Спецможливості
Новини

ЄС у відповідь на коронавірус впроваджує стратегію «з ферми до столу», починаючи з Франції

29.04.2020
1277
ЄС у відповідь на коронавірус впроваджує стратегію «з ферми до столу», починаючи з Франції фото, ілюстрація

Впровадження довгоочікуваної стратегії ЄС «з ферми до столу», покликаної скоротити ланцюжки дистрибуції, відкладається. Однак аграрний сектор сам розвертається в бік коротких ланцюжків дистрибуції, що видно на прикладі Франції. 

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на Euractiv.

Коронавірусна криза дезорганізувала канали дистрибуції, однак французькі фермери намагаються організувати їх наново. Стратегія ЄС «Від ферми до столу» заохочує короткі ланцюжки дистрибуції та приділяє основну увагу якості доставки. Оскільки міжнародний транспорт не працює, а якщо й працює, то не так надійно, як раніше, у споживачів не залишається іншого вибору, як покладатися на місцеві продукти. Запаси соєвого соусу або їстівних морських водоростей, наприклад, закінчуються, змушуючи споживачів переходити з екзотичних страв на місцеві.

Також спостерігається дезорганізація ланцюжків постачання. В супермаркетах час від часу закінчуються запаси яєць, оскільки споживачі стали віддавати перевагу дешевшим джерелам протеїну, до того ж яйця використовуються для випічки. Тим часом постачання не настільки еластичне: щоб збільшити пропозицію, треба наростити поголів’я несучок і дочекатися, поки вони досягнуть продуктивного віку, на що потрібно кілька місяців. У результаті виробники яєць використовують можливість для підвищення цін.

Виробників молока переробники попросили знизити поставки на 15-20%, тоді як на свіжій весняній траві надої зросли на 10-15%. Саме на цей час припадає весняний пік продуктивності і доходів молочних ферм. І лише після певної затримки Єврокомісія врешті вирішила підвищити субсидії для виробництва молочних продуктів тривалого зберігання – сухого молока, масла і сирів.

Намагаючись протистояти дефіциту та спекуляціям, моментом користуються платформи прямих продажів від виробника до споживача. Тому об’єднання сільгоспвиробників та оптові закупівельники фруктів і овочів працюють зараз із повним завантаженням і в умовах перевищення попиту над пропозицією.

Перед обличчям кризи регіони, департаменти і муніципалітети Франції суттєво посилили підтримку платформ, які надають можливість споживачам робити прямі замовлення у виробників. Одним з подібних прикладів є спеціальний сайт у регіоні Нормандія. Подібні проекти, де за допомогою геолокації можна визначити виробників або споживачів у безпосередній близькості, підтримують і деякі інші регіони Франції.

Однак, за даними Сільськогосподарської Палати, загальна ситуація в країні неоднозначна. В той час як фермери втрачають доходи через зниження обсягів закупівель та закриття ринків, або труднощі з продажами з ферми, продажі через спеціальні цифрові додатки з початку коронавірусної кризи збільшуються щотижня в 4 рази.

Та попри всі ці ініціативи, через вимушену зміну поведінки споживачів попит знижується, особливо на продукти, значні обсяги яких продавалися через бари й ресторани, - м’ясо, сири, вина та міцні спиртні напої.

Ключові слова: коронавірус, продукти, ЄС

Інтерв'ю
Міністерство аграрної політики, Ярослав Краснопольський
Нещодавні зміни у складі уряду можуть торкнутися  і діяльності Міністерства аграрної політики та продовольства. Що змінилося і яких новацій очікувати? Із цим запитанням ми звернулися до першого
Кілька місяців тому асоціацію «Укрсадпром» очолив кандидат с.-г. наук Олександр Матвієць, який раніше був заступником голови асоціації, пізніше  Головою Ревізійної  комісії.  Днями сайт «Пропозиція» поспілкувався з ним про актуальні... Подробнее

1
0