Спецможливості
Новини

Експорт ягід за останні три роки зріс у 4 рази

22.03.2018
1735
Експорт ягід за останні три роки зріс у 4 рази фото, ілюстрація

Заступник директора з наукової роботи Інституту садівництва Олександр Ярещенко на бізнес-форумі «Ягода 2018UA», проведеному 22 березня в Києві питомником «Брусвяна», розповів про структуру виробництва ягід у 2017 році та тенденції розвитку ринку. Про це пише propozitsiya.com.

На першому місці серед ягід за площею насадження, за даними Держстату, знаходиться смородина, вона займає 47% у структурі площ сільгосппідприємств під ягоди, далі йдуть суниця – 24%, малина й ожина – 16% та чорниця – 13%. Проте дослідження Інституту садівництва і ТОВ «Фруктовий проект» дещо різняться від даних Держстату: смородина займає 39% площ, суниця – 20%, чорниця – 28%, малина й ожина – 13%.

Найбільші площі під ягідні насадження відведені у сільгосппідприємствах Вінницької, Івано-Франківської, Житомирської, Хмельницької областей.

Відповідно до даних Держстату, у 2017 році під насадження суниці було відведено 8200 га, з них під комерційне виробництво - 1100 га, валовий збір сягав 55 тис. тонн. Основними регіонами вирощування стали Захід та Південь України.

Комерційне виробництво малини, за оцінками Держстату, розгорнулось на 700 га, проте Інститут садівництва і ТОВ «Фруктовий проект» наводять інші дані – площі під малиною принаймні в 1,5 разу більші.

За оцінками Інституту садівництва, у 2017 році під насадження смородини було відведено до 6000 га. З них, за даними держстату, під комерційне виробництво – 2100 г,  за оцінками Інституту – до 2500 га, валовий збір сягнув майже 30 тис. тонн. Порічка, яку статистика сюди включає, - становить не більш як 5%.

Валовий збір лохини у 2017 році становив близько 1300 тонн, під насадження було відведено 600 га.

Площі під ожину у 2017 році становили 130 га, з них під комерційне виробництво  – 80 га.

Порічка засаджена на 500 га площ, з них комерційні – не більше 150.

Площі під аґрус становили 500 га, з них комерційні – близько 100 га, врожайність 8,4 тонн/га.

Найбільший інтерес ягідники проявляють до малини й лохини. Це зумовлено бумом на малину упродовж останніх 2 років, а також значним попитом на лохину на зовнішньому ринку та її високою прибутковістю.

Окреслюючи перспективи розвитку ринку малини для вітчизняних виробників, Олександр Ярещенко зазначив, що наразі відбувається спад буму попередніх двох років та перехід до кооперації між виробниками.

За його словами, зовнішній ринок малини потребує високої якості продукту, тому виробники змушені переходити від кількості до якості. Це може призвести до закриття ряду господарств - виживуть лише найкращі. Крім того, наразі спостерігається вирівнювання перекосу в бік ремонтантних сортів малини, яких в останні роки закладалося вдвічі більше, ніж літніх, з прицілом на переробку й простішу технологію вирощування. Зростатиме й частка органічного сектору малини. На експорт йтиме переважно заморожена ягода екстра-класу.

Щодо перспектив вирощування лохини, Олександр Ярещенко вважає, що бум на цю ягоду триватиме принаймні ще 2-3 роки – темпи сповільняться, але приріст становитиме не менш як 15-20% щорічно. Відбудеться стабілізація цін на внутрішньому ринку. Крім того, розпочнеться вирощування лохини в закритому грунті.

Підсумовуючи, Олександр Ярещенко зазначив, що експорт ягід за останні 3 роки зріс у 4 рази. Торік експорт суниці свіжої становив 1800 тонн, чорниці свіжої і лохини – 2500 тонн, суниці замороженої - 3000 тонн, малини замороженої - 13,3 тис. тонн.

Наразі, за оцінками Ярещенка, потенціал внутрішнього ринку ягід реалізовано максимум на 10%, і зі зростанням доходів попит швидко збільшуватиметься.

<

Інтерв'ю
Органіка
Садівництво належить до найперспективніших галузей аграрного сектора. Інтенсивні сади у поєднанні з органічним садівництвом збільшують можливості експорту продукції.
Corteva Agriscience — міжнародна сільськогосподарська компанія, яка чи не першою з найпотужніших аграрних компаній світу повністю припинила свою діяльність у рф через її воєнну агресію в Україні. Ситуація в країні, звісно, вплинула на... Подробнее