Спецможливості
Новини

Фермери на окупованій Херсонщині не бачать сенсу збирати врожай

23.06.2022
1394
Фермери на окупованій Херсонщині не бачать сенсу збирати врожай фото, ілюстрація

Селяни на Херсонщині вагаються: чи збирати їм врожай озимих, чи напризволяще кинути його в полі — мишам і птахам на поталу.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на Голос України.

«У червні встановилася спека, дощів немає, тож посіви «горять». Гадаю, за тиждень-два настане час збирати озимий ячмінь, за три-чотири — озиму пшеницю. Але що далі? — сам себе перепитує глава фермерської родини із селища Верхній Рогачик. — Пальне для жнив ми якось нашкребемо, та куди подіти зібране? Великим трейдерам його не продаси, бо ті з окупованих територій вийшли. Приїжджають, щоправда, якісь посланці — пропонують за зерно сміховинні ціни, ще й у рублях, десь п'яту частину його вартості. Проте на таких умовах виручки не вистачить, аби окупити вартість пального і працю комбайнерів. Є думка закласти в себе зерно на зберігання до кращих часів. Однак ніхто не гарантує, що до тебе не приїдуть грабіжники в супроводі російських військовослужбовців і не повигрібають збіжжя задурно. Що робити — не знаємо, а час до жнив невблаганно спливає».

У Верхньому Рогачику окупанти бувають наїздами: залетять до селища на бронетехніці, налякають мирний люд своїми наказами, й завіються. А от у селах, які потрапили безпосередньо до зони бойових дій чи межують з нею, необхідність виходити на жнива просто лякає.

«З початку окупації канонаду чуємо постійно. Окупанти у нас хазяйнують, як самі хочуть — розгромили приміщення старостату, повибивали двері, порозбивали там комп'ютери та іншу техніку. Пошкоджені чи викрадені дорогі дощувалки, придбані торік аж у Саудівській Аравії. Все довкола у блокпостах, зрошувальні канали закидані сміттям та частково зруйновані, ниви замінували та нарили окопів, по них катаються танки й БТРи. Якісь залишки озимих на них зібрати ще можна, але чи варті вони того, щоб за них легковажити людськими життями? — розмірковує управлінець СТОВ «Мрія» із села Надеждівка під Херсоном. — Крім того, зерно треба відвезти на тік і підсушити, а до нещодавно модернізованого току в нас і доступу немає. Там чужі вояки свою техніку обслуговують, і місцевих не підпускають. Тільки того, що на початку війни встигли роздати односельцям двадцять тонн борошна. А тепер узагалі незрозуміло, чи буде з чого те борошно молоти».

«Щодня бачимо, як дорогами нашої громади рухаються цілі колони зерновозів із російськими номерами — по 20-30 повнісіньких фур на день. Українське зерно вигрібають з двох місцевих елеваторів, і тягнуть до Криму. От тільки чим потім комори заповнювати будуть — незрозуміло. Адже збирати врожай, щоб його потім вкрали — дурних немає. Села для себе, звичайно, щось приховають, і якось прогодуються. Та коли вивезуть зерно, з чого пектимуть хліб у великих містах Херсонщини — оце загадка», — підсумував фермер із селища Горностаївка.

Нагадаємо, що раніше голова Херсонської ОВА Геннадій Лагута порадив аграріям Херсонщини утриматися цього року від весняно-польових робіт і взяти паузу до визволення області від російських військових.

Інтерв'ю
Ще 2021 року Міністерство у справах ветеранів України розпочало роботу з підготовки Стратегії розвитку ветеранського бізнесу до 2030 року (mva.gov.ua). Успішний ветеран-підприємець, який активно розвиває власну справу, свою громаду та... Подробнее
Коли на землі буде впевнений власник, який міцно стоїть на ногах, він дбатиме про її благополуччя, сприятиме збагаченню рідного краю. Опорою для розвитку села є сільгоспвиробники середнього рівня, сімейні фермерські господарства. З початку... Подробнее

1
0