"Каргіл" цікавиться скупкою агроактивів, що в заставі у ліквідованих банків
Інтерес до скупки аграрних активів, що опинились у заставах по кредитам у ліквідованих банків, проявив американський агрохолдинг "Каргіл", який був акціонером ліквідованого "Дельта-банку". Передбачалось, що компанія First Financial Network (FFN), фінансовим директором якої є Тоні Каргіл, стане одним майданчиків торгівлі заставним майном, яке йшло по кредитам аграрних компаній. Про це розповів Олексій Маловічко, генеральний директор майданчику з електронних торгів UBIZ, пише propozitsiya.com з посиланням на agravery.com.
За його словами, було досягнуто неофіційних домовленостей, що права вимоги по кредитам з "цікавими заставами" будуть продані за 5% від вартості кредитів. "Але потім всі плани та домовленості поламались", - додав експерт.
Також О. Маловічко пояснив, що Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) не веде обліку об’єктів застави за їх профілем, лише за банківським номером кредитної угоди. По одному лоту на право вимоги кредиту може йти одразу декілька об’єктів застави, або ж навпаки – один об’єкт може виступати заставою по одразу декільком кредитам. Тому складно достеменно з’ясувати, які активи є заставою по тому чи іншому кредиту.
Але навіть якщо відомо об’єкт застави, то ще треба докласти зусиль, аби витребувати такий актив. Економічний експерт Борис Кушнірук пояснює - ФГВФО продає права вимоги як і по строковим, так і по простроченим кредитам. І в обох випадках може трапитись так, що покупець права вимоги муситиме добиватись передачі або суму боргу, або застави через суд.
Навіть якщо суд задовільнить такий позов на користь позивача, то і тут не факт, що вдасться таки заволодіти бажаним об’єктом, зазначає виконавчий директор ТОВ Електронні торги України Злата Пономарьова. За її словами, як правило в якості застав по довгостроковим кредитам агрокомпаній йдуть елеватори та складські приміщення, а також сільгосптехніка. Заставою під короткострокові кредити аграріїв, як правило, йде зерно, або ж інші "товари в обороті". "Але, як правило, по таким кредитам складно добитись або передачі застави, або ж повернення грошової суми кредиту, оскільки ж застава у “обороті”, позичальник може до безкінечності відкладати її передачу кредитору", - каже експерт.
Втім, як розповів радник порталу UBIZ.уа Дмитро Бойко, позичальники і по довгостроковим кредитам роблять усе можливе, аби убезпечити своє заставлене майно від продажу, у випадку, якщо самі не зможуть його викупити. В якості прикладу він навів Рокитнянський цукровий завод, який був заставою по одному з кредитів, право вимоги якого мав продавати ФГВФО. Власник заводу за "відкат" провів продаж обладнання цукрового заводу як арештованого майна, натомість встановив там біогазові установки, які купив по кредиту ЄБРР. "Звісно, ФГВФО продав права вимоги по цукровому заводу, але насправді новий власник отримав лише стіни заводу. Право вимоги кредиту на біогазові установкам належить ЄБРР", - каже експерт.