Глибокорозпушувачі: огляд ринку
Глибокорозпушувач, глибокорозрихлювач, чизель — є різні варіанти назви цього агрегату, але, як би ми не назвали його, ціль у нього одна — ця машина забезпечує глибоке рихлення землі зі стабільною структурою не обертаючи пласт ґрунту, під час якого основна маса рослинних решток залишається на поверхні ґрунту, забезпечуючи тим самим мульчуючий шар, який забезпечує зменшення випаровування вологи та мінімізує прояви ерозії ґрунту. Такий обробіток ґрунту створює умови, за яких мінералізація рослинних решток відбуватиметься в аеробних умовах, тобто бактерії та ґрунтові мешканці будуть працювати, перетворюючи рештки на органічну родючу частину ґрунту, покращуючи тим самим його структуру. Мульчуючий шар у разі потрапляння вологи під час опадів гарантує її проникнення в глибші шари ґрунту, де вона буде накопичуватись у свіжо-утворених порах, і цей же шар буде забезпечувати менше випаровування.
Отже, ці машини мають забезпечувати якісний обробіток на задану глибину за максимальної ширини захвату. Саме ці характеристики, глибина обробітку і ширина захвату, визначають ефективність цих агрегатів. Але досягти такої ефективності можливо лише за правильного агрегатування глибокорозпушувача з трактором, адже що більшою є глибина обробітку ґрунту, на яку здатен глибокорозпушувач, та ширина його захвату, то потужніший трактор потрібно використовувати.
Ринок сільськогосподарської техніки пропонує аграріям чимало глибокорозпушувачів як вітчизняного, так і зарубіжного виробництва. Розглянемо декілька з них, які, на думку автора, заслуговують на увагу.
Американська фірма Great Plains представляє на ринку глибокорозпушувачі серії Great Plains SS0300, SS 1300, SS1700, SS1800, SS200. Ці машини призначено для усунення ущільнених підорних шарів, які утворюються в результаті застосування знарядь горизонтального обробітку ґрунту (плуг, дискова борона тощо) і знижують урожайність. Агрегатуються глибокорозпушувачі з тракторами потужністю від 150 до 400 к. с. Робоча глибина агрегату становить 30–40 см, ширина захвату — від 2,1 м до 7,7 м. Глибокорозпушувач має раму, на якій використано потовщені стінки підвищеної міцності, які забезпечують додаткову надійність і зносостійкість. Глибокорозпушувачі Great Plains обладнано лапами (від 3 до 8 штук), які розташовуються на відстані 61 см (тільки на SS1800 и SS2000), 76,2, 91,4, 96,5 і 101,6 см. Машини можуть комплектуватися двома видами стійок — прямими завширшки 32 мм, і стерньовими — 19 мм. Відмінність між ними полягає в тому, що стерньова стійка працює менш агресивно щодо обертання пластів ґрунту і загортання стерні.
Французька компанія Grégoire Besson представляє вітчизняному аграрію глибокорозпушувач Helikrak SDX 90. Він призначений для агресивнішого проникнення і перемішування ґрунту, ніж його забезпечують класичні глибокорозпушувачі. Робоча глибина агрегату сягає до 65 см, через це використання глибокорозпушувача може стати альтернативою оранці або глибокій культивації. На глибокорозпушувачі може бути встановлено 5, 7, 9 чи 11 лап із відстанню між ними 50 см або 45 см. Ширина захвату агрегату становить 2,5 м, 3, 4 або 5 м. Агрегатується з тракторами потужністю від 150 до 390 к.с.
Глибокорозпушувач устаткований безвідвальним розпушувачем Fralaz, який має спеціальну конструкцію, що забезпечує добре входження ножів у ґрунт. Fralaz виправляє структуру ґрунту, що забезпечує формування необхідного для кореневої системи водного й повітряного режиму. Глибокорозпушувач може комплектуватися зубчасто-шпоровими котками з гідравлічним регулюванням заглиблення або прутковими котками.
Ще один американський представник глибокорозпушувачів — фірма Wil-Rich з лінійкою машин Wil-Rich 357. Глибокорозпушувачі обладнані попереду стійок дисками, котрі розрізають ґрунт перед проходом розпушуючої лапи, що забезпечує краще проходження лапи в ґрунті. Глибина обробітку ґрунту сягає до 41 см. Агрегатується агрегат із тракторами потужністю від 120 до 400 к.с. Тип агрегатування може бути як навісний, так і причіпний. Ширина захвату глибокорозпушувача варіює від 2,7 до 9 м. Кількість стійок може бути 4, 5, 6, 7, 8 або 12 штук із відстанню між ними 76 см. Параболічні стійки оснащені пружинами для їхнього повернення в стартове положення. Також пружини дають змогу стійці у разі зіткнення з перешкодою обійти її та повернутися в початкове положення.
