Міністр економіки пояснив, чому іноземці не скуповуватимуть українську землю: у нас унікальне рейдерство та суди
Після відкриття ринку землі сільськогосподарського призначення іноземні компанії не будуть масово скуповувати землю, бо в Україні велика кількість внутрішніх проблем. Про це в інтерв’ю hromadske заявив міністр економіки, торгівлі та сільського господарства Тимофій Милованов. Про це пише propozitsiya.com з посиланням на hromadske.ua.
«По-перше, досвід країн Східної Європи показує, що іноземці майже не заходять. Нащо вони підуть в Україну, якщо вони можуть зайти в іншу країну?», — сказав він.
На припущення, що через те, що в Україні унікальна земля, Милованов відповів: «У нас унікальні проблеми з рейдерством, у нас унікальні проблеми із судами, з фінансовою системою, у нас дорожчий капітал, у нас дороги. Нам, ще далеко, треба самим розвиватися».
Міністр допускає, що іноземці зайдуть на український ринок, але їх буде небагато.
«Друге. Іноземці в Україні вже є. Вони працюють через оренду землі, щонайменше ми знаємо про 1-1,3 тисячі компаній. Вони десь обробляють 4-5% землі. Що з ними робити? Вигнати їх? Ті, хто обробляють землю та дають робочі місця, ми їх виженемо? Це неправильно», — зазначив Милованов.
Він додав, що влада не може дозволити працювати в Україні цим іноземним компаніям, а решті — заборонити.
«Тобто, вони будуть такі посередники-спекулянти, що тільки через них іноземці зможуть купувати землю? Хай між собою роблять якісь оборудки? Це нереально», — резюмував міністр.
Раніше в уряді заявили, що планують перевіряти походження грошей, за які купуватимуть сільськогосподарську землю. Також в уряді повідомили, що дозволять іноземним компаніям продавати та купувати земельні паї. Водночас для цього цим компаніям треба створити юридичну особу в Україні.
19 вересня прем'єр-міністр України Олексій Гончарук заявив, що ринок землі в Україні запрацює 1 жовтня 2020 року.
Президент України Володимир Зеленський доручив парламенту до 1 грудня 2019 року ухвалити законопроєкт про ринок земель сільськогосподарського призначення.
Зазначимо, що через заборону на продаж сільськогосподарської землі в Україні (дію мораторію на продаж) єдиним способом передати землю іншій зацікавленій особі за винагороду є її здача в оренду. Договори на оренду землі зазвичай є довгостроковими та укладаються в середньому на 8-10 років. При цьому, вартість оренди земельних паїв є заниженою, а ринок — неконкурентним, адже, як правило, на оренду паїв претендує лише один орендар, який і диктує ціну.
До інформації: Рада проголосувала за продовження мораторію на продаж сільськогосподарської землі 20 грудня 2018 року. Це рішення підтримав 231 депутат. У Мінекономіки рекомендували президенту цей закон заветувати. Президент підписав закон 4 лютого 2019 року.
22 травня 2018 року стало відомо, що Європейський суд з прав людини визнав мораторій на продаж землі в Україні таким, що порушує права людини та рекомендував скасувати його.