Глобальне потепління: чим загрожує Україні?
Згідно з висновками провідних світових науковців, підвищення глобальної температури на 2 ℃ може спричинити зниження врожайності майже всіх сільськогосподарських культур на 20% або більше. Якщо температура підвищиться на 3…4 ℃, вирощування деяких культур стане економічно недоцільним. Про це повідомила Тетяна Адаменко, керівниця відділу агрометеорології Гідрометцентру України, на конференції «Страхи фермера», що відбулася в Вінницькій області цієї осені.
Світова продовольча безпека опинилася під серйозною загрозою. Як зазначила Тетяна Адаменко, щоб зупинити подальше потепління, необхідно відмовитися від видобутку викопних видів палива. Є також глобальна мета скоротити викиди парникових газів на 45 % до 2035 року порівняно з рівнем 2010-го, а до 2050 року досягти нульового балансу викидів. Однак, на світовому рівні немає єдиної думки щодо цих заходів. Як результат, з великою ймовірністю, протягом XXI століття ми будемо спостерігати подальше глобальне потепління. Крім того, існує реальна загроза, що до 2050 року може зникнути майже половина видів рослин і численні види риб.
Які найгірші наслідки будуть для клімату і планети?
За даними ООН, за останні два десятиліття кількість стихійних лих у світі значно зросла. Посуха, яка раніше виникала раз на десятиліття, тепер трапляється на 70% частіше, а інтенсивні зливи, які раніше спостерігалися лише раз на 10 років, нині відбуваються на 30 % частіше. Надалі посухи будуть ставати інтенсивними та частими - розповіла Тетяна Адаменко.
Починаючи з 80-х років потепління в Україні триває майже безперервно і за темпами потепління наша країна випереджає багато інших країн. Останні декілька десятиліть в Україні спостерігаються роки, коли пори року стають більш теплішими. Середня місячна температура повітря в Україні за період січень-вересень 2024 року порівняно з нормою (1991–2020 рр.) перевищує майже на 5 ℃. Вже декілька років як ми перейшли межу Паризької угоди у 1,5 ℃. У 2015, 2016, 2018, 2023 роках літо в Україні подовжувалось на два тижні. Нинішнього року літо вже подовжилось до трьох тижнів. На початку жовтня метеорологічне літо ще тривало.
В 2024 році середня річна температура становила вище 10 °С, тоді як 30 років назад це було нормою лише для південних областей: Одеської, Запорізької та Херсонської. І ось Чернігівська область уже наблизилась до цієї межі.
У 2024 р. східних та південних областях упродовж 20–30 днів спостерігалися надзвичайно високі температури повітря (вище 35 °С). Це була найбільша кількість таких днів за весь період метеорологічних спостережень. У липні та серпні 2024 спостерігалися тривалі хвилі дуже високих температур повітря — у східних та південних областях кількість днів із температурами повітря вище 35 °С сягала 20-30 днів. Це була найбільша кількість таких днів за весь період метеорологічних спостережень.
2024 рік побив абсолютний рекорд щодо температур. Цього року сума ефективного тепла на 600…800 градусів перевищила попередні показники.
За період червень-серпень кількість днів із максимальною температурою повітря вище 30 °С у західних та північних областях становила 36–45 днів, у центральних областях – 45–65, на півдні та сході країни – 66–83 дні. Це історичний рекорд.
Відбулося збільшення хвиль тепла в 1,5-2 рази.
До чого призвело потепління? На більшості території України за останні роки було перевищено абсолютний максимум температури. На більшій частині території були встановлені кліматичні рекорди.
На сьогоднішній день існує близько 20 прогностичних моделей зміни клімату на глобальному рівні. Всі вони вказують на подальше потепління. Швидкість потепління на сьогодні оцінюється як 0,08 °С за рік.
Очікується подальше підвищення приземної температури повітря в усі сезони року.
Найбільш ймовірна зміна режиму опадів — деяке збільшення їх кількості в зимовий і весняний періоди та зменшення влітку і восени.
За рекомендацією Всесвітньої Метеорологічної Організації (ВМО) висновки щодо тенденції зміни температури та опадів останнього десятиріччя можуть бути консультативним прогнозом (прообразом) середніх погодних умов майбутнього десятиріччя.
Прогноз температури на холодний період 2024-2025 р.
Середня температура холодного періоду (жовтень-березень) очікується близькою до норми та на 1,5 °С вищою за норму, розрахованою за період 1991-2020; існує невелика ймовірність, що температурний режим одного чи двох місяців холодного періоду буде дещо нижчим за середні багаторічні показники;
Ймовірність тривалих періодів дуже холодної погоди з мінімальною температурою -25..-30°С в Україні є дуже низькою;
Здебільшого ймовірні короткочасні суттєві похолодання тривалістю 1-5 діб, коли мінімальна температура вночі становитиме -15…-20 °С на північному сході країни та в Карпатах до -26…28 °С. Грудень може демонструвати середню місячну температура 0…3° морозу, на півдні країни 0…3° тепла, що близько до норми. Січень – середня місячна температура 0…3° морозу, що на 1,5° вище за норму.
«З ймовірністю в 96 % зима цього року не буде екстремально холодною» — підсумувала Тетяна Адаменко.
Юлія Наружна, j.naruzhna@univest-media.com