Форс-мажори вітчизняного агробізнесу
Урожай на ланах можуть знищити не лише мороз або посуха...
Урожай на ланах можуть знищити не лише мороз або посуха...
Шановні керівники сільгосппідприємств!
Хочемо попередити вас, що в нашій країні, де політики на кожному кроці заявляють про потребу побороти корупцію, і таке буває. Під час збирання врожаю, без вашого відома й особливих церемоній, на ваше поле можуть запросто заїхати чужі комбайни. На 200 га вони старанно зберуть ваш урожай соняшнику, дбайливо зсиплють із бункерів 500 т насіння вартістю близько
2 млн грн у КамАЗи, які повезуть вирощене вами в невідомому напрямку. А потім, майже як у тій дитячій книжці: шукає міліція, шукає прокуратура... Місяць шукають, два, півроку... Але знайти, на жаль, не можуть. І це насторожує, адже ви особисто зробили все від вас залежне, щоб відповідні органи оперативно викрили розкрадачів вашої власності й повернули вам ваш урожай. Начебто й про несанкціоноване вторгнення на поле одразу заявили в міліцію. І номери машин та комбайнів ретельно переписали, й навіть простежили, куди звозять ваш соняшник. Усі ці «залізобетонні розкладки» також передали доблесним правоохоронцям. Але, виявляється, дарма чекаєте, що справедливість от-от переможе.
А незабаром у вас взагалі починають з'являтися припущення, що справу попросту спускають на гальмах. Що, можливо, ніхто ні соняшник не шукає, ні винних у його зникненні належним чином карати не збирається, а просто створюється видимість слідчих дій. Потім приходить прозріння: невже люди, які за службовим обов'язком повинні захищати ваші інтереси, теж «у долі» зі зловмисниками? Не вірячи своїм здогадам, ви знову й знову перепитуєте себе: то невже справа зі зниклим урожаєм - чітко зрежисована високопоставленими чиновниками, прибуткова для багатьох її учасників, схема? Для них, а не для вас. Згодом ви дедалі сильніше утверджуєтеся в своїх здогадах. І вже з жахом починаєте усвідомлювати: урожай вартістю в
2 млн грн виїхав з поля безповоротно, ніхто нічого не поверне. А вам за роботу, замість прибутку, залишаються борги в зарплаті, непогашені банківські кредити й конча потреба розрахуватися з власниками земельних паїв.
Погодьтеся, сільгоспвиробникам є привід замислитися: чи варто в таких умовах ризикувати?
Громадяни бандити: домушники, ведмежатники та інші любителі легкої наживи!
Тепер корисна інформація для вас!
Досить «паритися» над сейфами, брати банки й вдиратися до квартир, ризикуючи одержати реальні строки! Настав час виходити в поле. Там краса: немає ні замків, ні сигналізацій. Можна «підняти» кілька мільйонів гривень, як казав відомий кіногерой, «без шуму та пилу». Куш, погодьтеся, чималий. Вистачить і відкупитися, й собі заробити. Якщо все правильно обставити, навіть коли схоплять за руку, можна відбутися легким переляком у вигляді штрафу. Причому на «полі чудес» не потрібно закопувати гроші, це зроблять сільгоспвиробники: самі висіють і виростять. Ласим на чуже залишається тільки зібрати врожай, як це й сталося на землях, які в Нововодолазькому районі Харківської області обробляє підприємець Дьолог. Але про все по-порядку...
В. Друженко,
спеціально для журналу «Пропозиція»
Чого не бачать
у керівних кабінетах
Олександр Дьолог на земельних наділах селян шість років поспіль вирощує пшеницю, ячмінь, соняшник і кукурудзу. Приватний підприємець уклав договори про спільне використання земельних ділянок. Хоч як крути, Дьолог - агровиробник, бо дбає про продовольчу безпеку нашої країни. А ще - регулярно роздає кожному власникові паю по 2 т зерна на рік. У цьому й полягає його робота і чимала суспільно-корисна діяльність. А отже, у керівних кабінетах, де визначають аграрну політику, мають дослухатися до таких, як Олександр, зробити правила гри зрозумілими, прозорими й вигідними. І для нього, і для тих, хто працює на цих полях поруч із ним. Але насправді все зовсім не так.
