Коронакриза призвела до затоварення ринків сільгосппродукції у США
Запаси основних польових культур у США зараз знаходяться на найвищому рівні з сезону 1987/88 років.
Про це розповів президент американської аналітичної фірми AgResource Деніел Бассе під час вебінару, проведеного фірмою «УкрАгроКонсалт» 21 травня, пише propozitsiya.com.
Така ситуація стала наслідком як американо-китайської торгової війни, так і розладнання логістичних ланцюжків та закриття закладів харчування внаслідок карантину. Зокрема, експорт сільгосппродукції зі США до Китаю у 1 кварталі цього року, як і торік, не перевищив $3 млрд, тоді як за аналогічний період у 2015-18 р. р. він становив приблизно $5-6 млрд, а в 2014 р. – $8 млрд.
Перехід закладів харчування на доставку, про переваги і перспективи якої так багато писалося, не виправдав сподівань. У квітні їх оборот становив усього $32 млрд, хоча в попередні 2 роки щомісячний оборот закладів харчування, за рідкісним винятком, перевищував $60 млрд, а протягом попередніх 6 років не був нижчим за $45 млрд. Тобто, порівняно з докарантинним лютим оборот закладів харчування знизився приблизно вдвічі.
Продажі продуктів через супермаркети за цей період збільшилися з $55 млрд у лютому до понад $70 млрд у березні і $63 млрд у квітні. А попит на кукурудзу знизився через падіння попиту на пальне і, відповідно, на етанол.
Затоварювання призвело до зниження цін на всі продукти, окрім рису, який найширше застосовується під час приготування їжі вдома, та сорго, яке не підпало під китайські обмеження на американський імпорт.
Отже, станом на 10 травня рис подорожчав порівняно з 1 січня на 19%, тоді як цукор подешевшав на 3%, пшениця – на 11%, соя – на 14%, бавовна і живець ВРХ – на 19%, кукурудза – на 21%, етанол – на 23%, живі свині – на 35%, молоко 3 класу – на 11% і 4 класу на 35%. Станом на середину квітня ціна живої ВРХ становила половину від рівня, зафіксованого на 1 січня.