Спецможливості
Новини

ДПЗКУ веде переговори з будівництва зерновозів і елеваторів

02.12.2016
1203
ДПЗКУ веде переговори з будівництва зерновозів і елеваторів фото, ілюстрація
Інвестиції в будівництво зерновозів складуть $ 10 млн

ПАТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України" (ДПЗКУ) веде переговори з групою компаній "Азовмаш" і Крюківським вагонобудівним заводом про можливість будівництва вагонів-зерновозів для корпорації. Про це заявив в.о. голови правління ДПЗКУ Олександр Григорович, повідомляє propozitsiya.com з посиланням на інформацію агентства Інтерфакс-Україна.

За його словами, мова йде поки про 300-500 вагонів. Можливо, їх побудує Крюківський завод з "Азовмашем", а комплектуючі для будівництва надасть китайська сторона. Відзначається, що інвестиції в будівництво зерновозів складуть $ 10 млн. Зараз ведуться переговори з Китайською національною корпорацією машинної промисловості і генеральних підрядів (ССЕС) про виділення цих коштів із кредиту ДПЗКУ, який зараз лежить на депозиті в "Укрексімбанку".

Експерт додав, що в цілому компанія розглядає проект по будівництву близько 3 тис. вагонів, який має затвердити китайська корпорація CCEC.

Крім того, ДПЗКУ планує побудувати ще три елеватора в Київській, Вінницькій і Дніпропетровській областях. Також вивчається можливість будівництва ще одного портового терміналу в порту "Чорноморськ". Останній проект розглядався в 2013-2014 рр., уточнив А.Григорович. За його словами, є 13 га землі, хороша інфраструктура, і потенційно - на цій території можна побудувати термінал потужністю близько 5 млн т перевалки, з об'ємом зберігання близько 300 тис. т.

Довідка

ДПЗКУ створена урядом України в серпні 2010 р. До складу держкомпанії входить розгалужена мережа філій - лінійні і портові елеватори, млини, комбікормові і круп'яної заводи. 53 підрозділу-філії ДПЗКУ можуть зберігати 3,64 млн т зернових, у тому числі сумарні потужності з перевалки в Одеському та Миколаївському портах становлять близько 2,75 млн т зернових вантажів на рік.

Ключові слова: ГПЗКУ, зерновоз

Інтерв'ю
У 2-3 рази менше проходів техніки по полю. До 70 % менше витрат (вартість техніки для підготовки ґрунту та паливо)
Застосування технології смугового обробітку у зонах ризикованого землеробства допомагає досягати стабільних врожаїв Клімат вимагає особливого підходу Вже близько половини сільськогосподарських угідь України можна віднести до зони... Подробнее
Керманичі вітчизняного АПК із високих трибун часто стверджують, як важливо розвивати малі й середні підприємства, сімейні ферми, запроваджувати переробку, та запевняють у всебічній підтримці таких виробників. Чи є підґрунтя в подібних... Подробнее

1
0