Спецможливості
Новини

Ціни на каву зростатимуть й надалі

13.07.2024
374
Ціни на каву зростатимуть й надалі фото, ілюстрація

Ціни на каву для кінцевих споживачів зростатимуть і надалі, оскільки зміна клімату, перебої в постачанні та нові правила Євросоюзу призводять до збільшення витрат обсмажувальників, прогнозує голова ради директорів італійської компанії Lavazza Джузеппе Лавацца.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на interfax.

«Ціни на каву не мають наміру падати, вони залишаться дуже високими, - сказав він в інтерв'ю Financial Times. Ланцюжок поставок кави перебуває під серйозним тиском».

Вартість кави на полицях британських супермаркетів зросла приблизно на 15% порівняно з 2023 роком.

Компанії, що опікуються обсмажуванням кави, були змушені підвищити ціни і знизити рентабельність, оскільки вартість сировини зросла, сказав Лавацца, пояснивши це скороченням поставок унаслідок зміни клімату.

Котирування ф'ючерсів на сорт арабіка перевищили $2,4 за фунт і наблизилися до максимальних за два роки $2,5 за фунт, зафіксованих у квітні. Це зумовлено, зокрема, скороченням поставок із В'єтнаму через несприятливу погоду.

У першому півріччі експорт кави з В'єтнаму впав на 10,6% проти того ж періоду минулого року – до 902 тис. тонн, за даними статуправління країни.

Ціни на каву у світі істотно зросли в другому кварталі через сильну спеку в основних регіонах вирощування в Азії. Котирування ф'ючерсів на сорт робуста в Лондоні до кінця червня збільшилися на 18,1% порівняно з кінцем березня, ф'ючерсів на арабіку – на 20,6%.

Lavazza, заснована 1895 року в Турині, належить до найбільших кавових компаній світу. Виручка за підсумками 2023 року зросла на 13% і склала 3,1 млрд євро. До групи Lavazza входять такі компанії, як французька Carte Noire, данська Merrild і канадська Kicking Horse Coffee. Група має вісім виробничих підприємств в Італії та ще чотирьох країнах. Штат налічує понад 4 тис. осіб.

Інтерв'ю
заступник директора з наукової роботи Інституту фізіології та генетики рослин НАН України, доктор біологічних наук, професор, член-кореспондент НАН України Віктор Швартау
Щойно збирання озимини повністю завершилося, сайт «Пропозиція» звернувся до заступника директора з наукової роботи Інституту фізіології та генетики рослин НАН України, доктора біологічних наук, професора, член-кореспондента НАН України... Подробнее
Як зробити молочну ферму рентабельною? Цим питанням задаються багато керівників та власників господарств. Із трибун спеціалізованих заходів доволі часто лунає фраза: «Формула рентабельності молочного підприємства базується на трьох китах.... Подробнее

1
0