Взагалі, в Олександра Дьолога яскраво виражена підприємницька жилка - дуже корисна справа для тих, хто займається агробізнесом. Він навчався в Харкові в інженерно-економічному інституті, за фахом бухоблік і аналіз господарської діяльності. А до цього - в педучилищі. Тож основи агробізнесу освоював на практиці - прямо в полі. І, треба сказати, небезуспішно. Олександр у цій справі засвоїв добре, що на кількох гектарах великих грошей не заробиш. Потрібні обсяги. Щоб і озимі сіяти, й кукурудзу, й соняшник, і сою. Так і сівозміну можливо витримувати, і очікуваний прибуток можна розкладати в різні «кошики». Як каже підприємець, «у сільському господарстві чимало ризиків. На одній культурі можна добре "піднятися", на другій - пролетіти. Озимі за шість років тричі вимерзали. І нині ситуація з ними дуже непроста...».
Лан - найкращий педагог
Школа, яку Олександр Дьолог пройшов на полях, плюс його бізнесова жилка позитивно вплинули на виробничі результати. Сільське господарство забезпечує непоганий прибуток.
На питання, чи можна в наших умовах в аграрній справі бути успішним, адже навкруги тільки й говорять, що сільське господарство збиткове - відповідає філософськи: «Не можуть усі люди бути щасливими. Хоча, нібито й роблять усе однаково... А в сільськогосподарському бізнесі й поготів. Ця справа дуже ризикована. Можеш "пролетіти" на чималенькі суми. І до цього маєш бути готовим - і фінансово, й морально. Переступив і пішов далі. Приміром, цього року, мабуть, доведеться пересівати. Хоча й парадоксів у сільському господарстві вистачає. Дивишся на поле з озимою пшеницею - здається, загинуло. Все, думаєш... Аж раптом у жнива воно дає чудовий урожай. Це дуже тонка межа, і щасливий той, хто вміє її відчувати».
- Ти, - запитую, - за шість років навчився відчувати цю межу?
- Ще ні, це дуже складно.
- Виходить, у сільському господарстві освіта - не головне?
- Не можна так казати чи заперечувати освіту. Освіта - це знання, вагомий аргумент в агровиробництві, як і в будь-якій справі. Фахівець є фахівець...
Наука врожаювати
Напевне, тому Олександр не покладається повністю на свої знання. «Сьогодні, - каже, - запросив наукового співробітника з дослідної станції. Сергій Костянтинович на поля поїде, ще раз у мікроскоп гляне. У мене немає агронома. Все виробництво просував сам. Часто брав на себе відповідальність. Але в такій ситуації, як нинішньої весни з озимими, я дуже вдячний науковцям за корисні поради. Щоправда, одного року був не послухався наукового співробітника, який рекомендував пересіяти озимі, одне поле залишив. Думаю: ну ж бо подивлюся! Справді, протягом тижня бур'ян так поліз - врівні з тракторним радіатором. Ми тоді посіви перекультивували. Але грошей на цьому полі я таки добряче втратив, аби залишив усі плантації - була б катастрофа».
- Олександре, - веду далі, - у цьому контексті логічне запитання. Може, врожай варто страхувати, якщо вирощувати його так ризиковано?
- Із цим, - відповідає співрозмовник, - я не зв'язуюся. В принципі, це розумно. У правовій державі. Але судитися зі страховими компаніями - собі дорожче. Там сидять юристи-професіонали. Довести, що пшениця загинула від льодової кірки, а не вимерзла чи навпаки - важко. В сільському господарстві складно взагалі щось доводити - завжди можна почути «певну думку»: «А чому ти не зробив того-то, щоб цього уникнути?». От і виходить у нас зі страхуванням: прокинувся вранці, створив собі проблеми і вклав у свої проблеми свої ж гроші.
