Спецвозможности
Новости

На порозі «сирної» війни

02.02.2012
782
На порозі «сирної» війни фото, иллюстрация

Росіяни погрожують не пускати до себе українську молокопродукцію. 

Г. Квітка

Росія та Україна знову на порозі економічних баталій. Услід за відомим тривалим газовим конфліктом цього разу з Москви загрожують оголосити війну «сирну». Поки що триває артпідготовка у формі обміну «люб’язностями».
Як відомо, у кожної війни є привід і причина. Приводом до нинішнього молочного протистояння можна вважати запровадження у нашій державі моделі Євросоюзу щодо контролю за безпечністю та якістю харчової продукції, а також наявність у деяких вітчизняних сирах сировини рослинного походження. Принаймні, саме звідти й «ростуть ноги».
Фітосанітарний план
За планами великих пертурбацій, на основі Держветфітослужби буде створено єдиний «компетентний орган», який і дбатиме про безпечність та якість продукції у ланцюзі від лану до столу. Про це сказано й в одному з указів Глави держави. «Компетентний орган» — уже в стадії формування: Держветінспекцію доукомплектовують спеціалістами з фітосанітарного напряму, з карантину та захисту рослин тощо. Сюди мають долучити і частину фахівців із гігієни харчування, хоча раніше кожна з цих інстанцій у процесі виробництва контролювала свій напрям.
А тепер за прикладом Євросоюзу Держветфітослужба перебирає на себе повноваження в повному обсязі: контролюватиме якість та безпечність продуктів харчування від внесення органічних та мінеральних добрив у грунт, кормів тварин, моніторинг залишків пестицидів і ветеринарних препаратів у продукції тваринного походження і до переробки рослинницької та тваринницької сировини, належного постачання споживачу, контролюючи логістичні ланцюжки та реалізацію по всій території держави.
Як запевнив під час прес-конференції директор департаменту ветеринарної медицини Державної ветеринарної та фітосанітарної служби Віталій Башинський, нині проблема залишається лише з санітарною службою. Тобто інші, зокрема служба карантину рослин, уже перейшли «під дах» Держветфітослужби. На його думку, ця реформа — на користь добросовісним виробникам. Так, нині кожна партія продукції тваринного походження, згідно із законом, має отримати відразу кілька супровідних документів: ветеринарне свідоцтво форми 2, супровідний документ, який посвідчує якість, і декларацію виробника. Приміром, ветеринарне свідоцтво коштує від 8 до 12 грн. «А зараз, — запропонував він, — уявіть, скільки партій підприємство виробляє за день! І порахуйте за місяць, за рік. Тепер форма 2 буде непотрібна, достатньо товарно-транспортної накладної. Усі показники продукту, що потрібні ветеринарам чи санітарам для того, щоб відстежити цю продукцію, вказуватимуться у товарно-транспортній накладній. Це колосальна економія! Тобто для виробників це чудова новина. А для тих, хто ніколи не турбувався про супроводжувальні документи, тобто просував свою продукцію під чужими брендами, — це, звичайно, катастрофа…».
Можна погодитися й з екс-міністром охорони здоров’я, народним депутатом Юрієм Гайдаєвим, який переконаний: «Байдуже, якого кольору кішка, аби вона добре ловила мишей ... Тобто якщо ветеринарна служба краще, ніж санітарна, контролюватиме якість продуктів харчування, нічого поганого в цьому немає».

