Спецможливості
Новини

Коли на повну силу запрацює ринок землі, — експерти

17.12.2021
1223
Коли на повну силу запрацює ринок землі, — експерти фото, ілюстрація

В офісі Land Club експерти обговорювали підсумки роботи ринку землі, а також перспективи на майбутнє.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на agropravda.

Серед спікерів — Алекс Ліссітса, ініціатор Land Club, експрезидент асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» та генеральний директор агрокомпанії ІМК, Дарія Ісакова, провідна експертка у галузі бізнес-комунікацій та супроводу інвесторів, Денис Башлик, Голова Держгеокадастру (2019-2020), фахівець із земельних відносин, Олександр Колотілін, в. о. Голови Держгеокадастру (2017-2019), фахівець із земельних відносин.

«Загальна кількість земельних транзакцій станом на сьогодні — 185 661 (садівництво, ОСГ, городництво та ін.). Купівлі-продажу з них — 49 058 одиниць, утім, якщо заглибитись, то по землях с.-г. призначення, картина дещо різниться. 127 361 транзакція — це суто спадщина», — зазначили експерти.

Якщо звузити аналіз земель до колишніх підмораторних, можна побачити реальні цифри: 20 622 — договори купівлі-продажу і 111 252 транзакцій. Сьогодні більшість ринку землі складає спадщина — 86 493 транзакції. Понад 4 000 договорів — це дарування.

«Середній розмір проданого паю — 3,6 гектара. Лідирують за продажем Харківська, Кіровоградська та Дніпропетровська області. За статистикою, більшість нотаріусів, які мають доступ до всіх необхідних реєстрів, кадастру та ін., працюють саме у даних регіонах», — зазначено у повідомленні.

Усього транзакцій по колишнім підмораторним землям із зареєстрованою ціною — 11 тис., тобто, більша кількість транзакцій не мають зареєстрованої ціни. І це є проблемою. Для того, щоб сформувати справжню ринкову ціну, потрібно як мінімум пів року. Але якщо нотаріуси не будуть вказувати реальну ціну цієї землі, то і справжня ринкова ціна формуватиметься довше.

«Наразі є проблеми неадекватного формування оцінювання, а також те, що ціна офіційна не реєструється. Держава досі не запровадила обов’язкову реєстрацію ціни під час здійснення угоди купівлі-продажу. Зрештою, якщо аналізувати те, що таки реєструється, — середня ціна перевищує 1 252 дол. за га, офіційна статистика вказує 1300 дол. за га», — зазначили експерти.

Якщо взяти обсяг ринку, то наразі щомісяця продається 18 700 га землі, або 5 155 унікальних продавців щомісяця продають землю. Загалом очікується, що наступного року на продаж буде виставлено 300 тис. га, що складе 1,1% від загальної кількості земель с.-г. призначення. Тобто, 64 тис. осіб, або 0,91% від загальної кількості землевласників готові будуть продати землю.

 

Інтерв'ю
Директор Сквирської сільськогосподарської дослідної станції Юрій Терновий
15 червня на Сквирській сільськогосподарській дослідній станції проводився щорічний День поля. Він був присвячений органічному землеробству, адже це єдина в Україні дослідна станція, спеціалізацією якої є органічне землеробство. Сайт «... Подробнее
Люди, які в усьому шукають позитив, відзначають, що нинішньої весни на полях хоча б хвороби не дошкуляють. «І так, і ні», — коментує ситуацію менеджер з технічної підтримки напряму захисту насіння компанії «Сингента», фітопатолог, кандидат... Подробнее

1
0