Дослідження ґрунту — як аналіз крові — потрібно робити вчасно
Приватна агрохімічна лабораторія Прайм Лаб Тек/Prime Lab Tech (PLT) розпочала свою роботу з початку 2016 року. За підтримки Проекту USAID "Підтримка аграрного і сільського розвитку" та з метою підвищення рівня освіти власників та агрономів аграрних господарств України днями був проведений «День відкритих дверей» агролабораторії PLT, який зібрав практикуючих аграріїв Київщини. Для них виступив спеціальний гість заходу — Девід Данн, керівник агрохімічної лабораторії з дослідження ґрунтів, університету Міссурі-Дельта-Центр (Soil Testing Lab, University of Missouri-Delta Center, Portageville, Missouri). Його доповідь на тему: «Роль інтегрованої програми в управлінні родючості ґрунтів в прибутковому рослинництві на прикладі фермерських господарств (штат Міссурі, Америка)», підняла актуальні питання збереження родючості ґрунтів і викликала жваву дискусію. А господарі заходу — фірма PLT — з нагоди “Дня відкритих дверей» виконувала аналізи грунту для гостей безкоштовно.
Про http://propozitsiya.com дізнавалася у Ольги Дигун, керівника відділу маркетингу PLT.
— Наскільки важливими для сільгоспвиробників є послуги з лабораторного аналізу?
— Це надає можливість фермерам економити значні кошти тому, що аналізи визначають, які елементи присутні в ґрунті. Відповідно, фермер може ухвалити для себе рішення, які добрива і в якій кількості йому використовувати, а від яких взагалі варто відмовитися. До того ж сучасні комерційні лабораторії обов’язково надають рекомендації, які культури ліпше вирощувати на обстеженій ділянці.
Другий аспект нашої діяльності — екологічний. Сьогодні Україна стикається з проблемою деградації ґрунтів. Значною мірою ця проблема зумовлена високою інтенсивністю вирощування сільськогосподарських культур, грубим порушенням технологій. Як наслідок, з ґрунтів виноситься багато елементів, що робить їх неродючими. А дослідження й рекомендації сучасних лабораторій дають змогу сільгоспвиробникам ухвалювати правильні рішення, ефективно використовувати наявні земельні ресурси, думати не лише про сьогодення, а й про майбутнє.
— Які практичні інструменти така сучасна лабораторія, як Ваша, може надати агрономам, власникам господарств?
— Важливо навчитись керувати процесом формування врожаю, його якістю, забезпечувати оптимальне живлення рослин упродовж вегетації та застосувати методи ґрунтової і рослинної діагностики.
Наша лабораторія може похвалитися таким ноу-хау, як модель з управління врожайністю. На цій моделі позначається багато чинників, на які ми не маємо впливу: і погодні умови, і природні катаклізми. Але є чинники, які можна регулювати. І ми даємо інструмент, який дозволяє кожному фермеру моделювати врожайність.
До розробки моделі з управління врожайністю ми долучили спеціалістів Харківського інституту землеробства ім. Докучаєва, Інституту аграрної економіки. Вже кілька компаній скористалися нею і залишилися задоволеними отриманими результатами.
— Розкажіть, будь ласка, чим займається лабораторія?
— Завдяки гранту USAID, наданого за програмою Feed the Future, PLT запустила в експлуатацію основне обладнання та будівлю в Київській області (Бориспільський район). Також на кошти гранту було залучено до роботи висококваліфікований персонал, проведено семінари для с/г виробників у п’яти регіонах України.
PLT з початку весни 2017 року пропонує повний спектр послуг, а саме:
- Відбір зразків рослин та ґрунту, що є важливим аспектом всієї роботи з діагностичного контролю ґрунту та мінерального живлення рослин. Відбір зразків ґрунту здійснюється з урахуванням ґрунтових відмін та експозиції поля. Кожна точка відбору для формування збірного зразка фіксується за допомогою GPS-приймача, який забезпечує точне визначення місця відбору зразків на полі. Відбір зразків рослин проводять в певні періоди вегетації і фази розвитку рослин.
- Агрохімічне обстеження ґрунту та рослинна діагностика, що дають змогу оперативно вносити зміни в технологію застосування добрив: дозування, строки, способи їх внесення, що дає можливість значно підвищити окупність і ефективність агрономічних заходів.
