Мікродобрива для озимої пшениці
Оптимальний розвиток озимої пшениці в осінній період відбувається за умови достатнього забезпечення рослин вологою, елементами живлення та сприятливого температурного режиму.
Рослини поглинають мікроелементи в незначних кількостях, проте вони необхідні для нормального перебігу низки важливих процесів, зокрема для азотного обміну, корегування активності ферментів та підсилення фотосинтезу. Наприклад, бор, цинк, молібден сприяють зростанню активності фотосинтезу. Доведено, що мікроелементи позитивно впливають на здатність рослин протидіяти несприятливим факторам під час їхнього вирощування. Вони поліпшують холодо-, жаро-, соле-, посухостійкість, а також стійкість до вилягання і грибних хвороб. Відомо, що передпосівна обробка насіння озимої пшениці низкою мікроелементів підвищує стійкість пшениці до бурої листкової іржі. Було встановлено, що мікроелементи здатні прискорювати розвиток рослин. Так, у дослідах із озимою пшеницею та суданською травою було виявлено, що бор прискорює розвиток колосових квіток і збільшує їхню кількість. Тому наявність у грунті якомога більшої кількості доступних елементів живлення позитивно впливатиме на врожайність культури.
Початкові фази вегетації пшениці озимої визначають подальший розвиток і продуктивність культури в цілому. Достатньо розвинені восени посіви пшениці добре зимують і швидко відновлюють весняну вегетацію. Проте на практиці виробники зерна стикаються із низкою проблем у період висівання озимини: недостатньою вологістю грунту, низькими температурами, неоптимальними показниками кислотності орного шару — всі ці несприятливі фактори спричинюють низьку доступність елементів живлення для рослин пшениці. Великою проблемою рільництва в умовах сьогодення є неоптимальне значення рН на значній кількості розорених земель. Встановлено, що висока кислотність здатна знижувати продуктивність поля на 30–40%. Так, уже за зменшення показника рН грунту до рівня 5,0 знижується рівень доступності для рослин таких елементів, як-от: азот, фосфор, калій, сірка, кальцій, магній, бор, молібден, — тобто тих, що значною мірою забезпечують нормальний ріст і розвиток рослин. Негативний вплив кислотності можна зменшити шляхом вапнування кальцитом (СаСО3) або доломітом (СаСО3.МgCO3).
Використання мікродобрив у посівах озимої пшениці разом із внесенням азоту, фосфору і калію дає змогу оптимально забезпечити культуру елементами живлення, що позитивно впливає на врожайність і якість зерна.
Залізо низка авторів відносить до мікроелементів, а деякі — до макроелементів. Але якщо брати до уваги лише потребу рослинного організму в цьому елементі, то залізо можна впевнено віднести до першої групи. В рослинному організмі залізо виконує низку важливих функцій: він бере участь у процесах дихання, фотосинтезу, відновлення азоту та сірки. Цей хімічний елемент входить до складу таких ферментів, як каталаза, пероксидаза. Також за нестачі заліза неможливий синтез хлорофілу, за його дефіциту, як і за азотного голодування, розвивається хлороз. На молодих листках утворюються світлі плями, потім світлішають листкові жилки, і зрештою весь листок біліє і передчасно відмирає.
Для запобігання або усунення вже виниклого дефіциту заліза в посівах пшениці озимої добрі результати дає внесення комплексних водорозчинних мікродобрив у період осіннього або весняного кущіння. Застосовується здебільшого Келкат Мікс Кальцій у нормі 0,5 кг/га, Келкат Fe — 0,2–0,3 кг/га.
Мідь, як і більшість елементів живлення, не може бути замінена іншим елементом або їхнім поєднанням. Вона входить до складу окисно-відновних ферментів, бере участь у процесах фотосинтезу, вуглеводного і білкового обміну. Під впливом міді посилюється інтенсивність дихання і синтезу білка, що не тільки затримує старіння рослин, а й підвищує їхню стійкість до стресових факторів: знижених температур, посухи і грибних хвороб.
Озима пшениця дуже чутлива до дефіциту міді в грунті. Нестача цього мікроелемента викликає зниження активності синтетичних процесів і призводить до накопичення розчинних вуглеводів, амінокислот та інших продуктів розкладу складних органічних речовин. Низький вміст міді в грунті може проявлятись на злакових рослинах у вигляді побіління і підсихання кінчиків молодих листків. Згодом уся рослина набуває світло-зеленого забарвлення, затримується настання фази колосіння. За глибокого дефіциту міді стебла озимої пшениці сохнуть, на листках розвивається синьо-зелений глянець. Такі рослини не дають урожаю (або ж його якість дуже низька).
Для усунення симптомів дефіциту міді на ранніх етапах вегетації озимини застосовують мікродобриво Келік Мікс у нормі 0,3 л/га у фазі кущіння культури.
