Спецможливості
Новини

Дорогоцінний камінь для королівської корони

05.06.2008
950
Дорогоцінний камінь  для королівської корони фото, ілюстрація

Новий оборотний плуг від фірми Lemken одержав назву Juwel, що в перекладі з німецької означає «дорогоцінний камінь». Крім зносостійких корпусів DuraMaxx, новий начіпний плуг має також низку інших особливостей, завдяки яким після остаточного «огранування» його по праву можна називати королівською коштовністю.

Новий оборотний плуг від фірми Lemken одержав назву Juwel, що в перекладі з німецької означає «дорогоцінний камінь». Крім зносостійких корпусів DuraMaxx, новий начіпний плуг має також низку інших особливостей, завдяки яким після остаточного «огранування» його по праву можна називати королівською коштовністю.

Те, що інженери з міста Альпен (Німеччина) розробили Juwel з любов’ю до кожної деталі, видно вже на етапі навішування плуга на трактор. Так, приміром, гідравлічні шланги (на нашому тестованому плузі їх шість) логічно й надійно позначено. Крім цього, відстань між нижнім валом навішення й верхньою точкою кріплення збільшено. Таким чином навіть у разі використання великих тракторів із високим розміщенням точки кріплення верхньої тяги триточкового навішення плуг досить легко навішується на трактор. Те, що Juwel має конструктивні нововведення, видно вже за наявністю триполюсної вилки для електропостачання. А ще в кабіні є перемикач зі світлодіодом (на бажання). Але про це пізніше...

Механізм обертання нового плуга Juwel має вісь обертання діаметром 120 мм, яка влаштована так само, як і в плуга VariOpal. До новинок належить і те, що в комплекті немає бічних гвинтових обмежувачів регулювання нахилу рами. Замість них на навісному пристрої плуга встановлено процесор із датчиком кута обертання рами, що контролює кут нахилу плуга. Для захисту електроніки довелося пожертвувати двома інструментальними ящиками на навісному пристрої плуга, але їх було замінено на знімну коробку, встановлену збоку. Крім цього, розрадою є й повніше оснащення інструментами, постаченими вже з заводу. Щоправда, поки що ключі зберігаються в менш доступному місці — праворуч на навісному пристрої плуга.
Але повернімося до згаданого перемикача: якщо за допомогою кнопки розблокувати установку кута обертання плуга, то під час роботи з допомогою гідророзподільника двосторонньої дії, використовуваного для обертання плуга, можна змінювати кути нахилу рами (для кожної сторони окремо). Зміни можна вносити одноразово, наприклад, на початку чи по завершенні оранки, або на тривалий час, зберігши змінені налаштування з допомогою утримання кнопки протягом кількох секунд.

На цьому етапі варто сказати про доцільність установки електроніки на плузі. Звичайно ж, багато сільськогосподарських машин, наприклад, обприскувачі, без неї вже й уявити неможливо. Попри це, сама думка про те, що в майбутньому культиваторами й плугами керуватимуть комп’ютери, для багатьох практиків поки що незвична. Проте є чимало прикладів застосування бортового комп’ютера, починаючи з таких банальних, але практичних речей, як просте налаштування кута нахилу навісного пристрою для легкого зняття або навішення плуга й закінчуючи відсутністю на оборотному циліндрі як диференційного клапана тиску (піддається ушкодженням), так і запірного блока.
У нашому практичному випробуванні ми швидко оцінили можливості налаштування плуга Juwel (не тільки для одержання оптимальної картини зораного поля).
Так, приміром, у разі зміни глибини оранки швидко змінюється кут нахилу. Коли плуг сильно нахилений у бік долота, то борозна виходить недостатньо чистою, коли ж плуг завалений у бік полиці, то збільшується навантаження на трактор.
Тому разом із серійною кнопкою керування, розміщеною на навісному пристрої плуга, ми порекомендували б мати також можливість керувати з кабіни, але за додаткову плату. Зрештою, електроніка в плузі відкриє в майбутньому нові можливості, про які поки що, можливо, навіть і не думають. А починалося все з таких речей, як карта полів і автоматичне супутникове керування шириною захвату для оранки клинів. Але повернемося до нашого плуга...

