Курс на успіх
До чого прагнути - ніхто за вас не вирішить. Та якщо ви знаєте, куди хочете прийти, тоді беріть олівець - і до роботи. Вчитимемося формулювати цілі. У вас вони вже є? Це прекрасно. Але, можливо, щось залишилось поза вашою увагою...
До чого прагнути - ніхто за вас не вирішить. Та якщо ви знаєте, куди хочете прийти, тоді беріть олівець - і до роботи. Вчитимемося формулювати цілі. У вас вони вже є? Це прекрасно. Але, можливо, щось залишилось поза вашою увагою...
Уміння ясно й всебічно сформулювати мету діяльності компанії є неодмінною умовою довгострокового успіху.
Для початку розглянемо правило постановки мети, відоме під назвою SMART за першими літерами англійських слів, що розкривають його зміст (в англійській мові слово smart означає "розумний, тямущий, кмітливий"). Це методичне правило №1.
Друге важливе правило полягає в тому, що потрібно вміти чітко розкласти на складові поставлену мету верхнього (вищого) рівня, щоб вона перетворилася у взаємопов'язаний набір дрібніших цілей. "Кожен солдат має знати свій маневр!". Якщо ви хочете, щоб ваші співробітники спільно рухалися до загальної мети, вам потрібно опанувати мистецтво декомпозиції (розкладання) великих цілей на їхні складові. Тут вам знадобиться розуміння загальної моделі діяльності вашої організації (див. "Пропозиція", №09, 2011, с. 50- 52). Якщо такої моделі немає, то неможливо зробити змістовну (результативну) й ефективну декомпозицію, яка об'єднає, синхронізує спільні зусилля всієї організації.
Змістовні характеристики цілей
"Хороша мета". Відомий консультант Іцхак Адизес (див. його модель у "Пропозиції" №09, 2011, с. 52) сформулював своє поняття правильного, збалансованого набору цілей. Вони мають робити організацію результативною й ефективною як у короткому часовому проміжку (сьогодні, тут і зараз), так і передбачати її результативність та ефективність на тривалий проміжок часу.
Нагадаю, що Адизес у своїх міркуваннях виділяє такі "організаційні вітаміни":
Е - підприємництво;
А - адміністрування;
Р - уміння виробляти реальний продукт;
I - внутрішня інтеграція.
Набір усіх цих чинників є важливою умовою "правильних цілей". Потрібно відповісти на питання: коли, як, що і хто? Така постановка мети дає змогу вирішувати й нагальні проблеми організації, і готуватися до можливих та вкрай потрібних змін, щоб вони не заскочили зненацька.
Є й інші варіанти конструювання "надійної" збалансованої мети, які виділяють її важливі, значимі складові. Так, наприклад, легендарний Пітер Друкер пропонував бізнесу такі ключові розділи, за якими бажано встановлювати взаємопов'язані цілі:
Ринкове становище
Інновації
Продуктивність
Матеріальні й фінансові ресурси
Ринкове становище
Інновації
Продуктивність
Матеріальні й фінансові ресурси
Прибутковість
Робота й навчання
Персонал і стосунки з ним
ідповідальність перед суспільством
Збалансована система показників. Прагнення "правильно" формувати набори цілей для організації призвело до створення великої кількості систем цілеформування, які розглядають збалансований набір цілей і показників їхнього досягнення. Найрозрекламованішою є так звана Balanced Scorecard (BSC) - Збалансована Система Показників Ефективності (ССПЕ) Д. Нортона й Р. Каплана. Автори пропонують такі напрями для формування мети: фінанси, процеси, клієнти, персонал. Такий набір напрямів дає можливість розглядати організацію не тільки з фінансового погляду, що на сьогодні переважає в українському бізнесі. Фінансові результати дуже важливі, але це як "панель приладів" у літаку, яка показує висоту, швидкість і т.д. Панель приладів не керує літаком, за штурвалом сидить пілот, який дивиться на прилади й приймає управлінські рішення. Потрібно розуміти, що тільки фінансові прилади не вичерпують усі аспекти діяльності організації. По кожному напряму потрібно, з огляду на особливості організації, вибрати важливі ключові цілі й позначити цільові показники їхнього досягнення.
Урахування інтересів різних груп (А. Пригожин). Будь-яка серйозна мета, що виникає в організації, має враховувати інтереси цілого ряду зацікавлених сторін - ринку (клієнтів), персоналу, менеджменту, власників тощо. Можна дрібнити або збільшувати підрозділи залежно від специфіки організації. Власне, добре поставлений набір цілей покликаний збалансувати всі інтереси, оскільки будь-яка діяльність потребує об'єднання зусиль, а не боротьби між групами.
Структурування й взаємопов'язаність
Організація - це, передусім, сукупність різних процесів (бізнес-процесів), які ведуть до створення продукту, "ланцюжок створення цінностей". Ставлячи мету, потрібно чітко розуміти, до якої групи бізнес-процесів вона належить. Процеси діляться на "основні", "забезпечувальні", "управління", "розвитку". Не слід забувати про "основні" процеси, бо саме вони є сенсом існування організації. На жаль, часто невиправдано багато уваги під час визначення цілей приділяють "забезпечувальним" процесам. Не забувайте, що "основні" бізнес-процеси потребують основної уваги, а також не переплутайте, де у вас "основні" процеси, а де все решта.
Цілі компанії й цілі співробітників мають бути взаємопов'язані! Чіткі та ясно сформульовані цілі, поставлені перед компанією, потрібно довести до відома співробітників. Щоправда, у співробітників є свої внутрішні мотиваційні установки й свої цілі, яких вони хочуть досягти, працюючи в організації. Якщо цілі, які ви як менеджери ставите перед співробітниками, суперечать тим цілям, які перед собою поставив співробітник, тоді справи кепські. Цілі зовнішні і внутрішні мають бути ув'язані. Тож коли менеджер ставить конкретну мету співробітникові, він має переконатися, що той її розуміє, приймає й готовий досягати.
Далі буде. З наступної статті ви дізнаєтесь, яке значення має внутрішня культура організації для управління нею.
Сергій Теплов
спеціально для “Пропозиції”