Список Онищенка
Але повернімося до «сирної» війни. Олії у вогонь підлив керівник Росспоживнагляду Геннадій Онищенко. Колишній випускник Донецького державного медичного інституту й за спеціальністю — санітарний лікар, він своєрідно підтримав колег і, коментуючи ситуацію щодо повноважень із контролю за продуктами харчування в Україні, заявив: «Де-факто в цьому рішенні міститься визнання громадянина України твариною». Й додав, що російська санітарна служба, можливо, буде змушена піти на обмеження ввезення з України аграрної продукції через «негативні наслідки», до яких призведе передача ветеринарній службі функцій контролю якості продуктів харчування.
Ця заява відразу викликала шквал обурення з боку вітчизняних політиків. Народний депутат України Віктор Корж назвав висловлювання голови Росспоживнагляду «образливою провокацією». А перший заступник голови парламентської фракції Партії регіонів Михайло Чечетов розцінив заяву Геннадія Онищенка як спробу «вибити додаткові відсотки електоральної підтримки» напередодні майбутніх виборів президента РФ.
Міністр закордонних справ України Костянтин Грищенко повідомив, що взагалі не розуміє, чим Онищенку «не догодив» євродосвід контролю, який впроваджують у нашій країні. В будь-якому разі, вважає він, тепер найкраще для Онищенка — публічно вибачитися за свої висловлювання.
Голова Росспоживнагляду, схоже, замість принесення вибачень, заявив, що його відомство, проаналізувавши ситуацію на споживчому ринку в сегменті молочної продукції, дійшло висновку, що «за четвертий квартал 2011 р. сталося помітне погіршення споживчих якостей сирів, які постачають з України».
«Це помітний сегмент російського ринку. Тільки за останні десять місяців орієнтовний обсяг поставок становив 55,5 тис. т.», — додав чиновник.
Водночас на сайті Росспоживнагляду з’явився список «українських виробників», продукція яких викликає «особливу тривогу».
У профільній асоціації молочарів після ознайомлення з так званим «списком Онищенка» лише руками розводять. Там кажуть, що не можуть навіть пояснити, за якими критеріями його формували. Адже одне з перелічених підприємств нині взагалі не працює, і продукцію до Росії з 2006 р. не поставляло. Ще два заводи останнім часом відвантаження на ринок РФ також не здійснювали. А принаймні два підприємства взагалі не використовують у виробництві рослинні олії. Ще одне зі списку має дозвіл від Росії на постачання продукції з рослинними жирами.
На випад із боку голови Росспоживнагляду Геннадія Онищенка про те, що наші заводи активно домішують рослинні жири в сир, який постачають до РФ, голова нашої Держветфітослужби Іван Бісюк заявив, мовляв, обвинувачення безпідставні, позаяк московські санітари не надали Києву жодних офіційних документів на підтвердження своїх слів: «Немає проведеного службового розслідування з цього питання, немає звернення Росспоживнагляду».

