Спецможливості
Новини

На Львівщині фермер вирощує персики та вишні за допомогою власної метеостанції та інтернет-технологій

31.10.2020
937
На Львівщині фермер вирощує персики та вишні за допомогою власної метеостанції та інтернет-технологій фото, ілюстрація

Фермерське господарство «Ґрін Ґарден» заснував на початку 2012 року Олег Рудницький. Понад 38 га саду з яблунь, груш, сливи, персиків та вишні росте в селі Новосілки Буського району, Львівської області. Наразі це один із перших в Україні високотехнологічних садів із власною метеостанцією та інтернет-технологіями.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на agronews.ua.

Відповідальний господарський підхід тут помітно у всьому: охайному подвір’ї з їдальнею та кімнатами для працівників, і, звісно, у технологічному, доглянутому саду.

Уся ділянка — обладнана крапельним поливом, через який рослини отримують не лише вологу а й поживні речовини.

На території — власна свердловина, штучна водойма, метеостанція та швидкісний інтернет й відеоспостереження.

Сортують яблука й персики на сортувальній лінії потужністю 2-3 тонни/година. Для довгострокового зберігання товару у господарстві ввели в експлуатацію фруктосховища на 2 тисячі тон продукції, з регульованим газовим середовищем. Це дає змогу виробникам постачати свіжу продукцію майже цілий рік до місцевих супермаркетів та ринків, в тому числі — на відомий ринок «Шувар».

Вирощування фруктів в сучасних умовах потребує не лише специфічних знань і досвіду, а й уміння працювати на перспективу. Прагнучи продовжити короткий термін реалізації продукції та водночас створити її додану вартість, садівники розширюють бізнес і починають переробляти свою продукцію.

Інтерв'ю
Нині соя — одна з головних культур у структурі посівних площ багатьох господарств в Україні. Чому так? Тому що соя — важлива сільськогосподарська культура, яку вирощують для отримання білка й олії. Унікальні властивості цієї культури... Подробнее
За високої інтенсивності інвазій паразитарні захворювання можуть завдавати господарствам чималого виробничого клопоту та призводити до вагомих економічних збитків. Так, за даними фахівців, втрати молочної продуктивності можуть сягати 20-60... Подробнее

1
0