Щодо рами плуга Juwel 8, то, порівняно з плугом VariOpal, її розмір (140 х 140 х 10 мм) не змінився. Відповідно, не мало б бути й істотних відмінностей у вазі: шестикорпусний випробовуваний плуг із тримачем котка, передплужниками, дисковим ножем і гідравлічним опорним колесом важив рівно 2 800 кг.
Фірма Lemken відреагувала також і на мінливу конструкцію тракторів. Тепер, щоб правильно налаштувати плуг із його відомою системою OptiQuick за постійно зменшуваною внутрішньою відстанню між шинами (через широкі шини), головний елемент рами було вигнуто. Для налаштування ширини переднього корпуса наш плуг був оснащений, на жаль, тільки шпинделем на новому гідроциліндрі складання плуга, що не мав виступу під ключ. У цьому разі ми рекомендували б замовити гідравлічне регулювання, бо різниця в ціні, порівняно з гідроциліндром складання рами, — толерантна.

До речі, про гідроциліндр складання рами: щоб перед кожним розворотом плуга не зменшувати ширини захвату, тепер новий плуг Juwel складається в передній регулювальній точці центру регулювань. Тепер, коли плуг має достатньо простору для обертання, фірма Lemken (на жаль) зменшила межі зміни ширини захвату плугів Vario. На вирізаній лазером шкалі зафіксовано межу від 25 до 55 см, але на практиці досить і діапазону від 30 до 55 см/корпус. Навіть якщо й не орють за такої невеликої ширини захвату, але принаймні для заорювання клинів або огріхів це не завадило б.
Не дуже задоволені ми були швидкістю обертання плуга: за максимальної ширини оранки складання, обертання, розкладання шестикорпусного плуга тривало 15 с. У кожному разі фірмі Lemken варто перевірити ще раз, чи можливо здійснювати це швидше.

Нарешті ми дійшли до нових корпусів плуга DuraMaxx. Цими відомими по гібридному плугу Vari-Tansanit корпусами з випуском Juwel тепер уперше оснащують і навісні плуги. Ніякого ослаблення зношуваного матеріалу через наявність болтів, болтових отворів і штампів. Крім того, замість легованої бором сталі, застосовано ще більше загартовану інструментальну сталь. Так, конструкторам фірми Lemken довелося поміркувати над питанням подовження терміну служби плуга. Звичайно ж, після одного сезону роботи й зораної площі близько 200 га складно робити найпростіші висновки. Але Lemken стверджує, що ресурс робочих органів, порівняно з відомими корпусами Dural, збільшився приблизно на 50%.
Нова конструкція вирізняється своїми смуговими корпусами: смуги полиць більше не є несучими, їх самих навішують на несучу конструкцію. Це означає, що їх можна ще більше навантажувати, звичайно, доти, доки не буде досягнуто критичної межі зношування матеріалу, і вони не зламаються.

Для заміни швидкозношуваних деталей знадобиться лише простенький молоток. Звичайно, ще є болти на лемеші, але решту частин легко навішують з допомогою приклеєних (!) зачепів. Минули часи кріплення гайками й обертальними болтами — геніально!
Нині з системою DuraMaxx доступні два типи корпусів із суцільними й два типи корпусів із смугоподібними полицями. При цьому відому форму універсального корпуса CS 40 збережено. Ми працювали з корпусами CS 50, які за своєю формою відповідають основній, але при цьому дають змогу працювати на більшій глибині й залишати ширшу борозну. Незалежно від того, який був грунт — легкий, сухий, сирий чи важкий, — результат мали завжди відмінний!
Лише один раз на важкому сирому грунті в нас виникли труднощі з новими передплужниками MS1. Тепер лемеші передплужників розміщено горизонтальніше, щоб краще підрізати шар грунту. І сама полиця має тепер більш вигнуту форму для кращого обертання й укладання шару. І все це через те, що в передсерійній моделі на важких грунтах, замість обертання й укладання шару, здійснювалося лише його підрізання. Конструктори фірми Lemken на це відреагували, і тепер є інші форми передплужників, які працюють і на сирих, і на важких грунтах.

Налаштування без допомоги інструментів передплужників на плузі Juwel, водночас із можливістю регулювання їх за висотою, містить у собі можливість змінювати за допомогою клина кут атаки на 6°. Здійснити це нескладно, але є велика ймовірність втрати шплінтів. Відстань від передплужників до основного корпуса можна міняти за допомогою переміщення їх в одну із трьох можливих позицій. Винятком є перший корпус, тому що за розміщення передплужників у найпершій позиції є ймовірність їхнього зіткнення з навісним пристроєм плуга під час його обертання. Тому, за словами представника Lemken, надалі це місце кріплення буде закрито.
Відмовилися на Juwel і від окремої системи захисту від перевантаження передплужників. Функцію захисту від каміння виконує 14-міліметровий зрізний болт на кожному корпусі чи наявний, на прохання замовника, гідравлічний захист від ударів каміння Hydromatic: корпус  «в разі чого» може відхилятися в трьох напрямках.