Італійська компанія Maschio Gaspardo представляє глибокорозпушувачі моделі ARTIGLIO 300 та ARTIGLIO 400. Агрегат забезпечує обробіток ґрунту від 25 до 65 см із одночасним подрібненням, перемішуванням та ущільненням ґрунту. Агрегатується машина з тракторами потужністю від 150 до 380 к.с. Пропонується з робочою шириною захвату 3 та 4 м, конфігурація може містити від 5 до 9 лап із шириною між ними 45 см. Нова, повністю зварна, конструкція рами може витримувати будь-які навантаження, захисні зрізні болти забезпечують захист агрегату від зіткнень із перешкодами за глибокого розпушування ґрунту. Глибокорозпушувач комплектується подвійним заднім катком діаметром 220 мм, який легко регулюється гідравлічною системою з кабіни трактора.
Компанія John Deere (США) пропонує навісний глибокорозпушувач John Deere 915. Він має ширину захвату від 2,5 до 9 м, а стійок може бути в кількості 3, 5, 7, 9 та 11 штук. Ширина між стійками — 50,8 см, 63,5 і 76,2 см. Глибина обробітку ґрунту коливається від 48 до 58 см. Агрегатується з тракторами потужністю від 150 до 355 к. с. Особливістю цього глибокорозпушувача є V-подібна конструкція рами і відповідне розташування стійок, що дає змогу якісно й рівномірно розпушити нижній ущільнений шар ґрунту на максимальну глибину обробітку. Компанія John Deere пропонує на вибір різноманітні розпушувальні насадки на стійки, а також опції, які покращують якість розпушення: ріжучі ножі перед стійками (полегшують проникнення стійок у ґрунт) і на стійках (покращують розпушення і збільшують площу захвату кожної стійки).
Французька фірма KUHN представляє глибокорозпушувачі LANE RIPPER 4830. Представлені вони з цільною рамою (кількістю стійок — від 4 до 7) або складною рамою (від 6 до 9 стійок). Робоча ширина захвату може становити від 3,8 до 6,9 м. Глибина обробітку ґрунту сягає від 20 до 41 см. За бажанням клієнта, стійки можна встановити на відстані 76 см, 91, 96 або 102 см. Агрегатуються машини з тракторами потужністю від 200 до 360 к. с. LANE RIPPER 4830 може бути оснащений стійками з активним пружинним або болтовим захистом (болт на зріз). У конструкції LANE RIPPER 4830 використовують прямі стійки з вузьким нижнім хвостовиком. Максимальне утворення щілин у ґрунті досягається завдяки встановленим 13-ти сантиметровим крилам із карбіду хрому, в результаті чого створюються дуже вузькі отвори під час входження в ґрунт з можливістю зміни ступеня спучення ґрунту.
Польська фірма TOLMET представляє аграріям глибокорозпушувач TOLMET G, який розпушує незайманий ріллею шар ґрунту і сприяє поліпшенню її зволоження та аерації, що стимулює розвиток коренів рослин. В результаті глибокого розпушення відбувається переміщення добрив у глибші шари ґрунту. Його варто застосовувати на середньощільних і щільних ґрунтах, а також на легких ґрунтах із непроникним горизонтом. Агрегатується з тракторами потужністю від 100 до 150 к.с. Глибокорозпушувачі TOLMET G забезпечують обробіток ґрунту завглибшки до 60 см. Мають від 3 до 5 стійок із шириною розташування стійок до 101 см. Машини можуть бути оснащені трубчастими або мульчувальними валами, завданням яких є регулювання глибини обробітку та вирівнювання ґрунту після проходу глибокорозпушувача.
Українські виробники глибокорозпушувачів теж «не пасуть задніх» і пропонують аграріям на вибір різноманітні агрегати.
Вітчизняний виробник техніки ТОВ «Краснянське СП “Агромаш”» 2010 року поєднав українську та французьку технології безполицевого обробітку ґрунту й створив глибокорозпушувачі серії ЧГ. Запропонована аграріям техніка спільного виробництва ТОВ «Краснянське СП “Агромаш”» і французької фірми Agrisem International відповідає сучасним технологічним та екологічним вимогам, до того ж з економічної точки зору вона доступніша для українського аграрія, ніж дорога закордонна.
Навісні чизель-глибокорозпушувачі ЧГ-40, ЧГ-40-01, ЧГ-40-02, ЧГ-5,5 із робочою шириною захвату 4, 2, 3 та 5,5 м відповідно призначені для виконання глибокого розпушування ґрунту та його щілювання.
