Дефолти на ринку зерна: ВАР пропонує списати частину боргів постраждалим від посухи аграріям
Всеукраїнська Аграрна Рада (ВАР) виступила з ініціативою списання частини обов’язків по форвардним контрактам та аграрним розпискам тим аграріям, які постраждали від втрати урожаю через несприятливі погодні умови, повідомив заступник голови ВАР Михайло Соколов.
Про це пише propozitsiya.com з посиланням на прес-реліз ВАР.
Ця ініціатива була підтримана Українською зерновою асоціацією (УЗА) та Українським клубом аграрного бізнесу (УКАБ), які домовились разом з ВАР розробити та підписати відповідний меморандум.
Наразі в Україні виникла ситуація, коли виконання форвардних контрактів та аграрних розписок по постачанню зерна трейдерам почали зриватись. Однак, одні агропідприємства мають об’єктивні причини: урожай втрачено повністю через природні катаклізми або він не покриває необхідних об’ємів. Інші ж не бажають виконувати взятих на себе зобов’язань, вимагаючи вищої ціни, ніж передбачена контрактом, або відмовляються повністю від його виконання.
Заступник голови ВАР акцентував увагу на тому, що відмова від виконання контракту такими недобросовісними компаніями призведе до того, що в результаті програють усі: трейдери, аграрії та Україна як держава на міжнародному ринку.
«Ми проаналізували укладені контракти. І хочемо сказати усім, хто думає, що можна легко відмовитись від їх виконання: закінчиться все це програшем у суді. Перспектив тут немає, справи ці для судів прості. Вигоду отримають лише юристи, до яких будуть звертатись і трейдери, і сільгоспвиробники. Але в результаті перші матимуть штрафи за зірвані поставки, а другі — за невиконання контрактів. Тобто у цій ситуації програють усі. Аж до того, що Україну визнають неблагонадійним партнером на міжнародному ринку та перестануть кредитувати, від чого постраждають всі аграрії, в тому числі й ті, хто добросовісно виконав свої зобов’язання», — пояснив заступник голови ВАР.
Як зазначив Михайло Соколов, такий розвиток подій потрібно попередити. Аби ті, хто справді через об’єктивні причини не можуть виконати контракти, розуміли, на яких умовах вони будуть реструктуризовані. Щоб ці умови були справедливими і дозволили їм розвиватись. А ті, хто вирішив зіграти на такій ситуації, залишились у меншості.
«Ми вітаємо готовність наших контрагентів підписати меморандум. І сподіваємось, що це дозволить всій галузі пройти цьогорічну кризу з найменшими втратами і стане основою для подальшого розвитку», — наголосив Соколов.