Спецможливості
Новини

Фермер з Донеччини встановлює на своєму полі новітню систему зрошення

28.11.2021
886
 Фермер з Донеччини встановлює на своєму полі новітню систему зрошення фото, ілюстрація

Аграрій зі Званівської громади закупив унікальну й вартісну зрошувальну ізраїльську систему. В останні роки врожайність у нього впала у понад два рази, а нова технологія дозволить підвищити родючість і зекономити на поливі.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на freeradio.com.ua.

Розповідає голова селянського фермерського господарства (СФГ) «Рой» Василь Соколенко. Він працює на землі вже кілька десятиліть. За його словами, такої системи на Донеччині ще не запроваджували ніде.

«Я поставив підземне крапельне зрошення. Зараз є ізраїльська технологія (яка вже понад 20 років працює), яка дозволила Ізраїлю не лише себе забезпечувати продукцією, стати лідером із виробництва сільгосппродукції, а й експортувати цю технологію. І в пустелях зараз вирощують більше врожаю, ніж ми тут на чорноземах», — розповідає фермер.

«Я вже закупив: на 16 га вже поклали трубки, на глибині 25-30 см. Вона має «улежатись». Чекаємо ще на 30 га. На гектар треба 10 км цієї трубки. На 46 га це буде десь 500 км трубки. Ми вже 160 км поклали. Ще покладемо 300 км, будемо рити канави, розводку зробимо: будемо підключати кожну трубку. Автоматика все буде робити, полив по картах», — описує реалізацію плану фермер-новатор.

За проєктом на ділянці 46,1 га СФГ на території Званівської громади створять систему поливу зернових та технічних культур крапельним зрошенням, що допоможе отримувати сталі й високі врожаї. Крапельна лінія Netafim Dripnet PC 16250 0,6 л/г-0,4 м (виробництва Ізраїль). Водорозподіл у цій системі — модульний: вся зрошувальна ділянка розділена на 12 поливних модулів площею близько 3,8 га кожен. Це дозволить управляти водоподачею на модулях під час поливів. Трубки з поліхлорвінілу та поліетилену розміщуються під землею. Цими ж трубками для культур вноситимуть добрива. На зиму, аби система не заморозилась, її консервують.

Василь Соколенко вважає, що за цією системою майбутнє. Система працюватиме автоматично.

«Там стоять датчики вологи. Потрібно 57 кубів води на модуль. Вологу виставив, яку тобі потрібно, і система автоматично переключається на полив наступного модулю. Волога підніматиметься догори, де ґрунт сухіший», — розповідає Василь Соколенко про нюанси роботи цієї системи.

Аби забезпечити систему електрикою, довелося придбати дизельний генератор.  Також довелося пробурити скважину для забезпечення системи чистою водою. Та попри витрати нова система — це не забаганка, а необхідність, каже Василь Соколенко. Адже без цього води для його землі не вистачає.

Василь Соколенко шукав рішення й на сільгоспвиставках, і в інтернеті на тематичних сайтах. І запевняє: при зрошенні з-під землі потрібно вдесятеро менше води, ніж для надземного поливу.

«При зрошенні зверху це 300-400 кубів води на гектар треба. А тут треба 30 кубів води на га — результат буде однаковий. Це економія води, ресурсів», — уточнює чоловік. 

Тобто, при такому підземному поливі вода одразу потраплятиме до кореневої системи рослин і буде менше випаровуватись. А ще цей вид поливу не порушує структури ґрунту — не утворюється кірка, тож ґрунт не еродує. За розрахунками фермера, його земля за умови такого зрошення могла б давати 100-120 центнерів кукурудзи з гектара (замість нинішніх 30-ти максимум).

«У 3-4 рази я буду більше отримувати прибутку, ніж без зрошення. Гектар трубки коштує 5 тисяч доларів (плюс електростанція, плюс скважина) — нехай це ще тисяча. При цих цінах, що зараз є та такій урожайності, я думаю, максимум 3 роки (система окупиться, — ред.)», — каже він.

Серед ризиків для цієї зрошувальної системи є гризуни — її можуть зіпсувати миші та кроти, але такі ділянки можна буде замінити. За словами фермера, система «антивандальна»: на земній поверхні немає ніякого обладнання. Навіть якщо хтось захоче нашкодити фермеру, то, викопавши ці трубки, їх навіть не можна буде здати на вторсировину — адже вони пластикові. 

Інтерв'ю
Як зробити молочну ферму рентабельною? Цим питанням задаються багато керівників та власників господарств. Із трибун спеціалізованих заходів доволі часто лунає фраза: «Формула рентабельності молочного підприємства базується на трьох китах.... Подробнее
Фермерське господарство «СІМ-АГРОЮГ», що на Одещині, має в обробітку 800 га землі. З 2017 року в господарстві почалось знайомство з технологією no-till.  «No-till – це вигідно», - каже власник фермерського господарства Сергій Бодя. Раніше... Подробнее

1
0