Спецможливості
Новини

Частка присадибних ягідних господарств на українському ринку знижується

04.07.2017
2812
Частка присадибних ягідних господарств на українському ринку знижується фото, ілюстрація

Присутність ягідної продукції з присадибних господарств на українському ринку ягід знижується, хоча нещодавно вона становила 70%. Про це повідомила на прес-конференції в Києві директор питомника ягідних культур «Брусвяна» (Брусилівський р-н Житомирської обл.) Ліліана Дмитрієва, передає propozitsiya.com.

За словами заступника директора Інституту садівництва НААНУ Олександра Ярещенко, площа ягідних насаджень у великих спеціалізованих господарствах може доходити до 15 тис. га, тоді як загальна площа по Україні під ягодами оцінюється приблизно в 25 тис. га.

Як пояснив директор фірми «УкрАгроКонсалт» Сергій Феофілов, зростання площ у спеціалізованих господарствах зумовлено великим інтересом інвесторів, які йдуть у ягідну галузь з інших галузей сільського господарства і навіть зі сфер, зовсім не пов’язаних із сільським господарством, наприклад, з важкої промисловості через зниження маржинальності даних галузей. Натомість ягідна галузь, за його словами, — одна з найшвидше зростаючих у сільському господарстві.

За словами С. Феофілова, інвестори з інших галузей зараз вкладають кошти передусім у переробку й зберігання — потужності з охолодження й заморожування, тощо. Тоді як ще кілька років тому вони інвестували здебільшого в закладку насаджень нових плантацій.

«Інтерес інвесторів до ягідництва виник 8 років тому і відтоді тільки зростає. Торік в Україні увійшли в плодоношення особливо великі площі», — розповіла керівник навчального проекту «Бріджес» Ліна Доценко.  

Останнє зумовило певне насичення ринку. І воно потроху дається взнаки. «За останні 3 роки витрати на виробництво ягоди значно зросли, тоді як ціни приблизно стабільні через те, що доходи населення відчутно не зростають», — відзначає С.Феофілов.

Воно далося б взнаки більш відчутно, якби не весняні заморозки. Водночас більш пізні сорти майже не постраждали від заморозків. Тому зараз, коли більш пізня продукція виходить на ринок, ціни суттєво знизилися. Наприклад, якщо малина оптом у столичному регіоні два тижні тому коштувала 40–50 грн/кг, то зараз — 18–20, тобто дешевше, ніж у цей же період торік. Оптові ціни на смородину за той же період знизилися з 40–45 до 18–20 грн у середньому (від 13–15 до 25 залежно від того, ручний збір чи механізований), на червону порічку — з 38–40 до 23–25 грн/кг, на аґрус — з 50–70 до 30–35 грн, на лохину — з 430 до 180–300 грн.

Надалі, як вважає С. Феофілов, інвестиції в ягідництво підуть на спад, оскільки прибутковість галузі знижується, а інвестиції, як і в інших галузях сільського господарства, відбуваються за рахунок прибутку: кредити досі недоступні.

Посилення насиченості ринку в сегментах основних ягідних культур змушують інвесторів шукати нові ніші. Зокрема, за словами Л.Дмитрієвої, інвестори закладають пробні плантації жимолості (всього в країні висаджено вже кілька десятків гектарів), а в одному господарстві на Житомирщині вже зібрали перший товарний урожай. Закладаються перші плантації актинідії, обліпихи, лимонника, хіномініса, калини. «В останні півтора роки росте інтерес інвесторів до американської великоплідної журавлини», — додала Ліна Доценко.

В сегментах же основних ягідних культур, як прогнозує С. Феофілов, прогнозується концентрація виробництва в великих господарствах. Як вважає аналітик аграрного ринку, це сприятиме витісненню з ринку дрібних виробників, зростанню цін і згладженню їх коливань протягом сезону і з року в рік.

Богдан Малиновський, b.malinovskiy@univest-media.com

Інтерв'ю
Заступник директора з наукової роботи Інституту садівництва НААНУ Олександр Ярещенко
Чимало аграріїв шукає щось, на чому можна було б заробити великі гроші. Частина з них з цією метою шукає щось таке, чим би ще мало хто займався, принаймні в промисловому масштабі. Тож інтерес значної частини аграрної громадськості був... Подробнее
Нинішнього року Асоціацію фермерів та приватних землевласників України очолив новий президент. Ним став Віктор Гончаренко, який з 2013 р. очолював Черкаську обласну асоціацію фермерів, а з 2016 р. був одночасно також віце-президентом АФПЗУ... Подробнее

1
0