Поля Дьолог обробляє «беушною» технікою. З нового - хіба що сівалки. Багато важких тракторів дісталося ще від колгоспу. Їх ремонтували, відновлювали, й вони загалом влаштовують.
- Звичайно, в об'єднаній Європі краще. Купив сучасну техніку, відпрацювала вона два-три роки й продав. Коли я починав свій бізнес, імпортної техніки ще не було в такій кількості, як тепер. Згодом її стало більше, але ж і коштувала вона проти тонни врожаю страшно дорого. Нині теж недешево. І рентабельність в агровиробництві впала дуже серйозно. Пально-мастильні матеріали подорожчали. Вранці в трактор треба залити 600 л солярки по 10 грн за літр - це шість тисяч. А тракторів - вісім. За день потрібно віддати 50 тис. грн тільки на дизпаливо! А 50 тис. грн - це, по суті, 50 т зерна. А трактори працюють не один день. Ми здійснюємо дві-три культивації - обов'язково.
Не хочеться мати
зайвих проблем
- Як вважаєш, - переходимо до фінансових питань, - для таких, як ти, державна кредитна політика прийнятна?
- Це залежить від людини, - розмірковує Олександр. - Хтось бере кредити, хтось - ні.
- А якщо під прийнятні відсотки?
- Не треба мріяти про неіснуюче. Це моя думка. Прийнятні відсотки - цього немає й бути не може. Чому? Кредит одна людина дає - друга бере. Отже, той, хто дає, хоче більше заробити, а хто бере, - прагне, як то кажуть, мінімальною кров'ю вирішити свої проблеми. Я намагаюся не зв'язуватися з кредитами, щоб не було проблем... Хоча як економіст розумію: на відсотків двадцять від коштів, вкладених у бізнес (моя думка), треба брати кредит, користуватися цими грішми. Але як сьогодні можна спрогнозувати ціну майбутнього врожаю? Солярка - дорога, добрива - страшно дорогі! Насіння (здебільшого), гербіциди - імпортні. Як можна брати кредит, не знаючи, почім продаватимеш збіжжя? Адже тобі потрібно чимось кредит повернути!
Ринок землі: з одного боку, буде гора грошей, а з другого, - черга чужоземних бажаючих
Переходимо з Олександром до споконвічної теми про землю.
- Нині багато говорять, що потрібно невідкладно запускати ринок сільгоспгектарів, мовляв, це виведе наше сільське господарство на новий рівень. Чи справді, - запитую, - виграють від купівлі-продажу угідь такі, як ти?
- Думаю, з-за кордону приїдуть і скуплять усе за п'ять хвилин. Нам нічого не дістанеться, бо немає у нас таких грошей. За кордоном тільки й чекають цього моменту. Якщо дозволяти купівлю, тоді потрібно ставити жорсткі умови: по-перше, ти маєш бути українцем; по-друге, в тебе не повинно бути ніяких чужих грошей...
- А як це проконтролювати?..
- Якщо буде не так, тоді шейх приїде, дасть грошей українцеві. На нього юридична компанія оформить усе, на що вистачить грошей. Нашого заберуть за кордон, створять йому хороші умови. А на нього - пів-України оформлено. Потім він подарує все це, випадково, тому самому шейхові, в якого жив. Схема працює!
- А якщо зроблять, як нині хочуть, тобто одна людина зможе купити не більше ста гектарів?..
- Теж маячня виходить. Як великі підприємства хазяйнуватимуть на 100 гектарах? Адже на них тримається відсотків сімдесят великотоварного виробництва. Цю ситуацію треба якось «розрулювати»...
- На твою думку, якщо запустять купівлю-продаж, ціна на землю впаде?
- Вона не встигне ні піднятися, ні впасти. Землю «рватимуть» так швидко. Миттєво! З одного боку, буде гора грошей, а з другого - черга бажаючих. Моя думка, протягом кількох днів усе буде оформлено. Юридичних компаній тепер багато, й угоди укладати вони можуть дуже швидко. І грошей вистачатиме, і бажаючих.
