чи не корисніше, аніж чорниця й гранат, адже в 1 г зерна сорго міститься до 62 мг поліфенольних сполук, які мають протизапальні властивості.
Калорійність сорго різниться, але в середньому крупа має близько 350 ккал. Що цікаво, із зерна сорго виходить чудовий попкорн, що за смаком не поступається кукурудзяному. Також популярністю користується й сорговий крохмаль, якого отримують 650-700 кг із однієї тонни зерна.
Крім того, з зерна сорго виробляють харчовий і технічний спирт. Вихід спирту становить 300–350 л з 1 т зерна сорго, що на 35 л більше, ніж вихід спирту з 1 т кукурудзи. В Бразилії та Африці добре налагоджене виробництво пива із сорго. За смаком воно мало відрізняється від ячмінного, але собівартість його на 85% нижча. Нині соргове пиво завойовує ринки Америки, де броварі зі США свого часу запозичили цю ідею від мексиканців. Із солодкого соку цукрового сорго варять сиропи та патоку, виготовляють спирт, а з плівок зернового сорго отримують стійкі натуральні барвники для тканини.
Отже, сорго — надзвичайно витривала культура, незамінна у сівозмінах із соняшником, поживний корм для худоби, птиці й риби, цінна енергетична культура, а також важлива в харчовому раціоні людей. Радимо уважніше придивитися до нього й закликаємо активно вирощувати сорго та використовувати великий потенціал культури задля власного зиску!
Хороших вам урожаїв!
Г. Луцько, експерт із агрономічних питань ДП «Рейлін»