KUHN Multi-Master — усім плугам майстер
Компанія KUHN пропонує широку лінійку плугів, серед яких є як навісні, так і напівпричіпні моделі.
Справжніми бестселерами на ринку України є навісні плуги Multi-Master, які агрегатуються з тракторами потужністю від 80 до 245 к. с. Обираючи потужність трактора для агрегатування слід виходити із розрахунку 30–35 к. с. на один корпус плуга (обираючи менш потужний трактор, ви не отримаєте бажаної якості роботи, своєю чергою, збільшення потужності від рекомендованої призведе до передчасної поломки агрегату. Адже їхня конструкція чітко розрахована під певні навантаження). До цієї лінійки плугів входить п’ять моделей, що дає змогу підібрати оптимальний варіант ґрунтообробного знаряддя залежно від умов роботи: Multi-Master 103, 113, 123, 153, 183. Залежно від моделі, ці плуги відрізняються перетином рами. Так, у плугах моделей 103, 113, 123 перетин рами становить 120х120 мм, в у моделі 153 — 150х150 мм, а моделі 183 — 180х180 мм.
Саме тому впевнено можна стверджувати, що ці плуги спроєктовані для інтенсивного використання в особливо важких робочих умовах із застосуванням потужних тракторів. Міцність, зручність у використанні та можливість додаткового оснащення задовольнять усі вимоги сучасних аграріїв. Окрім збільшеного перетину рами, конструкція кожної моделі передбачає наявність трикутного підсилювача, що дає змогу легко витримувати критичні навантаження на раму плугів.
Аналізуючи конструкцію плугів компанії KUHN варто відмітити декілька технічних моментів, які вирізняють їх з-поміж інших машин як іноземного, так і вітчизняного виробництва.
Насамперед, це стосується механізму зміни ширини захвату, який вбудований у раму плуга, що забезпечує оптимальний захист механізму від зовнішнього забруднення. Крім того, всі шарнірні з’єднання хромовані, мають протиобертальну фіксацію і змонтовані на втулках, що унеможливлює заїдання рухливих елементів і відкидає потребу проведення частого технічного обслуговування.
Щодо робочих органів, то тут компанія також має власні «козирі». Полиці корпусів виготовлено з тришарової (триплексної) сталі з неоднаковими властивостями шарів спеціальної термообробки, що збільшує термін служби відвалу на 40% (найтовстіший робочий шар становить 3,3 мм).
Щодо захисних механізмів робочих органів рамної конструкції від перевантаження, то компанія KUHN пропонує механічну та гідравлічну системи захисту. До речі, на відміну від усіх виробників аналогічної техніки, механічна система захисту здійснюється за допомогою «болта на розрив». Наразі це технічне рішення є унікальним і пропонується лише на плугах цієї компанії. Порівняно із системою «болт на зріз» ця система унеможливлює «розбивання» технологічних отворів рами, що дає змогу без проблем експлуатувати машину впродовж тривалого часу, а згодом її вигідно реалізувати на вторинному ринку. «Болт на розрив» витримує навантаження до 3600 кг.
Система захисту за допомогою гідросистеми передбачає наявність у конструкції плуга гідроакумулятора та спеціальних гідроциліндрів на корпусах. Залежно від встановленого тиску у системі (можливе встановлення від 95 до 150 бар), максимальне навантаження на вістрі лемеша, коли спрацьовує система, може бути від 1600 кг. При цьому висота відхилення корпуса плуга становить до 80 см, що дає змогу оминути перешкоду у ґрунті і швидко повернутися у вихідне положення та продовжити роботу.
Для того, аби плуг якісно виконував свою роботу, потрібно правильно підібрати робочі органи.
Залежно від бажаного результату, обороту пласта на 135° чи 180°, слід обирати певний тип відвалів. Наразі компанія пропонує два типи відвалів, суцільні та смугові, які, своєю чергою, можуть бути циліндричними, гвинтовими, напівциліндричними або напівгвинтовими.
Попри схожість, всі ці робочі органи призначені для певного виду робіт. Для оранки з оборотом пласта на 135° слід обирати звичайні циліндричні полиці. Робоча швидкість повинна становити від 6 до 8 км/год. Збільшення швидкості не призводить до підвищення якості роботи, а навпаки, погіршує її.
Гвинтові полиці слід використовувати на задернілих ґрунтах та полях із великою кількістю рослинних решток на поверхні. Вони забезпечують повний оборот пласта. Але при цьому вони погано кришать ґрунт, порівняно з циліндричними відвалами. Оптимальна робоча швидкість становить 7–10 км/год. Для кращого загортання рослинних решток усі плуги комплектуються передплужниками — вони, залежно від кількості пожнивних решток на поверхні поля, різні.
Для якісного виконання робочого процесу у вологих умовах слід використовувати смугові полиці. Їхнє використання сприяє зменшенню тягового опору знаряддя, кращому подрібненню ґрунту та поліпшенню його фізико-механічних властивостей.
Хороший плуг завжди потрібен у господарстві, а відносно високі витрати на його придбання окуповуються дуже швидко. Тож не зволікайте — звертайтеся до офіційного дилера KUHN, компанії «ТЕХ-К», у вашому регіоні, адже наразі Multi-Master можна придбати на супервигідних умовах. Так, фінансові установи-партнери KUHN за програмою фінансування дають можливість взяти техніку компанії у лізинг усього під 0,1% річних.
А. Сухина
Коментарі
Сергій Савченко, керівник СТОВ «Лан» (Вінницька область):
У власному господарстві ми використовуємо традиційну технологію підготовки ґрунту під висівання. У структурі нашої сівозміни близько 30% займає кукурудза, врожайність якої становить понад 100 ц/га. Відповідно, на полях ми маємо просто величезну кількість рослинних решток, які для покращення мінералізації потрібно загорнути в ґрунт. Наразі у господарстві працює два плуги компанії KUHN — це Multi-Master, п’ять корпусів та Multi-Leader, вісім корпусів. Всі вони мають спеціальні полиці для роботи із великою кількістю пожнивних решток. Щодо оцінки їхньої роботи, то я навіть не знаю що сказати, адже з цими машинами — жодних проблем: вони якісно роблять свою роботу, при цьому навіть у тих випадках, коли агрегати інших виробників не можуть працювати. До того ж це справжня робоча «конячка», невибаглива у догляді. Відразу видно, що її конструктори попрацювали «на славу» — жодних претензій щодо міцності рами, передчасного спрацювання робочих органів у нас немає. А працюють вони у нас безвідмовно з 2016 року.
Володимир Калина, агроном ФГ «Калина» (Черкаська область):
Multi-Master 123, п’ять корпусів, у нашому господарстві відпрацював п’ять сезонів. Наразі його наробіток становить понад 4500 га. При цьому на ньому ще встановлено оригінальні, заводські долота. Я думаю, що цей факт — чи ненайкраще говорить про якість матеріалів робочих органів. Щодо якості роботи плуга в цілому, то із впевненістю заявляю — стерню соняшнику висотою 40–50 см він легко «вкручує» на дно борозни, при цьому на поверхні поля зовсім не залишається рослинних решток.
Рештки кукурудзи також для нього не становлять проблеми — хто не бачив поле до оранки, не може повірити, що перед нею не проводилося ніякого додаткового обробітку.
Щодо надійності рамної конструкції, то тут виробникам також слід поставити найвищу оцінку — за весь період експлуатації на рамі немає жодного зварного шва. У той час коли рами плугів інших, не менш іменитих виробників, просто на очах тріщали.