- Є така думка, що коли буде запроваджено ринок, то фінанси вимиватимуться із сільського господарства.
- Правильно. На те, що я нині обробляю (щоб це стало моїм), треба ще років десять працювати, мінімум. Чому? Візьму, що в мене є, всі капітали, кину в землю. Факт? Грошей, звичайно, все одно не вистачить. Закладу все, що є, під кредити. І працюватиму на обслуговування боргів. На те, щоб позику поступово віддати. Тобто пролонговуватиму, пролонговуватиму... Працюй тупо на кредит і будь щасливий щороку, що ти ще не «труп» і зумів його обслужити, цей кредит. Багато моїх знайомих працювало на кредит. Не витягнули й збанкрутували.
- У зв'язку з купівлею-продажем гектарів доводилося чути від багатьох аграріїв, що вони знову в невизначеності. Для них є небезпека, що з нового року земля буде вже не їхня. Кажуть, що немає сенсу сіяти, купувати нову техніку...
- Справді так. Який сенс купувати нову техніку, комбайн на перспективу? Завтра в тебе й цих площ не буде.
- А в тебе є така невизначеність?
- В чому тут невизначеність, це реальність. Так думає багато аграріїв. У такій ситуації краще найняти комбайн або трактор, ніж його купувати.
- Може, якщо вводити ринок, нехай першочергове право має той, хто орендує ці ділянки?
- Як першочергове? Придбає той, у кого більше грошей...
- Але ж завтра який-небудь шейх скупить ті землі, які ти обробляєш. А ти залишишся ні з чим. Хіба це справедливо?
- Несправедливо. А що зробиш?..
- Отже, нічого не напрацьовано... І це все вже наступного року може стати реальністю.
- У цьому разі буде краще, якщо все залишити в нейтральному стані. Не робити різких рухів з купівлею-продажем, а розвивати орендні відносини. Земля юридично належатиме тільки українцям. Хто орендуватиме - друге питання, можна ці речі коригувати... Не закладеш землю в банк, але ти від цього й не постраждаєш. Якщо хочеш трактора чи комбайна купити, то й без іпотеки багато хто з аграріїв зможе рік-два попрацювати, відкласти гроші й придбати потрібну техніку. Сільське господарство і в таких умовах, без ринку землі, розвивається. Приклад: за три-п'ять років чимало фермерів піднялося...
- Виходить, для тебе краще, щоб усе залишалося як є?
- Для всієї України краще. Так хоч земля нам, українцям, належить. Можна сказати, Україна - наша земля! Це ми! Інакше - страшне діло, житимемо на чужій землі. Наше місце виявиться серед обслуги. Хіба це правильно? От у Харкові в'єтнамець збудував розважальний комплекс. Якось сидимо ми там з приятелями, вони мені й кажуть: «Погано, що все це не наше, не українське, а іноземець побудував». Але ж воно на нашій території. І державі добре - власник податки платить. Ця схема працює. Щоправда, з землею все трохи не так.
Справа про зниклий соняшник
Але повернімося до зниклого врожаю соняшнику. З таким свавіллям, як торік, Олександр Дьолог, який звернувся до журналістів з проханням розібратися в ситуації, зіштовхнувся вперше. Хоча, повторимося, вирощуванням пшениці, ячменю, кукурудзи й соняшнику займається в Нововодолазькому районі вже шість років поспіль. Тут він обробляє близко 400 га землі. За це, стверджує аграрій, щорічно, відповідно до укладених договорів, справно видає кожному із 166 власників земельних ділянок по 2 т зерна. Всі ці роки на згаданих гектарах він без особливих проблем і вів своє товарне сільгоспвиробництво. Були, щоправда, спроби захопити землі, але від таких зазіхань вдавалося відбиватися.
