Як контролювати шкідників ріпаку?
В Україні останніми роками значно збільшились площі, відведені під посіви ріпаку, що зумовило зростання чисельності та шкідливості фітофагів, зокрема прихованохоботників (капустяного стеблового та ріпакового насіннєвого) і капустяного стручкового комарика.
Жуки прихованохоботників зимують під рослинними рештками на узліссі, у лісосмугах, парках і садах. Основним фактором для виходу жуків із місць зимівлі є прогрівання верхнього шару ґрунту (0-5 см) до температури 8…90С (табл.1).
Останніми роками відмічається значне зростання чисельності капустяного стеблового прихованохоботника. Так, у 2008 році жуки зустрічалися поодиноко, на 1 м2 нараховувалося лише 1,5 екз., тоді як у 2009-му максимальна щільність популяції капустяного стеблового прихованохоботника становила 13,0 екз./м2.
Після додаткового живлення і парування (ІІІ декада квітня) самиці відкладають яйця на центральні жилки і черешки нижніх листків озимого ріпаку, рідше — у стебла. Місця, де були відкладені яйця, роздуваються і нагадують бородавки. Через 4-7 днів (4-5 травня) відроджуються личинки, які прогризають хід у черешок листка. У наших дослідах на одній рослині зустрічалися личинки різного віку, що свідчить про те, що на одну й ту саму рослину відкладали яйця різні самиці.
Розвиток личинок триває 20-25 днів. По закінченні живлення личинки роблять круглий отвір біля кореневої шийки, падають на ґрунт і заляльковуються. Пошкодження стебел призводить до порушення водопостачання і надходження поживних речовин, що, своєю чергою, впливає на стійкість рослин до вилягання і на формування генеративних органів (стручки невеликі, з дрібним насінням). Такі стебла більше уражуються грибними і бактеріальними інфекціями. Як наслідок, усе це призводить до втрат 15-20% урожаю.
Ріпаковий насіннєвий прихованохоботник
Ріпаковий насіннєвий прихованохоботник має більш розтягнутий період додаткового живлення, ніж капустяний стебловий. В умовах Рівненської області початок заселення посівів ріпаку озимого шкідником відмічено 27-28 квітня (за середньодобової температури повітря — 11,3…14,20С), а масове — 11-14 травня, у період цвітіння рослин (за середньодобової температури повітря 14,8…15,60С) (табл. 2).
Спарювання жуків відбувається протягом 10-15 днів. Від другої половини травня і до кінця червня самиці відкладають яйця всередину молодих стручків. Яйцекладка триває протягом 19-25 днів. Ембріональний розвиток — 6-10 днів залежно від суми середньодобових температур повітря (72,5…98,10С). Личинки починають відроджуватися через 8-10 днів. Розвиток личинок триває близько 30 днів, і за цей період одна личинка може пошкодити три-чотири насінини.
У кінці червня — на початку липня після закінчення розвитку личинка прогризає круглий отвір у стручку (переважно в нижній частині) і падає на землю, де на глибині 2-4 см утворює комірку, в якій заляльковується. Через 10-15 днів відроджуються жуки нової генерації, які деякий час живляться на бур'янах із родини Капустяних, а з настанням холодів мігрують до узлісь, садів, лісосмуг та парків, де і зимують.
Капустяний стручковий комарик
Капустяний стручковий комарик зимує у стадії лялечки в пупаріях у ґрунті, на тих полях, де відбувалося живлення личинки.
У зоні досліджень початок льоту комариків починався в період, коли ґрунт прогрівався до температури 11,2…14,2°С (табл. 3). На посівах ріпаку озимого з'являються в період цвітіння, коли повітря прогрівається до температури 16..18°С (26.04 — 25.05 залежно від погодніх умов).
В умовах Полісся період відкладання яєць триває 9-15 днів. Самиці відкладають яйця в молоді стручки через отвори, зроблені іншими шкідниками, зокрема насіннєвим прихованохоботником. Ембріональний розвиток триває 4-6 днів. Відроджені личинки пошкоджують стінки та недостигле насіння, внаслідок чого стручок передчасно жовкне, деформується і розтріскується.
Для розвитку личинок комарика необхідна сума активних температур 216,8…248,60С, тобто від 10 до 13 діб. Після чого вони в першій декаді червня падають на ґрунт, де й заляльковуються. Залежно від температури повітря лялечка розвивається 13-20 днів. Самиці другої генерації комарика відкладають яйця на посівах ярого ріпаку.
Шкідливість капустяного стручкового комарика проявляється в передчасному достиганні насіння та розтріскуванні стручків, яке спричинене висмоктуванням поживних речовин та води як із насінини, так і з самого стручка. При цьому насіння формується плюскле і невиповнене.
Враховуючи викладений вище матеріал, слід відмітити, що одним із чинників отримання оптимальних врожаїв є контроль шкідників.
За даними досліджень ІСГЗП, обприскування посівів ріпаку озимого Конфідором 200 SL, в. р. к. (0,2 кг/га), та Карате Зеоном, мк. с. (0,15 л/га), забезпечило захист рослин на 88,1-91,7% від насіннєвого і на 62,9-72,9% — від стеблового прихованохоботників та на 84,3-90,2% — від стручкового комарика. Порівняно низьку ефективність інсектицидів проти стеблового прихованохоботника можна пояснити тим, що в період обприскування (кінець бутонізації) шкідник перебував у стадії личинки в стеблі. Інші види були у стадії імаго і вели відкритий спосіб життя. Тому за наявності стеблового прихованохоботника обробку посівів необхідно проводити дещо раніше (табл. 4).
За умов, коли чисельність вищевказаних шкідників у декілька разів перевищує показник ЕПШ, обприскування посівів у фазі бутонізації не може гарантувати повне збереження врожаю.
Тому упродовж 2011-2012 років проводили польові дослідження щодо ефективності хімічних обробок посівів ріпаку озимого на початку фази стручкування. Серед досліджуваних інсектицидів найефективнішим виявився комбінований препарат Нурел Д за норми витрати 0,6 л/га. У цьому варіанті зниження насіннєвого прихованохоботника на третю добу після обприскування становило 92,6%. Технічна ефективність на 14-ту добу становила 71,9%.
Ефективний захист ріпаку озимого від шкідників позитивно впливає на продуктивність рослин. Так, кількість стручків на одній рослині на оброблених інсектицидами варіантах була на 11,6-25,0% більша, ніж на контролі, а маса 1000 насінин — на 10,7-12,8%, що позначилось і на урожайності в цілому.
Найвищий показник продуктивності ріпаку одержано у варіанті за обприскування посівів Карате Зеоном, мк. с. (0,15 л/га), де урожайність за три роки досліджень становила у середньому 3,5 т/га, тобто майже у два рази перевищувала контроль.
О. Сніжок, канд. с.-г. наук, ст. наук. співробітник, ІСГЗП
Інформація для цитування
Важливі чинники ефективного контролю шкідників ріпаку / О. Сніжок// Спецвипуск ж. Пропозиція. Озимий ріпак: технології прибутковості / — 2016. — С. 40-42