Спецможливості
Новини

Тренди в АПК: монополізація бізнесу і зубожіння домогосподарств

03.02.2017
1787
Тренди в АПК: монополізація бізнесу і зубожіння домогосподарств фото, ілюстрація
Якщо в 2004 році домогосподарства забезпечували 60% всього агровиробництва в Україні, то вже в 2016-му їх частка впала до 40%, і продовжує скорочуватися і далі

У сільському господарстві присутній тренд монополізації бізнесу і зубожіння домогосподарств, а також розорення сільських територій, і як наслідок - зниження чисельності сільських жителів через міграцію за кордон.

Такі висновки зробив директор громадської організації «Європейський аналітичний центр», доктор економічних наук Василь Голян, пише propozitsiya.com з посиланням на forbes.net.ua.

Зокрема, випуск сільськогосподарської продукції домогосподарствами знижується на тлі зростання частки підприємств, що входять в інтегровані підприємницькі об'єднання холдингового типу, які продовжують монополізувати родючі чорноземи лісостепової зони України. Якщо в 2004 році домогосподарства забезпечували 60% всього агровиробництва в Україні, то вже в 2016-му їх частка впала до 40%, і продовжує скорочуватися і далі.

Експерт підкреслив: зростання виробництва сільськогосподарської продукції через нарощування обсягів її випуску на сільськогосподарських підприємствах на тлі відсутності передумов зростання добробуту місцевого населення посилює соціальну нестабільність на селі, і відповідно, веде до загальної дестабілізації ситуації в країні.

Сільськогосподарські підприємства, що входять до підприємницьких об'єднань холдингового типу, експлуатують значні площі сільськогосподарських угідь, і отримують, таким чином, значні обсяги земельної ренти.

При цьому заробітна плата працюючих на цих підприємствах селян в реальному вимірі з урахуванням індексу цін виробників істотно не збільшилася.

Так, інтенсивний розвиток АПК призвів до підвищення рівня середньої зарплати в даній сфері бізнесу. Номінальне її значення з 2002 року збільшилося в 24 рази і досягло 4432 грн в 2016-му. Разом з тим, реальна купівельна спроможність середньої зарплати в агросекторі залишається на рівні докризового 2008 року.

Рівень оплати праці в агробізнесі залишається нижче, ніж в загальному по економіці. У 2016 році розрив між середньою заробітною платою в цілому по Україні та відповідним показником в сільському господарстві становив майже 1000 грн.

Ключові слова: АПК, монополизация

Інтерв'ю
В Україні дедалі частіше говорять про смерть аграрної науки, і про неефективність роботи НААН. Про можливі варіанти виходу науки із кризи та про перспективні розробки науковців у інтерв`ю propozitsiya
Николай Сафонов
Потенціал зростання органічного сегменту великий, його частка може досягти 5-10%. Тоді як поки що в Україні на нього припадає це менше 0,1% від загального споживання продуктів харчування. І статися це може в найближчі 5-10 років. Багато що... Подробнее

1
0