Чизель-глибокорозпушувачі ЧГ-40; ЧГ-40-01; ЧГ-40-02 та ЧГ-5,5 мають однакову конструкцію базових вузлів і різняться між собою лише шириною захвату та деякими відповідними конструкційними параметрами.
Чизель-глибокорозпушувач ЧГ-40-02 складається з рами, навісного пристрою та робочих органів – лап і котка. Рама машини виготовлена з труби розміром (200 х 200) мм, до якої приварено навісний пристрій – два попарні нижні кронштейни та стояк з отворами для з’єднання із трактором.
Робочий орган чизель-глибокорозпушувача — це лапа комбінованої дії, яка виконує функції: чизеля, принцип роботи якого полягає в підрізанні та незначному боковому і вертикальному переміщенні ґрунту з ефектом додаткового розпушення; плоскоріза, завдяки якому досягається розпушення та підняття пухкого шару ґрунту; щілиноріза, який нарізає щілини для поліпшення дренажу, накопичення осінньо-весняних вод та забезпечення захисту від ерозії. Чизельні робочі органи утворюють у ґрунті канали-щілини, в яких восени і взимку накопичується продуктивна волога, покращується водно-повітряний баланс ґрунту, завдяки чому створюються умови для розвитку культурних рослин. На моделі ЧГ-40-02 встановлено чотири лапи: дві з лівою асиметрією та дві — з правою.
Лапа складається із стояка, лемеша та двох накладок, що кріпляться болтами до стояка. Права чи ліва асиметрія виконання лапи полягає в тому, що стояки мають згин у правий чи лівий бік і знизу на них встановлені відповідно праві чи ліві лемеші. До рами прикріплено кронштейни, до яких за допомогою двох болтів приєднана лапа. Один із цих болтів — зрізний і виконує функцію запобіжника за перевантаження лапи. Коток складається з пруткового барабана, встановленого в підшипникових вузлах, та двох тяг. На кінцях рами чизеля-глибокорозпушувача закріплені щоки, до яких шарнірно приєднані тяги котка. Зміною положення котка забезпечується певна глибина роботи лап. Положення котка регулюють за допомогою пальців та отворів у щоках.
ТОВ НВП «Білоцерківмаз» (м. Біла Церква) виготовляє серію глибокорозпушувачів типу ГР. Глибокорозпушувачі типу ГР випускають у таких модифікаціях: ГР-1,8; ГР-2,5; ГР-3,4; ГР-4,3 (навісний варіант) та ГР-4,5; ГР-5,4; ГР-6,3 (напівпричіпний варіант). Ширина захвату глибокорозпушувачів відповідає числовому значенню, вказаному в маркуванні машини. Агрегатують їх із тракторами потужністю від 90 до 500 к. с.
Глибокорозпушувачі призначені для обробітку ущільнених ґрунтів різного механічного складу, руйнування ущільнених шарів без обертання ґрунтового пласта та для поліпшення водно-повітряного режиму ґрунту.
Складається глибокорозпушувач ГР-2,5 із таких основних частин: навісного пристрою, рами, робочих органів, механізму регулювання та котків.
«Жодна з технологій не буде ефективною, якщо в нижніх шарах ґрунту утворилась плужна підошва»
Консервувальний обробіток ґрунту на основі глибокорозпушувачів наразі динамічно впроваджується. Це перспективний та перевірений роками агроприйом, що забезпечує ресурсозбереження в рослинництві, вирішує проблему вологозбереження для нормальної вегетації рослин із урахуванням кліматичних умов, зональних особливостей та обраної сівозміни, мінімізує фінансові витрати, задовольняє екологічні вимоги та сприяє підвищенню родючості ґрунтів.
Ринок України досить насичений машинами для виконання глибокого обробітку ґрунту. Проте не всі вони характеризуються таким показником, як універсальність, тобто здатність працювати, скажімо, за переходу господарства від традиційної до нульової технології ґрунтообробітку, коли потрібне максимальне збереження пожнивних решток на поверхні поля. Ну й не секрет, що нині навіть деякі «нульовики» обробляють заїжджені краї полів за допомогою глибокорозпушувачів. Описані в цьому матеріалі машини відмінно себе зарекомендували під час проведення польових робіт за будь-якої технології землеробства. Їхні технологічні особливості сприяють якісному виконанню глибокого, до 45 см, обробітку ґрунту без обертання скиби і, крім того, обмежують надлишкове його розущільнення та забезпечують збереження рослинних решток на поверхні поля, що є резервом можливостей для скорочення витрат палива, економії ресурсів та переконливим прикладом екологічних переваг.
В. Войновський, ст. наук. співробітник ДНУ «УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого»
журнал "Пропозиція", №9, 2021 р.