Марганець за впливом на обмін речовин у рослинах схожий на магній і залізо. Він бере участь у різних окисно-відновних реакціях, а в світловій фазі фотосинтезу сприяє розщепленню молекул води. Крім фотосинтезу, марганець потрібен для синтезу вітаміну С. Ознаки дефіциту марганцю в рослин озимої пшениці частіше проявляються на карбонатних, із високим вмістом вапна, грунтах, а також на інших типах грунту, де значення рН перевищує 6,5. Нестача марганцю стає помітною спочатку на молодих листках — на них проявляються чіткі ознаки хлорозу. На відміну від хлорозу, викликаного дефіцитом заліза, за нестачі марганцю у злакових у нижній частині пластинок листків з’являються сіро-зелені або бурі плями з темнішими краями, які поступово зливаються.
Марганцеві добрива здатні підвищити урожай зернових культур на 1,5–3,5 ц/га. Добрі результати дає використання гранульованого марганізованого суперфосфату (для його виготовлення до суперфосфату додають 10–15% марганцевого шламу). Також доцільно застосовувати сірчано-кислий марганець (MnSO4.5H2O) — кристалічний порошок, добре розчинний у воді, який вносять під оранку або в передпосівну культивацію грунту в кількості 2–3 кг/га. Також доцільно проводити передпосівне обпудрювання насіння пшениці сірчанокислим марганцем і тальком у пропорції 50:200 г на 1 ц насіння.
Цинк бере участь у великій кількості фізіологічних процесів, зокрема в синтезі білка та ауксинів, він сприяє кращому засвоєнню рослинами культури інших елементів мінерального живлення. Цинкове голодування частіше проявляється на піщаних і карбонатних грунтах. Мало доступного для рослин цинку на торфовищах та інших малородючих грунтах. Щодо цинку озима пшениця не є особливо чутливою, проте за його низького вмісту виникає затримка росту рослин, зменшується кількість хлорофілу в листках. Низький вміст цинку в грунті сильніше впливає на формування зерна, аніж на розвиток вегетативних органів. У разі глибокого дефіциту цього елемента спостерігається поява світлих прожилок між жилками у старих листках, затримується достигання врожаю. За тривалого зберігання такого врожаю може виникати гідроліз білків у зерні, що значно погіршує його якість.
Для забезпечення зернових культур цинком найчастіше використовують цинкові полімікродобрива і сірчанокислий цинк. Цинкові полімікродобрива — це дрібний порошок темного кольору, який містить 19,6% окису цинку. Ці добрива застосовують безпосередньо внесенням у грунт із розрахунку 5–10 кг діючої речовини на один гектар. Для позакореневого підживлення їх застосовують здебільшого у фазі кущіння (0,02–0,05%-й розчин сульфату цинку).
Бор необхідний для розвитку меристем. Під дією цього мікроелемента поліпшуються процеси синтезу і переміщення вуглеводів із листків до генеративних органів та коренів. Бор сприяє кращому поглинанню кальцію рослинами, тож навіть у разі достатньої кількості останнього в грунті, але за нестачі бору проявлятиметься дефіцит кальцію. За дефіциту бору порушуються процеси синтезу вуглеводів, закладання і формування генеративних органів та утворення насіння. Поступово знижується інтенсивність росту верхівок пагонів. За глибокого борного дефіциту точки росту відмирають, пригнічується розвиток кореневої системи рослин. У пізніші фази вегетації пшениці дефіцит бору спричинює утворення великої кількості стебел-недогонів. Нестача бору не тільки негативно впливає на врожайність озимини, а й знижує якісні показники зерна.
Для запобігання дефіциту бору в посівах пшениці озимої застосовують низку борних добрив, зокрема борну кислоту — дрібнокристалічний порошок білого кольору, що містить близько 17,2% бору. Добрі результати дає обробка борною кислотою насіння озимої пшениці перед висіванням — на 1 т насіння витрачається 350–500 г добрива. Бормагнієве добриво — порошок білого або сірого кольору, що містить 2,3% бору і 14% магнію. Бор у добриві міститься у водорозчинній формі, для обробки насіння потрібно 10–20 кг/т. Іншим способом забезпечення рослин пшениці бором є внесення борного суперфосфату під час проведення передпосівного обробітку грунту.
Молібден насамперед справляє значний позитивний вплив на бобові, оскільки стимулює розвиток бульбочкових бактерій, проте й для інших культур цей елемент також досить важливий. Він бере участь у фосфорному та азотному обміні, посилює синтез хлорофілу. Найбільша кількість молібдену міститься в молодих вегетуючих органах рослин. Зовнішні ознаки дефіциту молібдену в рослинах схожі до азотного голодування. За нестачі цього елемента на листках пшениці з’являються світло-жовті або блідо-оранжеві плями між жилками. Молоді листки скручуються всередину, точки росту відмирають. Глибокий дефіцит молібдену найчастіше спостерігається на кислих грунтах, у яких показник рН менший від 5,2. У такому разі доступність молібдену здатне підвищити вапнування грунтів.
Для усунення молібденового дефіциту перед висівом насіння пшениці доцільно обробити молібдатом амонію: на гектарну норму насіння його витрачають 30–75 г. За прояву дефіциту молібдену на початкових етапах вегетації пшениці проводять позакореневу обробку посівів молібдатом амонію — 150–300 г/га.
В. Ходаніцький