Залишається додати кілька слів про нову конструкцію опорно-транспортного колеса плуга Juwel. Воно має досить великі шини розміром 340/ 55–16 і опційно оснащується гідравлічним налаштуванням глибини за допомогою гідророзподільника двосторонньої дії. Це  корисна річ, але нам заважало те, що за піднятого плуга не можна було зчитувати робочу глибину, і чутливий покажчик деформувався від влучення в нього грунтових грудок. Початкові проблеми, наприклад, з регулятором потоку мастила або довільною зміною глибини виявила компанія-виробник і вже усунула їх. Ще в серійній версії було переставлено опорне колесо в транспортне положення. Ще поки що копітким є процес витягання штифта: магнітний тримач для паркувальної позиції гідроциліндра був дуже слабкий, а посадка болта для фіксації плуга в середньому положенні — неточна.

Про решту коротко:
   Нижній вал навішення вже не можна регулювати за висотою. Дуже часто в старих плугах його встановлювали в найнижчому положенні, щоб максимально використовувати потенціал висоти піднімання. Та це могло призвести до проблем із заглибленням і утримуванням постійної глибини.
   68-міліметровий вал навішення для зчеплення з кульовим зчіпним пристроєм звужується на кінцях до розміру третьої категорії, набуваючи форму конуса, й має спеціальні упорні втулки.
   У деяких тракторів Fendt із прикрученими зчіпними пристроями відстань до осі обертання плуга така маленька, що доводиться знімати цей зчіпний пристрій.
   Перепрограмування електроніки плуга можливе лише за наявності сервісного комп’ютера, але це потрібно тільки в разі дооснащення плуга котком.
   Сенсор і тяга сенсора на гідроциліндрі обертання рами в передсерійних агрегатах створювали певні проблеми, тож до серійного випуску їх удосконалили.
   Башмак корпуса з болтом кріплення знизу було замінено ексцентриковим болтом із трьома положеннями.
   Польова дошка клиноподібної форми — складова, що дає змогу в передній частині її корпуса встановити ніж. Крім цього, у задній частині вона може регулюватися за висотою, щоб на схилах забезпечити кращу бічну опору.
   На бажання власника, перед корпусом можливо встановити дисковий ніж діаметром 50 см, щоб під час оранки стерні після кукурудзи уникнути забивань.

Підбиваємо підсумки. Щодо роботи плуга в різних умовах, то навіть передсерійна модель навісного оборотного плуга Juwel від Lemken під час нашого торішнього практичного випробування показала блискучий результат.
Переконало нас навішення й обслуговування навісного пристрою нової форми й центра налаштування з гідроциліндром складання рами, а також нові корпуси DuraMaxx. З тим, що звичних місць для зберігання інструментів у ніші навісного пристрою більше немає, може змиритися кожен, адже Juwel коштує не дорожче за свого попередника.
Інженери остаточно «відшліфували» функціонування деяких сенсорів і переставили опорні колеса, бо хай там як прекрасно електроніка визначає кут зрізу, ширину захвату переднього корпуса й робочу ширину, вона має функціонувати абсолютно надійно!
Ми впевнені, що Lemken з усім цим упорається. А ще ми впевнені в тому, що фахівці з електроніки і надалі працюватимуть над розширенням можливостей цієї техніки.
Губерт Вільмер

Інтерв'ю
Коли на землі буде впевнений власник, який міцно стоїть на ногах, він дбатиме про її благополуччя, сприятиме збагаченню рідного краю. Опорою для розвитку села є сільгоспвиробники середнього рівня, сімейні фермерські господарства. З початку... Подробнее
Президент УАВК Микола Пономаренко
На ринку картоплі зараз — ажіотаж, якого не траплялося майже 10 років. Споживачі занепокоєні неврожаєм і закуповуються картоплею на сезон — цілими мішками. Виробники (перш за все городники) нарікають на неврожай. Відтак Україна вперше за... Подробнее

1
0