Спецможливості
Агрохімія

Яких хвороб слід чекати на соняшнику в 2020 році?

10.06.2020
16605
Яких хвороб слід чекати на соняшнику в 2020 році? фото, ілюстрація

Погода в травні стала сприятливою для розвитку хвороб. Це спонукало сайт «Пропозиція» поцікавитися, яких саме хвороб слід чекати на одній з основних польових культур — соняшнику, який для багатьох господарств виступає головним джерелом надходження коштів.

 

 

 

 

 

 

 

Про хвороби соняшнику знають усі. Водночас у наших аграріїв не сформувалася звичка проводити фунгіцидний захист цієї культури. Цей агрозахід багато хто вважає зайвою витратою грошей, відносячись до соняшнику відверто по-хижацькому: витиснути якомога більше, нічого не вкладаючи. Хоча саме «квітка сонця» для багатьох господарств є справжнім годувальником.

«Лише в останні роки дедалі більше аграріїв почали ставитися до фунгіцидного захисту цієї культури як до обов’язкового елемента в технології вирощування», — розповідає керівник агрономічного департаменту компанії «UKRAVIT» Олександр Мигловець. Відтак, додає він, з кожним роком усе більше аграріїв, які здійснюють один, два, а іноді й три фунгіцидних обробітки соняшнику. Все-таки соняшник просувається у більш вологі регіони — на Захід а навіть на Полісся, де вологи часто буває достатньо для поширення грибних захворювань. Крім того, скорочуються сівозміни, що ще більше призводить до накопичення патогенів у ґрунті.

Волога погода спостерігалася, зокрема, в травні нинішнього року. В зв’язку з цим менеджер з технічної підтримки протруйників компанії «Сингента», канд. с.-г. наук, один з провідних фітопатологів країни Світлана Чоні вважає, що цього літа на соняшнику слід очікувати в першу чергу пероноспорозу, септоріозу і білої гнилі.

Формування системи захисту, на її думку, повинно залежати від того, які хвороби завдавали максимальної шкоди на конкретному полі в останні 3 роки. Але в якості загальної рекомендації, особливо в умовах високої вологості й порівняно низької температури, Світлана Чоні радить препарат Амістар Екстра. «Ідеальним був би Амістар Голд, але його зараз складно знайти на ринку. Втім, достатньо ефективним буде Амістар Екстра», — пояснює вона.

Як додав менеджер з маркетингу компанії «Байєр» Ігор Бучинський, за наявності вологи після сівби часто перші ознаки хвороби спостерігаються уже у фазі 8–12 листків (вторинна інфекція). В цій фазі він радить застосувати фунгіцид, який захистить соняшник від широкого спектру хвороб — таких як септоріоз, альтернаріоз, фомоз, фомопсис, іржа та інші. При цьому, як наголошує Ігор Бучинський, фунгіцид повинен мати пролонговану дію та не спричиняти додаткового стресу для культури, якщо раптом погода зміниться з вологої на посушливу. Як приклад такого фунгіциду пан Ігор наводить новий фунгіцид Фокс®. Його оптимальна норма внесення становить 0,6–0,8 л/га. «Трьохрічні досліди, проведені фахівцями компанії «Байєр», показали кращу ефективність фунгіциду Фокс® від низки хвороб, вищу урожайність та безпечність використання, зокрема, в степовій зоні, в порівнянні з шістьма конкурентними препаратами», — говорить І. Бучинський.

За сильного розвитку хвороб, зокрема, фомопсису, сірої та білої гнилей, представник компанії «Байєр» рекомендує застосовувати фунгіцид Пропульс® нормою 0,8–1 л/га. Олександр Мигловець протии септоріозу та склеротиніозу (білої гнилі) — як стеблової, так і кошикової форм — радить застосовувати профілактично або за перших ознак хвороби один з наступних препаратів:

Капітал (азоксистробін, 150 г/л + ципроконазол, 60 г/л + епоксиконазол, 50 г/л) у нормі 0,7–1,2 л/га; 

Дезарал Екстра (карбендазим, 250 г/л + флутріафол, 125 г/л) у нормі 0,8–1, л/га та 

Захисник Екстра (тіофанат-метил, 405 г/л + флутріафол, 255 г/л) у нормі 0,45–0,6 л/га.

«Проти так званих несправжніх грибів, до яких відноситься і Plasmopara halstedii  — збудник пероноспорозу соняшника, необхідно застосовувати вузькоспеціалізовані діючі речовини, здатні контролювати саме таких збудників», — продовжує О. Мигловець. Серед максимально ефективних фунгіцидів проти пероноспорозу, що застосовують у посівах соняшника, він називає препарат Захист (цимоксаніл, 250 г/кг + металаксил, 100 г/кг), який радить вносити нормою 0,5–0,8 кг/га, залежно від габітусу рослин. «Основна його конкурентна перевага серед інших подібних продуктів — наявність двох системних вузькоспеціалізованих діючих речовин, що загалом забезпечують до 12 днів профілактичної дії та до 4 діб — лікувальної, що відсутнє у інших фунгіцидах різних компаній», — коментує О. Мигловець.

Ігор Бучинський радить застосовувати проти пероноспорозу соняшнику препарат Альєтт® за перших ознак  ураження в нормі 1,5–2 л/га. «Його діюча речовина має як акропетальний, так і базипетальний рух по рослині, завдяки чому досягається максимальний ступінь захисту рослини від кореня до точки росту», — пояснює він.

 

Богдан Малиновський, b.malinovskiy@univest-media.com

Інтерв'ю
Протягом останніх років соняшник в Україні — одна з найбільш рентабельних культур, яка для багатьох аграріїв є запорукою економічного добробуту. Саме тому Україна — один із найбільших виробників соняшнику та провідний експортер... Подробнее
Віктор Шеремета, заступник Міністра АПК з питань фермерства
На початку жовтня в Міністерстві аграрної політики та продовольства була введена окрема посада заступника міністра з питань фермерства. Ним став Віктор Шеремета, який раніше обіймав посаду Віце-президента Асоціації фермерів і... Подробнее

1
0