Спецможливості
Новини

Підсумки року в АПК: 5 сумнівних перемог

30.12.2021
838
Підсумки року в АПК: 5 сумнівних перемог фото, ілюстрація

Українське сільське господарство закінчує 2021 рік так само, як і вся країна — за інерцією, з різноспрямованими трендами та з невпевненістю у майбутньому. 

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на mind.ua.

Отже, Топ-5 досягнень 2021 року в агросекторі

Рекордний урожай
Загальний урожай в Україні цього року склав 106 млн тонн, з яких 84 млн тонн припало на зернові та зернобобові та 22,6 млн тонн —на олійні культури. 

Щорічно оновлювані рекорди врожаїв стали буденністю останні 10+ років, тож чергове подолання нещодавнього максимуму сприймається як належне. Тим більше моветоном вважаються спроби уряду долучитися до цих результатів, оскільки часто галузь формує їх не завдяки, а всупереч чиновникам. Цей рік став винятком із правила — швидше за все, через те, що з іншими перемогами в країні було скрутно.

Рекордний експорт
Похідна від надвисокої пропозиції зерна — рекордні обсяги міжнародної торгівлі.
Зазначимо, що рекордний експорт не для всіх став беззастережним благом. Представники борошномельної та хлібної галузей заявили про незбалансовану торгівлю пшеницею — на зовнішні ринки поставляються здебільшого високоякісні продовольчі класи, а для українських споживачів залишається фураж. Після відмови Мінагро зафіксувати у Меморандумі, що регулює експорт, ліміти з розбивкою за класами, Асоціація борошномелів, Всеукраїнська асоціація пекарів та Укрхлібпром відкликали свої підписи під документом. Це сталося вперше за 10 років та поставило під загрозу функціонування одного з найефективніших механізмів взаєморозуміння на зерновому ринку.

Запуск ринку землі
1 липня 2021 року в Україні стала можливою купівля-продаж землі сільськогосподарського призначення. Незважаючи на те, що ухвалений у березні 2020 року закон встановлював період для підготовки до 15 місяців, їх виявилося недостатньо.

Зрушення у державній програмі зрошення
Відновлення меліоративної інфраструктури визначено як Національний проєкт до 2024 року.
Застрягши на старті у внутрішньобюрократичному конфлікті, пов'язаному з передачею Держводагенства, програма зрошення у виконанні Мінагрополітики наразі зводиться переважно до декларування майбутніх перемог у цьому напрямку.

Технічне банкрутство ДПЗКУ
Ми відносимо цей пункт до позитиву, оскільки краще жахливий кінець, аніж жах без кінця.
ДПЗКУ вичерпала свої фінансові можливості й офіційно визнала, що не в змозі сплатити наступний транш за укладеним у 2012 році кредитом Експортно-імпортного банку Китаю. Термін платежу настає 21 січня, сума — близько $96 млн. Грошей на рахунках недостатньо і взятися їм нема звідки. Згідно з офіційними релізами, «проводяться консультації та підготовка проєктів змін договорів між АТ «ДПЗКУ» та Експортно-імпортним банком Китаю», а також тривають перемовини з українськими держбанками про позику, щоб перекрити виплату за іншим кредитом — китайським.

Інтерв'ю
Останніми роками різко почастішали нотифікації на українське зерно — скарги від іноземних покупців на наявність у ньому карантинних організмів. Фахівці стверджують, що таку ціну Україна платить за існуючу схему поборів з експортерів, які... Подробнее
Директор компании "Агро-Вент" Андрей Марущак
Малиновий сезон-2017 в Україні проходив дуже бурхливо. Зростаючі обсяги пропозиції ягоди змусили дуже нервувати самих виробників, які побоювалися обвалу цін. У такому ж нервовому, і навіть виснаженому стані були і переробники, які зірвали... Подробнее

1
0