Дуже негарна резонансна в регіоні історія зі зникненням врожаю соняшнику почалася з райдержадміністрації, де нібито взялися наводити лад із землями району. Тоді, мовляв, і помилилися чиновники в керівних кабінетах Нової Водолаги, переплутавши сільгоспугіддя, які обробляє Дьолог, із землями резерву й запасу. «До них від цього поля, де на 200 га і ріс соняшник, кілометрів десять-п'ятнадцять», - обурюється аграрій.
Чи справді в райдержадміністрації недогледіли, де чий «город», чи все було заздалегідь сплановано - докопатися тепер навряд чи вдасться. Бо особливого бажання правоохоронних органів глибоко копати ми не побачили. У місцевих коридорах влади, звичайно, говорять про помилку, а Олександр Дьолог і його адвокат Артур Сімейко, який захищає інтереси підприємця в суді, в один голос стверджують, що немає й тіні сумніву: такий недогляд - ні що інше, як впровадження нових рейдерських технологій на селі.
Хронологію цієї схеми, обкатаної в Нововодолазькому районі, викладено в десятках звернень, розісланих до різних інстанцій. Адресовано їх, зокрема, і до адміністрації Президента, і багатьом народним депутатам-регіоналам. Мовляв, вони - члени фактично правлячої партії, на якій лежить відповідальність за ситуацію в країні. Отож, і мають відповідати!
Відправлено такі послання Генеральному прокуророві В. Пшонці та міністру внутрішніх справ В. Захарченку. Щоправда, в текст тривожних листів з описанням ситуації, яка потребує негайного втручання хоча б для того, щоб запобігти подальшому розповзанню «нововодолазької пошесті» господарствами інших регіонів України, столичні чиновники навряд чи уважно вникали. З Києва послання, як і водиться в нас, було спущено в прокуратуру Харківської області й Головне управління МВС України в Харківській області, відповідно. А звідти - в районні правоохоронні органи, тобто інстанції, через протиправну бездіяльність яких, на думку підприємця, й було втрачено його врожай.
І шукай вітра в полі!
Олександр Дьолог переконався на собі: схема проста, але в плані вилучення його майна дуже ефективна. Рейдери домоглися свого - врожай соняшнику таки поцупили. Коротко публікуємо хронологію подій. Може, якомусь сільгосппідприємству стане в пригоді. Зрештою, вчитися краще на чужих бідах. Отже...
Торік у вересні Нововодолазька райдержадміністрація подала в господарський суд Харківської області позов до фізичної особи-підприємця Дьолога з вимогою звільнити землі запасу й резерву, які підприємець нібито зайняв самовільно, а також клопотання про забезпечення позову у вигляді арешту врожаю. Позов надуманий, упевнений О. Дьолог, і головною метою було не так виграти справу, як домогтися хоча б тимчасового арешту врожаю. І не провина тут судді, що задовольнив клопотання про забезпечення позову й наклав 12 вересня арешт на соняшник. Адже клопотала сама райдержадміністрація!
Наступного дня за діло взявся відділ державної виконавчої служби Нововодолазького районного управління юстиції. Соняшник, що спокійно дозрівав у полі, було заарештовано й за клопотанням тієї ж таки Нововодолазької райдержадміністрації передано на відповідальне зберігання ПП «Обінструмент». До того ж, сталося це без відома аграрія. Сам Олександр Дьолог про існування згаданої вище справи й арешту врожаю довідався лише в двадцятих числах вересня з отриманих поштою ухвали суду та постанови виконавчої служби про відкриття виконавчого провадження.
«Мій довіритель негайно підготував документи, які підтверджували безпідставність заявлених вимог і незаконність арешту врожаю», - пояснює адвокат Артур Сімейко.
28 вересня суд розібрався з обставинами справи, своєю ухвалою скасував заходи щодо забезпечення позову й зняв арешт з урожаю.
Але державний виконавець, схоже, з одному йому відомих причин арешт урожаю вирішив одразу не скасовувати. Олександр Дьолог через кілька днів, об'їжджаючи ниви, застав за збиранням свого соняшнику одразу п'ять чужих комбайнів. Жодні запевнення сільгоспвиробника про те, що суд скасував арешт, вилучення його врожаю не зупинили. Не допомогли й працівники міліції, які прибули на поле в момент збирання насіння.