- Рекомендації з внесення добрив. При формуванні рекомендацій для розрахунку добрив під плановий врожай та мінімізацію затрат на добрива PLT спирається на максимальну біологічну, економічну ефективність їх застосування та технології вирощування культур. Річна норма добрив під окремі культури може вноситись в різні терміни і різними способами. Терміни і методи внесення добрив повинні забезпечувати найкращі умови живлення рослин протягом всієї вегетації і отримання бажаних врожаїв.
Базуючись на даних та рекомендаціях лабораторії, аграрії зможуть оптимізувати витрати на удобрення посівів.
— Як проводиться відбір зразків?
— Агрохіміки-ґрунтознавці, виїжджають на поля і відбирають ґрунти. Можливий і самостійний відбір зразків, проте в цьому випадку потрібно ретельно дотримуватись інструкції. Подібну інструкцію ми розмістили на нашому сайті. Наші послуги охоплюють всю Україну. Замовлення надходять з різних регіонів — Київщини, Дніпропетровщини, Полтавщини, із Західної України.
Ми плануємо створити мережу лабораторій PLT. Це і в наших інтересах, і в інтересах фермерів. Тоді ми перебуватимемо ближче один до одного і це значно спростить нашу співпрацю.
— Яке обладнання встановлено в лабораторії?
— Наша гордість — атомно-емісійний спектрометр, «атомник», як ми його називаємо. Це єдиний в Україні апарат подібної точності. Можливе проведення і експрес-аналізів безпосередньо на полі за допомогою мобільних лабораторій, коли є необхідність швидкої допомоги рослинам.
— Навіщо потрібен агрономічний супровід?
— Агрономічний супровід є важливою складовою діяльності лабораторії. Насамперед це надання рекомендацій та консультацій, допомога у складанні технологічно-економічних карт з орієнтацією на затверджений рівень рентабельності тієї чи іншої культури. Також супровід включає регулярні обстеження полів господарства з виїздом агронома-консультанта при потребі, аналіз технічних можливостей господарства, складання планів польових робіт та систем захисту та живлення.
— Як часто потрібно робити дослідження ґрунту?
— Аналіз грунту — це як аналіз крові, до якого найчастіше звертаються, коли потрібно правильно діагностувати хворобу або причину існуючої проблеми. Дрібні фермери до нас, як правило, приходять в крайніх випадках, тому що не хочуть витрачати «зайві» гроші. Проте коли проблема стає явною, а випробувані раніше засоби не допомагають, вони звертаються за допомогою до нашої лабораторії.
Безумовно, краще було б проводити профілактику проблем, але для цього потрібно робити аналіз грунту системно. Щоб донести це до фермерів, ми і проводимо різноманітні майстер-класи, навчання, Дні відкритих дверей, приймаємо участь як в міжнародних, так і в місцевих виставках. Налагоджуємо співпрацю з лабораторією в штаті Міссурі, США. Ми добре розуміємо, що сільгоспвиробники потребують і подальшого вдосконалення своїх знань та навчання на регулярній основі.
— Коли краще проводити аналіз грунту?
— Дослідження краще робити після жнив, тобто восени, або на початку сівби, навесні. Великі господарства поетапно проводять обстеження площ, середні — у більшості випадків раз на 2–3 роки.
- Крім аналізу грунтів чимало аграріїв відчуває потребу в аналізі на пестициди, але стикається з труднощами. Чому?
— Дослідження на залишки пестицидів – дуже актуальне питання сьогодні. Виробники фруктів, овочів, ягід часто стикаються з тим, що не можуть вивезти свіжу продукцію за кордон, через відсутність сертифікації Global GAP. Для її отримання потрібно перевірити продукцію на залишки пестицидів за 52 діючими речовинами з високою точністю. Жодна лабораторія в Україні не може забезпечити або потрібної точності, або контролю всіх 52 параметрів. Тому наш наступний проект – це розвиток напрямку досліджень на залишки пестицидів за стандартами Global GAP за підтримки проекту USAID "Підтримка аграрного і сільського розвитку".
— Чи завжди можна говорити про економічну доцільність лабораторних досліджень?
— Однозначно. Аналіз ґрунту дозволяє не лише попередити проблеми з його виснаженням, досягти оптимальної урожайності, а й мінімізувати витрати на мікродобрива та традиційні добрива, які дорожчають з кожним роком. Адже деякі елементи на даній площі можуть бути в надлишку і лише професійний лабораторний аналіз визначить це правильно.
Світлана Цибульська, s.tsybulska@univest-media.com
Фото Даніель Камінський