Двічі в одну річку
Поки що триває війна слів. Але в цьому разі від слів до діла можна перейти доволі швидко. Досить згадати 2006 р., коли росіяни без особливих церемоній перекрили ввезення з України всієї тваринницької продукції. Тоді навіть у вагонах-ресторанах потягів, які вирушали до Росії, було заборонено продавати українські сири та ковбаси. І оскільки левову частку експорту нашої м’ясо-молочної продукції «ковтав» російський ринок, вітчизняні переробні підприємства зазнали мільйонних збитків. Щоправда, після відвідування російськими інспекторами українських молокозаводів і м’ясокомбінатів деяким із них було знову дозволено возити свою продукцію. Причому від людей компетентних доводилося чути нарікання, мовляв, за якими критеріями проходить відбір — не завжди зрозуміло: «Якби могли, продукцію деяких виробників і на внутрішній (український. — Авт.) ринок не пускали б». Тепер, схоже, історія повторюється, і у разі введення нових санкцій з боку РФ наш сир може стати «невиїзним».
Для вітчизняних підприємств це відчутний удар. Під Новий рік на складах заводів і полицях магазинів накопичилося близько 18 тис. т твердих сирів. Багато хто з наших споживачів купують їх хіба що на свята — надто вже «кусаються» ціни. Але навіть якщо росіяни відмовляться від поставок українського сиру, великого його здешевлення на внутрішньому ринку, кажуть фахівці, навряд чи варто очікувати. На січневі свята цей продукт мав у громадян підвищений попит — сиру на складах залишилося не так уже й багато. До того ж, цей товар не надто швидко псується, тож його можна продавати впродовж не одного тижня. А якщо заводи й знизять оптово-відпускні ціни на кілька гривень за кіло, то торгівля особливо не поспішатиме переписувати цінники в бік зменшення. Та й сировини для виробництва сиру нині поменшало: взимку в господарствах надої значно скорочуються.
Щодо виробників, то у разі проблем із реалізацією сиру вони, швидше за все, переорієнтуються на випуск продукції з незбираного молока, яка здатна приносити швидкі гроші.
Втім, фінансових втрат заводам все одно не уникнути. І хоча офіційної інформації про заборону ще немає, деякі українські молокопереробні підприємства, які торгують із РФ, уже починають зазнавати збитків.
За сир насущний! Другий фронт
Та життя не стоїть на місці і у ситуації на україно-російському молочному фронті після бурхливих «сирних» подій з «артобстрілом» з образливих висловлювань, начебто, намітилося перемир’я. Конфлікт почав було залагоджуватися — можливо, далися взнаки двосторонні перемовини на міністерському рівні. Від київських і московських аграрних чиновників у бік один одного посипалися навіть офіційні реверанси.
Так, міністр сільського господарства Росії Олена Скринник зазначила, що не бачить проблеми в українських сирах. Про це вона заявила на прес-конференції у Берліні, під час сільськогосподарської виставки, на яку поїхав і наш аграрний міністр. Журналісти з Києва цікавилися, чи можна вважати вичерпаним «сирний» скандал між Україною та РФ.
«Я вважаю, що це питання і не стояло, тому що ми як реалізовували цю продукцію, так і продовжуємо її реалізовувати», — сказала російський міністр.
За її словами, вона вже обговорила цю проблему з українським колегою Миколою Присяжнюком. «Ми дійшли спільної думки, що не бачимо в даному питанні жодних проблем», — зазначила Олена Скринник.
Російський міністр наголосила, що й надалі розглядає Україну як важливого партнера в аграрному секторі. «Наша сільськогосподарська продукція у вашій країні та українська в Росії реалізуються на сьогодні з підвищеним трендом», — підкреслила вона.
Своєю чергою, міністр аграрної політики та продовольства України Микола Присяжнюк запевнив: «Ніяких проблем і загроз імпорту українських сирів до РФ немає. Наша продукція якісна і відповідає стандартам. Якість вітчизняної продукції влаштовує основного споживача — країни СНД. Наші служби працюють з російськими у звичайному режимі, адже якість продуктів харчування — це відповідальність кожної країни».
А Микола Азаров поїхав знайомитися з ситуацією у регіони. Прем’єр побував у Хмельницькому на маслосирбазі і скуштував там сиру. При цьому ніяких вад в українському харчі так і не знайшов. Опісля дегустації, високопосадовець розповів журналістам, що немає жодних підстав для обмеження імпорту українських сирів та іншої молочної продукції на російський ринок.
За словами М. Азарова, якщо РФ введе санкції щодо української молочної продукції, то, насамперед, сама й постраждає, «тому що наші сири високої якості та дешевші, а значить, російські громадяни будуть змушені купувати більш дорогі польські сири».
Очільник уряду додав, що про якість української молочної продукції також свідчать результати перевірок, проведених російськими спеціалістами.
Окрім того, прем’єр-міністр підкреслив, що торгово-економічні «відносини між Україною і Росією суворо регулюються заключними договорами, порушувати які нікому не можна. На першій же зустрічі керівництва України і Росії ці питання будуть досить жорстко поставлені та, безумовно, вони будуть зняті».
Та не встигли телевізійники толком змонтувати сюжет з оптимістичними висловлюваннями та райдужними прогнозами вітчизняних чиновників, як з’явився ще один список українських підприємств (див. текст у рамці), які, начебто, підмішують рослинні жири у молочну продукцію. На офіційному сайті Росспоживнагляду було розміщено повідомлення такого змісту: «Під час вибіркового дослідження зразків, які перебувають в обороті сирів виробництва України,.. встановлено, що всі 14 зразків сирів мають у складі рослинні жири, інформацію про наявність яких не зазначено на етикетці, що вводить в оману споживача продукції...». Отже, виходить, наголошував сайт, що українські виробники порушують російський федеральний закон «Технічний регламент на молоко й молочну продукцію».
Така інформація Росспоживнагляду ставить під сумнів сповнені оптимізму запевнення українських високопоставлених чиновників. Тож молочний конфлікт, схоже, тільки набирає обертів. Погано те, що у «сирній» війні, як і у будь-якій іншій, втрати будуть обопільними. Українські переробні підприємства недорахуються прибутків, а російські споживачі — дешевого сиру у магазинах. Але, вочевидь, економічні вигоди від співпраці велика політика відсуває на другий план. Тож — далі буде…

Интервью
Компании «Унифер» — 20 лет! Событие действительно знаменательное, потому что «Унифер» - это незаурядное явление на украинском агрорынке. С активной деятельностью компании связаны появление и внедрение в Украине новейших технологий: первые... Подробнее
координатор проекта "Купуймо разом!" Томаш Будзяк
Сельское хозяйство относится к тем отраслям, где объединение может принести к значительному повышению конкурентоспособности. По инициативе крупнейшей в Польше гастрономической закупочной группы Horeca GGZ в Украине будет создана... Подробнее

1
0