Потім виконавча служба, так би мовити «навздогін», зреагувала на ухвалу суду й винесла, своєю чергою, постанову про зняття арешту з врожаю. Але насіння Олександра Дьолога вже вивезли з поля.
Зрозуміло, що тепер, за законом, заарештоване, вилучене й описане майно підлягає поверненню. Тільки аграрію й донині насіння не віддали. Це на папері - «повинні повернути». Насправді, схоже, ніхто цього робити й не збирається. Як не зрозуміло, кого конкретно буде покарано за такі діяння. Хоча на сьогодні прокуратура району й порушила кримінальну справу за ст. 388 КК України.
У разі застосування тільки цієї статті, зазначає Артур Сімейко, імовірне покарання - штраф 8500 грн. Погодьтеся, непоганий бізнес для людей, які все це затіяли. Можна й штраф заплатити, якщо врахувати, що ринкова вартість вивезеного з поля соняшнику становить щонайменше 2 млн грн!
«Фактично прокуратура району та міліція жодних заходів для встановлення місцезнаходження товару й притягнення до "справжньої" відповідальності всіх винних осіб - не вживає. Прокуратура відписується, мовляв, ми порушили кримінальну справу, її розслідують. Але гріш ціна цій справі», - переконаний А. Сімейко.
Олександр Дьолог теж вважає, що має бути порушено кримінальну справу за фактом крадіжки чи розтрати майна, здійснених групою осіб в особливо великих розмірах: «А то виходить, грубо кажучи, вбили людину й при цьому пошкодили її піджак. З приводу розірваного піджака прокуратура справу порушила, а вбивства - не помітила».
Ходіння кабінетами з порожніми руками - марна справа
Олександр у спробах повернути свій урожай оббив чимало порогів офіційних інстанцій, і не тільки в Новій Водолазі. Та користі від цього мало. Але я пропоную Дьологу ще раз разом відвідати районних начальників і розпитати в них про долю зниклого врожаю. Зрештою, чиновники живуть (і часто непогано!) на наші з вами гроші - гроші платників податків.
У прокуратурі, видно одразу, Олександр зі своїм соняшником усім уже добряче набрид. Принаймні, помічник прокурора його одразу впізнав. А от зі мною вийшла заминка: Володимир Володимирович зажадав до візитки, яку я поклав на стіл, пред'явити ще й журналістське посвідчення. Моє ж прохання зробити те саме працівник прокуратури проігнорував, зіславшись на те, що ми і так перебуваємо в його кабінеті. Хоча на дверях цього кабінету таблички з посадою, ім'ям, по батькові я щось не помітив. Тож із прізвищем у Володимира Володимировича у цій статті, на жаль, не склалося. Та й фотографуватися він навідріз відмовився й постарався якнайшвидше випроводити незваних гостей з кабінету.
І в кабінеті першого заступника начальника Нововодолазького РУ ГУМВС України в Харківській області ми затрималися недовго. Геннадій Борисович Батрак з твердженням Олександра Дьолога про те, що міліція, коли чужі комбайни збирали його врожай, не діяла, не згоден. Вважає, що вона діяла в рамках своїх повноважень.
Тож і в райуправлінні продуктивної бесіди не вийшло. Геннадій Борисович порадив О. Дьологу, якщо він не задоволений роботою міліції, звернутися до прокуратури. А потім, зіславшись на те, що його терміново викликає начальник, залишив кабінет.
А в райдержадміністрації взяти коментарі взагалі не було в кого. Може, так збіглося, а може, з міліції чи прокуратури раніше за нас до адміністрації долетіла звістка про те, що з журналу цікавляться зниклим у підприємця врожаєм вартістю у 2 млн грн. Тільки охоронець у вестибюлі суворим голосом сказав, що «немає ні голови, ні замів»...
Хоча начебто і четвер, і розпал робочого дня, - хтось же має керувати районом?!